1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. تداوم سرگردانی عرضه خودرو در بورس در شرایط فعلی بازار

تداوم سرگردانی عرضه خودرو در بورس در شرایط فعلی بازار

29 فروردین 1400
  • 1

امیرحسین کاکایی کارشناس صنعت خودرو با اشاره به چالش های طرح عرضه خودرو در بورس، گفت: اکنون مهمترین موضوع بازار و صنعت خودرو این است که باید قیمت ها واقعی شود و تا زمانی که قیمت ها دستوری در خودروسازی تعیین می شود، حاشیه بازار زیادی داریم و این نوسانات قیمت ادامه پیدا می کند. 

او بیان کرد: یا باید پنج درصد حاشیه بازار را دولت تعیین کند یا روش دیگری را برای کشف قیمت تعیین در نظر گرفته شود که برای کشف قیمت عرضه خودرو در بورس را پیشنهاد داده اند. البته چالش هایی برای این طرح وجود دارد که از جمله آن به نحوه کشف قیمت و بحث شفافیت که خود متخصصان بورس ارائه می کنند می توان  شامل کرد.

این کارشناس صنعت خودرو تشریح کرد:با عرضه خودرو در بورس شفافیت بیشتر و ارائه خودرو راحت تر خواهد بود اما چالش هایی وجود دارد که نگران کننده خواهد بود. اینکه چگونه قرار است در یک روز 2 هزار خودرو عرضه شود جای سوال است.

کاکایی بیان کرد: فرض کنید روزانه خودرو به بازار عرضه می شود، اینکه چه کسانی در صف قیمت خودرو هستند و معامله می کنند، مشخص نیست که باید تمهیداتی برای آنها در نظر گرفت. در مجموع ارائه خودرو در بورس و رسیدن به قیمت تعادلی می تواند کمی از این حاشیه بازار کم کند و خودروسازان و قطعه سازان به تولید سودآوری ادامه می دهند. 

کاکایی با اشاره به اینکه باید هرچه سریعتر فکری به حال صنعت خودرو کرد، گفت: شرایط فعلی صنعت و اقتصاد کلان ما عادی نیست، عرضه خودرو در بورس هم برای یک حالت عادی مناسب نیست. در هیچ کجای دنیا خودرو را در بورس عرضه نمی‌کنند، ولی در شرایط فعلی ما مجبور به چنین کاری هستیم.نظرات

  • محمد حسنی محمد حسنی (29 فروردین 1400 ساعت 09:11)

    به هر دری بزنی راه برون رفت از تار تنیده مافیای خودرو وجود ندارد. ناتوانی مسئولین بی کفایت باعث گستاخی فرصت طلبان شده، که در مقابل تصمیم کاهش افسار گسیخته قیمت نجومی خودروهای بی کیفیت، همچنان ساز افزایش قیمت سر می دهند. متاسفانه نهایتا این مردم است همچنان تاوان بی عرضگی برخی مسئولین را پرداخت خواهند کرد. چنانچه پس از نیم قرن تقلا برای خودکفایی در صنعت خودرو، هنوز امکان تامین نیاز ضروری مردم موفق نشده ایم، چه اصراری برای خودکفایی آن در حالیکه غیر از داخل متقاضی بدرد بخور خارجی نداریم. با هزینه هنگفتی که خرج آن صنعت شده، شاید بتوان برای تداوم اشتغال کارکنان محترم آن بخش فرصتی ایجاد کرد. آزاد سازی بحث واردات خودرو با حذف نامتعارف حق گمرگ و تحویل خورو به مشتریها با قیمت دلار (هر چند با ریال در آمد داریم)، شاید خلاء پر و عطش بازار بخوابد.