1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. چه کسی مسئول پرداخت هزینه انتقال سند خودرو می باشد، خریدار یا فروشنده؟

چه کسی مسئول پرداخت هزینه انتقال سند خودرو می باشد، خریدار یا فروشنده؟

15 فروردین 1400
 • 1

رئیس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو در خصوص اینکه برگ سبز خودرو به عنوان سند مثبته مالکیت خودرو کافی است و یا طرفین ملزم به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی برای صدور سند هستند و همچنین مسئول پرداخت هزینه نقل و انتقال توضیحاتی را مطرح کرد.

سعید موتمنی در خصوص این موضوع که مراجعه به دفاتر اسناد رسمی جهت نقل و انتقال سند به نام خریدار که اعلام شده امری اختیاری است و نه اجباری، اظهار داشت: این موضوع از موارد اختلافی میان نیروی انتظامی و کانون سردفتران و دفتریاران است که هر دو خود را، مرجع رسمی و صالح در خصوص نقل و انتقال خودرو می‌‌شناند.

وی در ادامه توضیح داد: نیروی انتظامی بیان می‌دارد، برگ سبز صادره برای خودرو، سند رسمی نقل و انتقال بوده و نیازی به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی نیست، اما کانون سردفتران و دفتریاران، دفاتر اسناد رسمی را مرجع صدور سند برای نقل و انتقال خودرو اعلام کرده‌ است.

رئیس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو گفت: در نهایت با ارجاع موضوع به مجلس شورای اسلامی جهت حل و فصل اختلاف بین این دو نهاد، رای به نفع نیروی انتظامی صادر و اعلام گردید که برگ سبزی که پلیس در زمان خرید و فروش خودرو صادر می‌کند، قانونی است و ثبت خرید در دفاتر رسمی امری کاملا اختیاری بوده و اجباری در این خصوص وجود ندارد.

موتمنی در ادامه به ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، آیین نامه اجرایی این ماده مصوب سال1391 هیئت‌ محترم وزيران و قانون اصلاح ماده 22 قانون حمل ونقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران مصوب 1388 مجلس شورای اسلامی استناد کرد و گفت: بر همین اساس، صدور گواهینامه رانندگی، اسناد مالکیت و پلاک خودرو با نیروی انتظامی است.

وی همچنین در خصوص اختلافات حاصله میان خریدار و فروشنده بیان کرد: در صورت بروز اختلاف در مالکیت و مراجعه به محاکم قضايي، اصولاً دادگاه‌ها، دارنده سند رسمی و نه دارنده برگ سبز خودرو به عنوان مالک شناخته می‌شوند؛ بنابراین در این خصوص، رأی به نفع شخص دارنده سند رسمی صادر خواهد شد که این امر ممکن است افراد را با مشکلاتی مواجه نماید.

رئیس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین با توجه به خلاء قانونی در این باره و تا زمان تعیین تکليف و روشن شدن امر به شکل قانونی و صدور دستورالعمل ثابت، بر انتخاب روش صحیح که همان روش سابق مبنی بر صدور و دریافت برگ سبز از سوی پلیس پس از شماره‌گذاری خودرو و سپس مراجعه به دفاتر اسناد رسمی توصیه می‌شود تا افراد در آینده دچار مشکلات عدیده نگردند. قابل ذکر است که بر اساس روال سابق، مسئول پرداخت هزینه انتقال سند را، عرف مشخص می‌کند به نحوی که در تهران همواره هزینه بر عهده فروشنده بوده و در سایر شهرها، طرفین به شکل متساوی، هزینه انتقال را متقبل می‌شوند.

 نظرات

 • کاربر سایت کاربر سایت (7 اردیبهشت 1400 ساعت 08:46)

  با درود فراوان .
  ایشونم دوپهلو حرف میزنه . آخه وقتی کسی سند و برگ سبز ب اسمش و پلاک هم ب اسمش هست دیگه چ کسی میتونه ادعای این ماشین رو داشته باشه .
  یا نه ایشونم درست میگن ی سوال دارم از دوستان مالک خودرو آیا تا الان برای ترخیص از راهنمایی چ پارکینگ چ هر جای دیگه بغییر از برگ سبز پلیس چیز دیگه‌ای خواسته مثلماً نه .
  و موضوع دیگه حتی در مراجع قانونی هم این برگ سبز پلیس هست ک حرف وال و آخر را میزند نه چیز دیگری
  ودر آخر این رو عرض میکنم ک فقط دفتر خانه بدرد کسانی میخوره که دوست دارن شریک داشته باشن یا یک دانگ از ماشین را می‌خواهند بنام شخص دیگری بزنن و در اینجور موارد باید ب دفتر خانه مراجعه کرد والا در غیر اینصورت اصلاً لازم ب رفتن تا دفتر خانه لازم نیست و تنها دارنده برگ سبز و پلاک خودرو صاحب اول و آخر یک خودرو هست ن شخص دیگری .
  ایشون نمیخواد حرف پلیس رو زمین بذاره نه دوستان سردفتردار رو از خودش ناراحت .
  من خودم ماشینم رو ب همینصورت برگ سبز و پلاک انجام دادم و ب هیچ دفترخانه‌ای هم مراجعه نکردم .
  چون اگر پلیس یک کشور مدارکش ملزم ب تأیید جای دیگری داشت ک پلیس اصلاً و اصولاً دیگه چرا ه بود و همون دفاتر اسناد رسمی کارها رو انجام میدادن مث پلاک دادن و کارای دیگه .
  در صورتی که خودرو ( ماشین ) برای یک نفر هست دیگه پول اضافی ب دفتر اسناد رسمی پرداخت کردن یه .... هست . خودت دیگه جای خالی رو پر کن همین .