1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. معرفی ۷ خودروی قدیمی سریع‌تر از داچیا اسپرینگ! + عکس

معرفی ۷ خودروی قدیمی سریع‌تر از داچیا اسپرینگ! + عکس

5 فروردین 1400
  • 1

دیروز در مطلبی به بررسی مشخصات فنی خودروی جدید داچیا اسپرینگ و شتاب بسیار ضعیف این خودرو پرداختیم .

داچیا به عنوان برند ارزان‌قیمت رومانیایی در چند سال اخیر کاملاً موفق ظاهر شده است. این خودروساز بلوک شرق اسبق با رفتن زیر چتر حمایتی رنو راه خود را پیدا کرده و به خاطر تولید محصولات بادوام و ارزان‌قیمت به شهرت خوبی رسیده است.

اما هیچ‌چیز هیجان‌انگیز و سریعی درباره اسپرینگ الکتریکی جدید وجود ندارد. این خودرو که ۴۴ اسب بخار قدرت دارد برای کاربری‌های شهری طراحی شده و شتاب صفر تا ۴۸ کیلومتر در ساعت ۵.۸ ثانیه‌ای آن احتمالاً شبیه جرقه‌ای کوچک در یک یخبندان سرد به نظر می‌رسد.

dacia-spring-ev-1.jpg

اما اگر تلاش کنید که به سرعت‌های بالاتر برسید باید کاملاً صبور بمانید زیرا شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت اسپرینگ برابر با ۱۹.۱ ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن نیز ۱۲۵ کیلومتر در ساعت اعلام شده است.

 

برای اینکه بفهمیم اسپرینگ چقدر خودروی ضعیف و کندی است ۷ خودروی بسیار قدیمی و کند را پیدا کرده‌ایم که حتی آن‌ها هم سریع‌تر از داچیا ظاهر می‌شوند!

 

AMC گرملین سال ۱۹۷۷
قدرت: ۸۰ اسب بخار

حداکثر سرعت: ۱۵۶ کیلومتر در ساعت

شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت: ۱۵.۷ ثانیه

1.jpg

محصول ساب کامپکت و عجیب AMC در دهه ۷۰ قطعاً می‌تواند باعث ترس داچیا شود و این حتی زمانی که بحران سوخت در آن زمان وجود داشته نیز صادق است. این خودرو بجای پیشرانه ۶ سیلندر پرحجم از نمونه ۴ سیلندر ۲ لیتری فولکس استفاده کرده است.

 

یوگو GV سال ۱۹۸۶
قدرت: ۵۵ اسب بخار

حداکثر سرعت: ۱۴۵ کیلومتر در ساعت

شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت: ۱۳.۹ ثانیه

2.jpg

کار اند درایور این خودرو را بدترین خودروی تاریخ نامیده اما این جعبه متعلق به جمهوری چک به لطف قیمت ۳۹۹۰ دلاری زمان خود از استقبال غیرمنتظره‌ای در بین آمریکایی‌ها لذت برد. از نظر فنی این خودرو مشابه فیات ۱۲۷ قدیمی بود اما شتاب ۱۳.۹ ثانیه‌ای آن بسیار بهتر از اسپرینگ می‌باشد.

 

پلیموث هورایزن سال ۱۹۷۸
قدرت: ۷۰ اسب بخار

حداکثر سرعت: ۱۵۴ کیلومتر در ساعت

شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت: ۱۴ ثانیه

3.jpg

پلیموث هورایزن، کرایسلر هورایزن و داج اومنی جزو اولین خودروهای دیفرانسیل جلوی ساخته شده در آمریکا بودند. این خودروها در روزگار کنونی فراموش شده‌اند اما حتی نسخه استوک و پایه ۱.۷ هورایزن نیز سریع‌تر از داچیا اسپرینگ مدرن می‌باشد.

 

اولدزموبیل کاتلس سوپریم دیزل سال ۱۹۷۸
قدرت: ۱۰۵ اسب بخار

حداکثر سرعت: نامشخص

شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت: ۱۸.۲ ثانیه

4.jpg

پاسخ اشتباه اولدزموبیل به سؤال چگونه مصرف سوخت خودروها در دهه ۷۰ را پایین بیاوریم باعث شد از یک پیشرانه ۸ سیلندر دیزلی کاملاً غیرمطمئن با قدرت ۱۰۵ اسب بخار استفاده شود. این پیشرانه ۵.۷ لیتری باعث ثبت شتاب حدود ۱۸ ثانیه می‌شد که خب حداقل در روزگار کنونی بهتر از محصول الکتریکی داچیا است.

 

بیوک سنچوری سال ۱۹۳۶
قدرت: ۱۲۰ اسب بخار

حداکثر سرعت: ۱۳۲ کیلومتر در ساعت

شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت: ۱۶ ثانیه

5.jpg

خب سنچوری یکی از سریع‌ترین خودروهای زمان خود بوده اما آن زمان مصادف با رکود اقتصادی بزرگ بوده است. واقعاً فهمیدن اینکه خودرویی با این قدمت هنوز هم سریع‌تر از داچیا اسپرینگ می‌باشد قلبمان را به درد می‌آورد!

 

فولکس‌واگن بیتل سال ۱۹۷۷
قدرت: ۴۸ اسب بخار

حداکثر سرعت: ۱۲۹ کیلومتر در ساعت

شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت: ۱۷.۲ ثانیه

6.jpg

علیرغم اینکه بیتل زمانی طراحی شد که هنوز برق وارد خانه برخی افراد نشده بود اما این خودروی دوست‌داشتنی شتابی دارد که داچیا نمی‌تواند با آن روبرو شود.

 

FSO پولونز ۱۵۰۰ سال ۱۹۷۹
قدرت: ۷۶ اسب بخار

حداکثر سرعت: ۱۴۸ کیلومتر در ساعت

شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت: ۱۷ ثانیه

7.jpg

پولونز که یکی دیگر از خودروهای بلوک شرق بوده وارد آمریکا نشد و البته در خود اروپا هم استقبال چندانی از آن به عمل نیامد؛ اما وقتی با این خودرو از کنار اسپرینگ رد شوید خواهید فهمید که داچیا چه محصول کندی را تولید کرده است!

منبع پدال


نظرات

  • mamad mamad (14 فروردین 1400 ساعت 21:20)

    از ایران خودرو و سایپا اولگو گرفتن احتمالا مخصوص بازار ایران هست با قیمت نجومی