1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. نماینده مجلس: نسخه شورای رقابت باعث گرانی خودرو برخلاف وعده دولت برای کنترل قیمتها

نماینده مجلس: نسخه شورای رقابت باعث گرانی خودرو برخلاف وعده دولت برای کنترل قیمتها

نسخه شورای رقابت باهث گرانی خودرو برخلاف وعده دولت برای کنترل قیمتها
18 فروردین 1400
 • 3

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزایش قیمت خودرو در کارخانه را غیرمنطقی دانست و گفت: کمیسیون صنایع و معادن مجلس با جدیت موضوع افزایش قیمت خودرو را پیگیری کرده و از گرانی بی ضابطه آن جلوگیری می‌کند.

حجت اله فیروزی درباره صحبت‌های رییس شورای رقابت مبنی بر اینکه قطعا در سه ماه نخست سال ۱۴۰۰ قیمت خودروهای داخلی تولید شده در کارخانه‌ها افزایش می‌یابد، گفت: از آخرین باری که شورای رقابت به خودروسازان اجازه افزایش قیمت داد تاکنون نرخ ارز یا قیمت مواد اولیه موردنیاز تولید افزایشی نداشته، افزون بر این، حتی توافق نامه ایران و چین بر ثبات بازار اثر مثبت داشته است، بنابراین اجازه افزایش قیمت خودرو در کارخانه بدون اینکه عوامل اثرگذار در قیمت تمام شده تولید تغییری داشته باشد، محلی از اعراب ندارد.


نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هرچند وارد سال جدید شدیم اما مواد اولیه موردنیاز تولید خودرو تغییری نکرده است، افزود: در سال‌های گذشته قیمت کالاهای مصرفی یک بار در ابتدای سال افزایش می‌یافت این در حالی است که در سال 99 قیمت خودرو تقریبا هر سه ماه یک بار در کارخانه افزایش یافته است بنابراین دلیلی برای گرانی چندباره چهارچرخ‌ها در شرایط کنونی وجود ندارد.


وی با بیان اینکه شورای رقابت باید همان گونه که به دنبال حمایت از تولیدکننده است، از حقوق مصرف کنندگان نیز دفاع کند، اضافه کرد: موافقت با گرانی بی ضابطه، نه تنها خدمت به تولید نیست بلکه ضرر به تولیدکنندگان است.


گرانی خودرو توسط خودروسازان، منطقی نیست


این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تاکید براینکه خودروسازان باید با کاهش هزینه‌های سربار زمینه استفاده مردم از خودروهای تولیدی را فراهم کنند، ادامه داد: از آنجا که شاخص‌های اثرگذار بر قیمت تمام شده خودرو طی ماه‌های گذشته تغییری نداشته، اجازه گرانی خودرو توسط خودروسازان، منطقی نیست و نباید با رفتارهای هیجانی با توجه به آغاز سال جدید قیمت‌ها بیشتر شود.


فیروزی افزود: به منظور ساماندهی بازار خودرو، باید قیمت چهارچرخ‌ها در بازار را به کارخانه نزدیک کرد نه اینکه بازار را به حال خود رها کرده و بهای خودرو در کارخانه را به قیمت بازار آن برسانیم.


وی با بیان اینکه در ابتدای سال 1400، دولتمردان وعده ثبات قیمت کالاها در سال جاری را دادند، حال این سوال ایجاد می‌شود که چه توجیهی برای گرانی خودرو در کارخانه وجود دارد؟ افزود: با افزایش قیمت خودرو، نه تنها خریداران باید مبلغ بیشتری به ازای خرید خودرو بپردازند بلکه این امر در قیمت قطعات یدکی خودرو، خدمات پس از فروش و... نیز اثرگذار است.


سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه موضوع ساماندهی حوزه خودرو یکی از مطالبات همیشگی مردم است، تصریح کرد: کمیسیون صنایع و معادن مجلس با جدیت موضوع افزایش قیمت خودرو را پیگیری کرده و از گرانی بی ضابطه آن جلوگیری می‌کند.نظرات

 • علی علی (18 فروردین 1400 ساعت 09:03)

  مگه نگفتین خودرو کالای انحصاریه و طبق قانون آزاد نمیشه با این افزایش که دیگه فرقی با آزاد نداره مردم از کجا بیارن واریز کنن خب همه به فکر ضرر خودروسازهان به فکر ضرر مردمم این وسط باشین لطفا

 • حسین حسین (18 فروردین 1400 ساعت 07:15)

  شورای رفاقت نه شورای رقابت

 • شیوا شیوا (18 فروردین 1400 ساعت 06:04)

  اگر ذره ای به مسئله گران شدن خودرو شک داشتم الان با این صحبتها مطمئن شدم...
  مصاحبه های الکی جهت تکذیب بدون داشتن راهکار که فقط جنبه پوپولیستی دارد جزو روال معمول هرساله قبل گران کردن محصولات توسط دوستان میباشد...
  اگر واقعا کمسیون صنایع مجلس قدرت بازدارندگی از گرانی رو داشت سال گذشته اقدام میکرد که خودرو تا ۸۰ درصد گران نشود...