1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. به‌ زودی قیمت خودروهای داخلی اصلاح می‌شود

به‌ زودی قیمت خودروهای داخلی اصلاح می‌شود

23 بهمن 1399
 • 8

رزم‌حسینی درباره اصلاح یا آزادسازی نرخ خودروهای داخلی افزود: در زمینه تعیین نرخ خودرو مجبوریم طبق قانون عمل کنیم اما به‌دنبال تعیین نرخ دستوری نبوده و نیستیم. باید نظارت بر نرخ و عرضه نیز در خود تشکل‌های صنفی اعمال شود و صنوف، بازار را کنترل کنند.

مسئولان وزارت صنعت از بررسی نهایی و اجرای طرحی با هدف کاهش هزینه تمام‌شده، رشد داخلی‌سازی‌ و تیراژ و آزادسازی نرخ خودرو با هماهنگی شورای رقابت خبر می‌دهند. مسئولان وزارت صنعت راه میان‌بری را برای اصلاح یا آزادسازی قیمت خودرو دنبال می‌کنند. قرار است این راه میان‌بر در قالب سیاست‌های شورای جهش تولید ‌‌با هماهنگی شورای رقابت نهایی شود.

شورای رقابت تدوین دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو را از وظایف ذاتی و قانونی خود قلمداد می‌کند اما افزایش زیان انباشته شرکت‌های خودروساز موجب شده تا دست‌اندرکاران بخش صنعت راه میان‌بری را برای خروج از بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری و اصلاح نرخ خودروهای داخلی دنبال کنند.

وزارت صنعت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو)، در چارچوب شورای جهش تولید، بسته‌ای حمایتی را برای حل بحران خودروسازان طراحی کرده‌اند. در چارچوب این طرح افزایش ساخت داخل برای کاهش هزینه تمام‌شده تولید، پرداخت تسهیلات، فروش اموال غیرمولد خودروسازان و در نهایت اصلاح نرخ خودرو به‌عنوان سازوکار خروج خودروسازان از بن‌بست دنبال می‌شود. اصلاح نرخ خودرو محور پیگیری‌های خبرنگار از وزیر صنعت، رئیس ایدرو، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس و مدیرعامل ایران خودرو در حاشیه افتتاح خطوط ساخت داخل قطعات خودرو تارا بود.


قیمت خودرو به‌زودی اصلاح می‌شود

علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به خبرنگار در مورد وضع بسته حمایتی و اصلاح نرخ خودرو، گفت: حمایت وزارت صنعت از صنایع خودروسازی به یک یا ۲ خودروساز منحصر نخواهد بود بلکه از همه خودروسازان و قطعه‌سازانی که به سمت داخلی‌سازی‌ بروند و از ظرفیت صنایع داخلی برای تامین قطعات استفاده کنند، حمایت می‌شود.

رزم‌حسینی درباره اصلاح یا آزادسازی نرخ خودروهای داخلی افزود: در زمینه تعیین نرخ خودرو مجبوریم طبق قانون عمل کنیم اما به‌دنبال تعیین نرخ دستوری نبوده و نیستیم. باید نظارت بر نرخ و عرضه نیز در خود تشکل‌های صنفی اعمال شود و صنوف، بازار را کنترل کنند.

او در پاسخ در مورد آخرین وضعیت تأیید بسته حمایت از تولید در دولت و شورای جهش تولید، افزود: تدوین این بسته مراحل نهایی خود را طی می‌کند و بخش‌هایی از آن نیز هم‌اکنون در حال اجراست.

وزیرصنعت با بیان اینکه مخالف انحصار و قیمت‌گذاری دستوری در خودروسازی هستیم، افزود: باید به سمتی حرکت کنیم که نرخ خودرو در بازار تعیین و دلالان و واسطه‌ها از بازار خارج شوند. این موضوع، مطالبه ‌خودروسازان نیز هست. آنها نمی‌خواهند در یک فضای انحصاری فعالیت کنند بلکه خواستار رشد در فضای رقابتی هستند.

