1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروهای آتی بازار
  4. تولید اولین خودروی سدان با پلت فرم ایرانی تا سال 1401

تولید اولین خودروی سدان با پلت فرم ایرانی تا سال 1401

11 اسفند 1399
  • 0

برخی از متقاضیان خرید خودروی های داخلی خواستار تقویت طراحی و تولیدات و همچنین به روزرسانی محصولات در صنعت خودروسازی شدند.

در این مورد باید به نشست مشورتی 55 شرکت قطعه ساز اشاره کرد که طی آن جزییات عملیات اجرایی پلتفرم YSF1 (پلت فرم طراحی شده توسط بخش تعاون کشور) اشاره کرد. در این نشست جمعی از مقامات وزارت صنعت و تعاون نیز حضور داشتند و در رابطه با چشم انداز صنعت خودرو ایران و ضرورت حضور موثر بخش خصوصی بحث و گفت و گو کردند.

در طراحی پلتفرم این خانواده محصول با نام YSF1، پلت فرم های روز دنیا مانند MQB و NSF فولکس واگن، PF1 پژو – سیتروئن، HearTect سوزوکی و SA هیوندای مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است. در عین حال این پروژه در رده یکی از 9 مگاپروژه وزارت صمت و تعاون در سال 1400 قرار گرفته و قرار است با مشارکت قطعه سازان بزرگ بخش خصوصی به مرحله تولید برسد.

یکه فلاح، رییس هیات مدیره گروه صنعتی چکاد در این جلسه مشورتی گفت: مراحل اجرایی تولید نسخه سدان پلتفرم ysf1 آغاز شده است و با توجه به قرار گرفتن پروژه در لیست مگاپروژه های تولید داخل، ساخت پروتوتایپ ها برای انجام تست های فنی و دریافت استانداردها سال 1400 آغاز خواهد شد.

وی با اعلام  اینکه طراحی این پلتفرم کامل خودرو برای اولین بار در کشور توسط بخش خصوصی صورت گرفته است، گفت: در حال فراهم سازی امکانات فنی و مالی برای تولید هستیم.

یکه فلاح گفت: دوران بسیاری از کسب و کارها که به صورت انحصاری در کشور فعالیت می کردند به سر آمده  درحالی که پیش از این غیرممکن به نظر می رسید و امروز شاهد آن هستیم که صنایع موتورسیکلت سازی، بانک و بیمه، پیمانکاران عمومی، پتروشیمی، ماشین سازی و ... بخش خصوصی به صورت رقابتی وارد عمل شده و حالا نوبت صنعت خودرو رسیده است.

وی افزود: برخلاف رویه های موجود، همه مراحل طراحی پلتفرم با مشاوره و همراهی قطعه سازان صورت گرفته و از این پس نیز در همه بخش های تولید خودرو مبتنی بر همکاری جمعی به کار ادامه خواهیم داد.

یکه فلاح با اشاره به بحران مالی در صنعت خودرو گفت: توسعه صنعت خودرو مبتنی بر واردات و مونتاژ در سال های اخیر توسعه یافته و قطعه سازان باید برای اینکه از بازار سهم داشته باشند پلتفرم خود را ایجاد و تولید کنند. ما نیز آماده همه نوع مشارکت با سایر قطعه سازان هستیم.

5.jpg
* دخالت دولتی بزرگترین تهدید صنعت خودرو و قطعه سازی است

در ادامه آرش محبی نژاد دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی نیز گفت: دولت با سهام 13 درصدی و 15 درصد کل تصدی گری و نقدینگی صنعت خودرو را در اختیار گرفته و دخالت دولتی بزرگترین تهدید صنعت خودرو و قطعه سازی است.

وی همچنین مقابله و آسیب رساندن به کسب و کارهایی که بزرگ می شوند را یکی از تهدیدات در فضای کسب و کار ایران دانست و گفت: تهدید دیگر برای تولید پلتفرم داخلی صنعت قطعه سازی این است که  با حذف سد تحریم، دلارهای نفتی و غیرنفتی و سایر موارد را، چین و دیگر کشورها برای ما کارت به کارت نمی کنند و  سیل پشت سد با کالا به کشور سرازیر می شود. در عین حال تجربه هم ثابت کرده که وقتی کار دولت گیر است دست به سوی توان داخلی دراز می کند و بعد که مشکل حل می شود دست تولیدکننده زیر ساطور می ماند.

محبی نژاد با بیان اینکه متقابلا با حذف تحریم ها، خارجی ها ترجیح می دهند با بخش خصوصی وارد همکاری و مذاکره شوند، افزود: منابع انسانی و دانش فنی  تجربه  50 سال خودروسازی و زنجیره تامین با  1200 قطعه ساز از مهمترین فرصت ها برای تولید خودرو توسط قطعه سازان بخش خصوصی است.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی با اشاره به بی ثباتی تصمیم گیری ها و نبود اسناد بالادستی الزام آور، تأکید کرد: باید ضمانت های قطعی از دولت طوری گرفته شود که در صورت سرمایه گذاری برای تولید پلتفرم ایرانی ysf1  ماجرای خلف وعده دولت و آسیب رسیدن به سرمایه گذاران در بخش تلفن همراه تکرار نشود.

 در این جلسه همچنین مدیر تیم طراحی این پلتفرم با تشریح مراحل و جزییات این پلتفرم طراحی شده، گفت: ما نمونه پلتفرم کامل طراحی شده با اصول طراحی پلتفرم خودرو در ایران نداشته ایم و این خودرو به گونه ای طراحی شده است که توان رقابت در داخل و خارج کشور را دارد.

وی افزود: یکی از اولویت ها در طراحی این پلتفرم کاهش حجم سرمایه گذاری و استفاده از ظرفیت های موجود در صنعت قطعه سازی کشور بوده و این موضوع از طریق مشاوره دایمی با تامین کنندگان داخلی میسر شده است.

وی گفت: در طراحی این پلتفرم بیش از 60 متخصص داخلی حضور داشته اند و پلتفرم طراحی شده بر اساس مطالعه بازار و ظرفیت های صنعتی کشور و امکانات موجود صنعت قطعه سازی طراحی شده است.

وی ادامه داد: این پلتفرم بر اساس زمان بندی صورت گرفته در مرحله ساخت پروتوتایپ قرار داشته و پیش بینی می شود سال 1401 تولید انبوه نسخه سدان آن آغاز شود.

همچنین حسن شجاعی علی آبادی نایب رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: آینده خوبی پیش روی این صنعت قرار دارد و همه نهادها و دست اندرکاران اجرایی کشور باید برای ارتقای تولید داخل تلاش کنیم.

وی با اشاره به تلاش نیروهای جوان و دانشگاهی کشور گفت: با کمک و همراهی، بسیاری از پروژه های بزرگ در کشور قابل اجرا است و در صورت همکاری صنعت و دانشگاه بسیاری از نیازهای کشور در داخل قابل حل شدن است.

منبع فارس


نظرات