1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. تداوم رکود بازار خودرو در کشور تا خرداد ماه سال ۱۴۰۰

تداوم رکود بازار خودرو در کشور تا خرداد ماه سال ۱۴۰۰

30 اسفند 1399
  • 0

یک فعال بازار خودرو از رکود بی سابقه بازار خودرو در روزهای پایانی سال خبر داد.

کاظم محمدی نیکخواه اظهار داشت: بازار خودرو در روزهای پایانی سال با رکود بی سابقه ای مواجه شده است. برخی از خودروهای کف بازار که از سوی خودروساز تحویل داده نشده قیمت خود را حفظ کرده و فروشنده حاضر به فروش با قیمت کمتر نیست اما برخی دیگر مانند خودروهای ایران خودرو که مدل 1400 آن نیز به بازار عرضه شده بین 5 تا 10 درصد افت قیمت خودرو داشته اند. اما آنچه مهم است قفل بودن بازار است که موجب شده خریدار تا زمان ثبات قیمت ارز دست نگه دارد.

وی ادامه داد: بازارهای موازی نیز با رکود مواجه شده اما شدت آن در بازار خودرو بیشتر است زیرا بسیاری از مردم در دو سال گذشته برای حفظ سرمایه خود اقدام به خرید خودرو کردند و اکنون خودروهای زیادی در کف خوابیده که به بازار عرضه می شوند اما خریداری ندارد و فروشنده نیز با همان قیمت حبابی می فروشد. البته حباب برای فروشنده واقعی شکسته و خریدار نیز جرات خرید ندارد.

این فعال بازار خودرو درباره آزادسازی قیمت خودروهای کم تیراژ و تاثیر آن بر بازار خودرو در سال آینده گفت: قیمت گذاری در هر بازاری التهاب ایجاد می کند. آزادسازی قیمت خودروهای پر تیراژ در صورت افزایش تولید و هماهنگی عرضه و تقاضا در خرید و فروش موثر است و به نفع خریدار خواهد بود. بنابراین موثرترین مولفه بر بازار افزایش تولید و عرضه است و آزادسازی قیمت خودروهای کم تیراژ به تنهایی بر بازار خودرو تاثیری نخواهد گذاشت.

نیکخواه درباره وضعیت بازار خودرو در سال 1400 عنوان کرد: بازار خودرو عملا تا 20 فروردین ماه تعطیل است و پس از آن با آغاز ماه مبارک رمضان رکود بازار تا خرداد ماه ادامه خواهد داشت. انتخابات 1400 نیز تاثیری بر بازار ندارد و تا زمان ثبات قیمت ارز اتفاق جدیدی در بازار نخواهد افتاد.نظرات