او افزود: در عرصه قطعه‌سازی‌، به‌دنبال مجموعه‌سازی‌ قطعات هستیم تا در انواع خودروها قابل استفاده باشد که در این صورت، نرخ تمام‌شده کاهش خواهد یافت و امکان رقابت بیشتر می‌شود.


اصلاح نرخ خودرو در شورای جهش تولید

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) هم در پاسخ در مورد روند آزادسازی یا اصلاح نرخ خودرو برای خروج خودروسازان از زیان، گفت: شورای جهش تولید به ایدرو در زمینه تدوین بسته حمایتی صنعت خودرو و دفاع از آن در دولت وظیفه‌ای را محول کرده است. این طرح آخرین مراحل بررسی را در سطح‌های کلان طی می‌کند.

محسن صالحی‌نیا در عین حال افزود: البته این طرح به‌معنای آزادسازی نرخ خودروها نیست، بلکه در آن ساماندهی تولید و بازار خودرو در محورهایی مانند رشد تیراژ، کاهش هزینه تمام‌شده تولید خودرو، فروش دارایی‌های غیرمولد و کاهش هزینه‌ها در زنجیره تامین مواداولیه، توسعه زنجیره تامین، تولید و افزایش ساخت داخل قطعات خودرو مدنظر قرار گرفته است.

صالحی‌نیا تأکید کرد: در پی جلسه‌ای که ۲هفته پیش با معاون اول ریاست‌جمهوری داشتیم، مقرر شد تا بسته حمایتی صنعت خودرو در ۲جلسه کارشناسی شورای جهش تولید بررسی و برای تأیید نهایی و اجرا ارائه شود. تلاش می‌کنیم تا پایان بهمن‌ماه جاری این بسته حمایتی را ارائه و با تأیید دولت اجرایی کنیم.

او افزود: با اجرایی‌شدن بسته حمایتی صنعت خودرو بر مبنای تفاهم و اتفاق‌نظری که با شورای رقابت خواهیم داشت، موضوع اصلاح نرخ خودرو نهایی و مدیریت می‌شود.

صالحی‌نیا تأکید کرد: بسته حمایتی جهش تولید خودرو طی هفته جاری در وزارت صنعت نهایی و از جزییات آن رونمایی می‌شود و با اجرایی‌شدن این بسته امکان اصلاح نرخ خودرو نیز فراهم می‌شود زیرا خودروسازان با کاهش هزینه تمام‌شده تولید قادر خواهند بود تا زیان ناشی از کاهش یا تثبیت نرخ خودرو به‌دلیل قیمت‌گذاری دستوری را با این شیوه جبران کنند.


شورای کاهش نرخ تمام‌شده در ایران خودرو

مدیرعامل ایران خودرو نیز در پاسخی در مورد احتمال اصلاح و کاهش نرخ محصولات این شرکت، گفت: کاهش نرخ تمام‌شده تولید خودرو را از طریق ارتقای بهره‌وری و تغییر رویکرد واردات‌ برخی قطعات به تولید داخل آن دنبال می‌کنیم. اکنون کاهش نرخ تمام‌شده تولید با اتخاذ روش‌های مختلف در دستور کار ایران خودرو قرار گرفته است.

فرشاد مقیمی تأکید کرد: با وجود این بخشی از رشد هزینه تمام‌شده تولید خودرو مرتبط با تامین مواداولیه و خارج از حیطه اختیارات خودروسازان است که در این زمینه نیز باید سیاستگذاران توجه لازم را داشته باشند.
او افزود: در اجرای پروژه تولید تارا تمام سیاست‌ها را برای کاهش هزینه تمام‌شده تولید و اصلاح نرخ این خودرو مدنظر قرار داده‌ایم و برای تحقق بهتر این هدف‌‌گذاری شورای بالادستی در ایران خودرو تشکیل شده است.

