1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. چه کسی مقصر اصلی افزایش قیمت خودرو است؟

چه کسی مقصر اصلی افزایش قیمت خودرو است؟

24 فروردین 1400
  • 1

نجفی منش در خصوص راهکار‌های کاهش قیمت خودرو توضیحاتی داد.

 محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی با اشاره به راهکارهای کاهش قیمت خودرو، گفت: اکنون نیاز است تا کارخانه های خودرو ساز تولید کند تا زیان نبینند، با توجه به اینکه عمده افزایش قیمت بر اساس نهاده های تولید تعیین می شود که این نهاده ها عبارت است از فولاد، آلومینیوم، پتروشیمی و ... که قیمت آنها در حال حاضر به عرش رسیده است و کسی جلودار آن نیست.

او بیان کرد: امسال دستمزد کارگران  40 درصد اضافه شده است و زمانی که اعمال شود حدود 47 درصد می شود، از طرفی نرخ ارز هم افزایش یافته و از 11 هزار تومان به 25 هزار تومان رسیده است.حال سوالی که پیش می آید این است که چطور می شود قیمت نهاده های تولید و حقوق گمرکی افزایش قیمت داشته باشند در مقابل توقع کاهش قیمت خودرو را داشته باشیم؟

این مقام مسئول ادامه داد: ترامپ تمام تلاش خود را کرد که صنعت خودرو کشور را از پا بی اندازد، اما نتوانست. اکنون با توجه به فشار تحریم ها مجبور به افزایش قیمت خودرو هستیم تا بازار آرام شود اما در مقابل حجم نقدینگی افسارگسیخته افزایش پیدا می کند.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی تشریح کرد: در اوایل دولت حجم نقدینگی 45 هزار میلیارد تومان بود که اکنون به 3 هزار و 300 میلیارد تومان رسیده است، یعنی حجم نقدینگی 8 برابر شده است، اما آیا تولید 7 برابر شده است؟ مقصر اصلی افزایش قیمت بانک مرکزی است که حجم نقدینگی را افزایش داده است.

این مقام مسئول بیان کرد: در حال حاضر روزانه 2 هزار و 300 تومان به حجم نقدینگی اضافه می شود. امسال، سال رفع موانع تولید نامگذاری شده و در حال حاضر بزرگترین مانع قیمت گذاری دستوری است و باید این مانع بزرگ از سر راه اقتصاد برداشته شود.نظرات

  • تاسف تاسف (24 فروردین 1400 ساعت 10:41)

    چه کسی مقصر اصلی افزایش قیمت خودرو است؟

    مدیران فاسد و خریداران بی فکر....