1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. تغییر و افزایش تعرفه واردات خودرو اشتباه است

تغییر و افزایش تعرفه واردات خودرو اشتباه است

1 فروردین 1400
  • 1

دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: مسوولان نباید تعرفه واردات خودرو را افزایش می‌دادند و ما را هم باید از قیمت‌گذاری معاف کنند. 

احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران در مورد آزادسازی واردات خودرو و تکان خوردن قیمت خودروهای وارداتی را مربوط به تصمیم مجلس دانست و گفت: مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفت که حقوق ورودی خودروهای سواری به ۸۶ درصد برسد درصورتی‌که این موضوع قبلا در اختیار کمیسیون ماده یک بود و آن را به دولت تفویض اختیار می‌کردند اما الان آقایان تعرفه را بالا بردند.

وی با تصریح اینکه این افزایش تعرفه در جهت حمایت از صنعت داخلی نیست، افزود: تعرفه‌ها را به خاطر درآمدزایی دولت بالا بردند و همین موضوع بر قیمت خودروی وارداتی تا‌ثیر می‌گذارد. دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: مردم حق دارند که از انواع خودروها استفاده کنند و ما هم مخالف واردات خودرو به کشور نیستیم. 

نعمت‌بخش با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری خودرو باعث زیان‌دهی خودروسازان و قطعه‌سازان شده افزود: در این شرایط نباید انتظار داشت که خودروی با کیفیتی تولید شود. ۸۶ درصد خودرو از قطعات تشکیل شده اما وقتی سودی نصیب قطعه ساز نمی‌شود او هم ماشین آلات کهنه خود را به‌روزرسانی نمی‌کند. دبیر انجمن خودروسازان ایران ادامه داد: تقاضای ما از مسوولان این است که تعرفه را کاهش دهند، اما ما را از قیمت‌گذاری معاف کنند. وی با بیان اینکه ۷۰ درصد ثبت‌نام‌کنندگان در این قرعه‌کشی‌ها سرمایه‌گذاران و دلالان هستند افزود: دولت با سرکوب مالی خودروسازان، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رانت توزیع می‌کند. 
 
نعمت بخش یادآور شد: طبق تحقیقات مرکز مطالعات ایران‌خودرو و سایپا، در حال حاضر نیاز واقعی جامعه با توجه به کاهش قدرت خرید مردم بیشتر از ۸۰۰ هزار دستگاه نیست و بنابراین هجوم برای خرید خودرو به دلیل کمبود نبوده و به خاطر اختلاف قیمت و سود آن است. دبیر انجمن خودروسازان ایران مطرح کرد: اگر خودرو در حاشیه بازار فروخته شود ظرف سه ماه قیمت خودرو کاهش پیدا می‌کند و رانت و فساد و دلالی هم از این بازار حذف خواهدشد. 

وی تا‌کید کرد: مسوولان نباید تعرفه واردات خودرو را افزایش می‌دادند بلکه باید اجازه دهند که با ارز ایرانیان خارج از کشور خودروی وارداتی وارد کشور شود تا‌ خودروی داخلی هم ارزان شود.

منبع ایسنا


نظرات

  • حسن از ساوجبلاغ حسن از ساوجبلاغ (1 فروردین 1400 ساعت 08:39)

    دولت باید به هر خانواده ایرانی مجوز واردات یک خودروی خارجی با برند دلخواه بدون اخذ تعرفه گمرکی بدهد تا بازار خودرو از انحصار شرکتهای داخلی درآید وقیمتهای فعلی وکاذب شکسته شود.
    این اقدام عین عدالت است.