مقیمی تأکید کرد: در این شورا تمام مسائل مرتبط با کاهش هزینه تمام‌شده تولید ازجمله لجستیک، قطعات و داخلی‌سازی‌ را به‌طور همزمان دنبال می‌کنیم تا نرخ تمام‌شده تولید کاهش یابد. گرچه هنوز نرخ نهایی فروش تارا اعلام نشده اما نرخ فروش این خودرو قطعا با لحاظ همه فاکتورهای مذکور که در کاهش هزینه تمام‌شده تولید این خودرو نقش دارند، تعیین خواهد شد.

منبع همشهری


نظرات

 • راد راد (13 خرداد 1400 ساعت 09:20)

  اگرخودروسازی روفوری خصوصی سازی کنیدبهترین راهکارهست.وبه دنبال آن واردات خودروآزادشور.درضمن اگردراین ۴۲سال ایران قطعه سازی میکرددرآمدقطعه سازی واقعاخیلی بالاتربودواینکه میتوانستیم به کل دنیاقطعه بدیم.ولی چون عمده قعطه سازان خصوصی بودن ودولت نمیتوانست دخل وتصرف کندبنابراین دوفرقون سازی رو۴۲سال باضرربه جان ومال مردم دردوش کشیدن.ولی چرا؟یک دلیل دارداونم دشمنی بامردم شریف ایران.

 • رضا رضا (24 بهمن 1399 ساعت 11:30)

  به جای افزایش قیمت کارخانه ، بازار کنترل کنن . که با چند قانون ساده میشه این کارو کرد . اگه هم بخواد آزاد بشه مطمینا الان وقتش نیست . خوب معلومه وقتی قیمت کارخانه هم بشه ۲۵۰ ملیون خود ب خود تقاضا کارخانه کم میشه .

 • ایرانی بدبخت ایرانی بدبخت (23 بهمن 1399 ساعت 15:53)

  لطفا برای اصلاح فقط یه کار انجام بدید .... ورود خودرو خارجی با تعرفه سازمات تجارت جهانی .. ببینید فرغون سازان چطور هم کیفیت رو چند برابر بالا می برند و هم قیمت رو چند برابر کاهش می دهند .. فقط مرد میخواد که اونم .........

 • محمد محمد (23 بهمن 1399 ساعت 12:39)

  سلام
  قیمت برای مصرف کننده واقعی که تاحالا ماشین نداشته اصلاح میشه؟!

 • بدر بدر (23 بهمن 1399 ساعت 10:24)

  این نادان میگه بایدبشه مثل تمام اعضای کابینه ومجلس خوب کی بایدقیمتها روکاهشی کنه شماها مسئولین شماها مسئول این فاجعه وگندی هستین که به سرتاپای زندگی مردم زدین چکارکردین باپول ملی حالا هم مثل دلقکها حرف میزنین شمابیسوادها بایدقیمت خانه ماشین لوازم خانگی الکترونیک ارزاق و....را10برابرکم کنین تامردم بینواقدرت خریدداشته باشن همانطورکه تویکسال اخیرهمه چی روخودشماهابه عرش رسوندین شرم برشما

 • Ali Ali (23 بهمن 1399 ساعت 09:47)

  منظورتون از اصلاح قیمت،افزایش قیمته؟؟
  مدیونید اگه فکر کنید میخوان کاهش بدن قیمتارو

 • علی علی (23 بهمن 1399 ساعت 08:23)

  سالهاست که شماها دارید اصلاح میکند و نتیجه اصلاحاتتان صعود پراید ۵ تومنی به ۱۲۵ تومن شده .! خخخ

  امیر امیر (23 بهمن 1399 ساعت 23:08)

  نمیدونم چرا تو این سایت هی یه سری میان کامنت میزارن که آی سایپا و ایران خودرو فلان آی فیسال؛ پراید سه تومن بیشتر نمیارزه و ازین داستانا؛ دقیقا بلافاصله ۸ نفر نظر موافق میدن
  خدایی شماها که هی تو این سایت و اون سایت و تلگرام و اینستاگرام و ... صب تا شب تبلیغ منفی میکنید؛ چقدر حقوق میگیرید واسه این اراجیف؟
  تف به غیرتتون؛ یعنی ***********. نونی که میزارید سر سفره زنو بچتون