1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. وزیر صنعت: ظرفیت تولید 2میلیون و 600 هزار دستگاه خودرو در سال را داریم

وزیر صنعت: ظرفیت تولید 2میلیون و 600 هزار دستگاه خودرو در سال را داریم

26 بهمن 1399
  • 1

وزیر صمت ، علیرضا رزم‌حسینی در برنامه انتهای الوند با اشاره به پیشرفت‌های صنعتی، معدنی و تجاری پس از انقلاب شکوهمند اسلامی بیان کرد: در حوزه تولید مس در اول انقلاب ظرفیتی نداشتیم اما  اکنون به ۵۱۲ هزار تن ظرفیت تولید در این حوزه رسیده‌ایم و رتبه دهم دنیا را داریم.

ایشان امیدواری زیادی به رفع انحصار در بازار خودرو دارد و اعتقاد دارد که امکانش است که شرکت های خصوصی هم پای دو غول بزرگ خودروسازی کشور یعنی ایران خودرو و سایپا پا به عرصه تولید و مونتاژ در صنعت خودرو بگذارند تا بتوان قیمت خودرو در بازار را رقابتی و واقعی کرد.


* صادرات سالیانه 1.5 میلیارد دلار انواع محصولات مس

رزم حسینی افزود:  طرح‌های توسعه در حوزه مس در حال اجرا می‌باشد و حدود 1.5 میلیارد دلار صادرات در  انواع محصولات مس به صورت سالیانه داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حوزه فولاد از ظرفیت تولید ۷۰۰ هزار تن در اوایل انقلاب به ۵۶ میلیون تن ظرفیت تولید در حال حاضر رسیدیم، تا ۱۵ سال پیش وارد کننده فولاد بودیم اما اکنون به یک صادرکننده مهم در این حوزه تبدیل شده‌ایم.


* ظرفیت تولید  2میلیون و 600 هزار دستگاه خودرو در سال را داریم

رزم حسینی با اشاره به دیگر آمارها گفت: ظرفیت تولید خودرو از 160 هزار دستگاه سالیانه در اول انقلاب به 2میلیون و 600 هزار دستگاه در حال حاضر رسیده است، البته ارتقاء کیفیت خودروها حائز اهمیت و در دستور کار است.

وی افزود: از ظرفیت تولید ۷ میلیون تنی سیمان در اول انقلاب هم اکنون به ظرفیت تولید ۸۸ میلیون تن رسیده ایم و در حوزه سیمان اکنون یک صادر کننده می‌باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص حوزه لوازم خانگی، نیز بیان کرد: قبل از انقلاب تنها دو برند (ارج و آزمایش) در این حوزه فعال بودند اما اکنون با وجود همه تحریم‌های ظالمانه و خروج شرکت‌های خارجی تولید لوازم خانگی ازکشورمان،  ۵ شرکت داخلی با برندهای معروف در این حوزه فعال هستند که صادرات نیز انجام می‌دهند.

رزم حسینی بیان داشت: با تمام این شرایط سخت اما کارخانجات لوازم خانگی سه شیفته کار می‌کنند،  صادرات به کشورهای آسیایی (عراق و سوریه) انجام می‌دهند و حتی با خرید بعضی برندهای خارجی صادرات به کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا را هم انجام می دهند. 

وی با اشاره به پیشرفت‌های حاصل شده در بخش‌های دیگر اضافه کرد: در حوزه پتروشیمی قبل از انقلاب ظرفیتی نداشتیم اما اکنون به ۷۷ میلیون تن ظرفیت تولید رسیدیم و در این حوزه صادر کننده هستیم. همچنین در حوزه صنایع غذایی پیشرفت‌های خوبی به دست آمده است و صادرات ۵ میلیارد دلاری در این حوزه داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به صادرات شیرینی و شکلات ایران به ۵۸ کشور دنیا اشاره کرد و گفت: در این حوزه پیشرفت‌های خوبی به دست آمده است و به عنوان نمونه فقط یک شرکت تولید آشامیدنی در خراسان رضوی به بیش از ۶۰ کشور دنیا محصولات خود را صادر می‌کند.


* حجم تجارت خارجی کشورمان به ۵۴ میلیارد دلار رسیده است

رزم حسینی در ادامه سخنان خود با یادآوری اینکه قبل از انقلاب صادرات کشور ۵۰۰ میلیون دلار بوده است، بیان کرد: اکنون در همین ۱۰ ماهه امسال ۲۶ میلیارد دلار صادرات داشتیم و ۵۴ میلیارد دلار حجم تجارت خارجی کشورمان بوده است.

وی با اشاره به دیگر ظرفیت‌های توسعه کشور، تاکید کرد: کشور ما فقط نفت خیز نیست، بلکه کشوری معدن خیز نیز می‌باشد، ۵ میلیارد تن معادن کشف شده در حوزه‌های مختلف داریم که باید از این ظرفیت استفاده بهینه بیشتری برای توسعه شود.

وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه در حوزه‌های معدنی از جمله سنگ آهن، مس، سرب و روی به پیشرفت‌های خوبی دست یافته ایم، اضافه کرد: در حال راه اندازی هلدینگ استخراج طلا و فرآوری آن در وزارت صنعت، معدن و تجارت با تعامل و هماهنگی بخش خصوصی هستیم.

رزم حسینی با بیان اینکه بزرگترین معدن مولیبدن جهان در کهنوج استان کرمان  است، گفت: در حوزه اکتشافات باید کارهای بیشتری انجام بشود و به دنبال این هستیم که دامنه اکتشافات را در قلمرو کشور، توسعه و گسترش دهیم.

وی در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به طرح ملی و استراتژیک انتقال آب خلیج فارس به استان‌های به فلات مرکزی و شرق کشور، گفت: انتقال آب و شیرین سازی آن از هرمزگان به طول ۸۲۰ کیلومتر شروع شده است و به زودی به اردکان خواهد رسید و عملیات اجرایی خطوط دوم و سوم این پروژه مهم نیز به زودی شروع می‌‌شود.

 

منبع فارس


نظرات

  • اکبری اکبری (26 بهمن 1399 ساعت 10:03)

    درست میفرمایین که ظرفیت تولید سیمان از ۷ تن به ۸۸ تن در سال رسیده ولی اینم بگین که سیمان از تنی ۲۲۰ تک تومن به ۸۰۰ هزار تومن رسیده....با افزایش تولید به نسبت شاخص های دیگه باید قدرت خرید داخلی افزایش پیدا کنه نه اینطور......
    با این ظرفیت تولید خودرو که جناب وزیر میفرماین خودرو باید تک نرخی باشه و به راحتی بشه از کارخانه خریداری کرد نه این که با قرعه کشی و عرضه قطره چکانی با اختلاف قیمتهای تقریبا ۲برابری از بازار هم گیر نیاد...