1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. بازار خودروی کشور با نوسانات شدید قیمتی خداحافظی کرد

بازار خودروی کشور با نوسانات شدید قیمتی خداحافظی کرد

23 بهمن 1399
  • 1

رئیس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو در خصوص وضعیت فعلی بازار خودرو و پیش‌بینی‌ها از روند آتی قیمت‌ها در این بازار خبر داد.

سعید موتمنی در خصوص کاهش سرعت روند افت قیمت خودرو در بازار طی هفته‌های اخیر اظهار داشت: همراه با کاهش نرخ ارز از ابتدای آبان ماه، قیمت انواع محصولات خودرویی، 20 تا 44 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به قرارگیری نرخ ارز در کانال 24 هزار تومانی افزود: تعادل موجود در بازار خودرو طی دو هفته اخیر، ناشی از نوسان جزئی نرخ ارز بوده که به شکل کاهش یک تا دو درصدی قیمت نمایانگر شده است.

رئیس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو با بیان اینکه ریزش بیشتر بهای یک نوع خودرو با افزایش عرضه اتفاق می‌افتد، گفت: در این شرایط کاهش قیمت در بازار نمایان خواهد شد. در بازار فعلی تقاضای سرمایه‌گذاری وجود ندارد و خریداران اندکی که حضور دارند، خریداران واقعی هستند.

موتمنی در خصوص خودروهای مونتاژی پرمصرف نظیر جک، هایما، سراتو و پژو 2008 گفت: تعداد این خودروها در بازار بسیار اندک بوده و کاهش قیمتی متناسب در خصوص این خودروها اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به خودروی پراید که خریداران بسیاری را به خود اختصاص داده است، بیان کرد: پس از توقف خطوط تولید پراید، خودروهای صفر این محصول از انبارهای خودروسازان به بازار راه می‌یابد. کاهش بیشتر قیمت خودروی تیبا نیز منوط به افزایش عرضه این محصول است.

رئیس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو همچنین با اشاره به نرخ 115 میلیون تومانی کوئیک از درب کارخانه طی دو هفته گذشته و نزدیکی تقریبی آن به قیمت بازار افزود: پس از ریزش ناگهانی قیمت‌ها در بازار، نرخ محصولات خودروسازانی نظیر مدیران خودرو و جک کرمان موتور، کمتر از بهای مصوب این شرکت‌ها در بازار به فروش می‌رسد که این امر، ارتباط قیمت با میزان عرضه و تقاضا را می‌رساند.

موتمنی در ادامه بر ریزش قطعی قیمت‌ها ناشی از تناسب عرضه و تقاضا و افزایش عرضه در بازاری که خریداران اندکی در آن حضور دارند، تاکید کرد و افزود: نوسان قیمتی به هیچ وجه در بازار نخواهیم داشت یا در صورت بروز بسیار ناچیز خواهد بود و دلیل آن، قرارگیری نرخ ارز در یک کانال ثابت طی هفته‌های اخیر است.

وی گفت: اکنون تعداد فروشندگان در بازار زیاد بوده و مشتری نیز به طور تقریبی وجود دارد اما تقاضای کاذب را دربرنمی‌گیرد.

رئیس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو در پایان خاطرنشان کرد: هر چقدر رو به جلو حرکت می‌کنیم، شرایط مثبت‌تری را تجربه خواهیم کرد و فشارهای اقتصادی گذشته نیز رنگ می‌بازد.نظرات

  • محمد محمد (23 بهمن 1399 ساعت 08:11)

    کی اینو میگه ، الان اردی ۸۰ رو ۳۵ میدن ، پیکان ۸۰ رو ۴۰ تومن ، اخه بعد بیست سال که عمر ماشین تموم شده قیمتش باید نصف ماشین صفر باشه ؟
    هی میگن قیمتها کم شده پس کووووو ، انگار گزارش ساختگیه اینجا از بین مردم برین خبر بگیرین بعد