1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. شریعتی : ۹ آیتم از استانداردهای خودرو تعلیق شد

شریعتی : ۹ آیتم از استانداردهای خودرو تعلیق شد

شریعتی : ۹ استاندارد خودرو تعلیق شد
1 اردیبهشت 1400
  • 1

رئیس تازه وارد به سازمان ملی استاندارد از تعلیق برخی از استانداردهای ۸۵ گانه به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ها خبر داد.

غلامرضا شریعتی در یک نشست خبری اظهار کرد: به دلیل مسائل ناشی از تحریم‌ها، اجرای برخی از استانداردها تعلیق شده و در حال حاضر بیش از ۷۶ مورد از استانداردهای ۸۵ گانه در صنعت خودروسازی اجرایی می‌شود. سازمان ملی استاندارد تاییدیه آزمایشگاه‌های اروپایی را در مورد رعایت این استانداردها از خودروسازان خواسته و آنها نیز در حال اجرای آن هستند.

به گفته وی در حال حاضر رعایت ۷۶ استاندارد الزامی است، اما اگر استانداردهای ۸۵ گانه عملی شوند، خودروسازها می‌توانند در بازارهای منطقه و جهانی حضور پیدا کنند و ارزآوری داشته باشند.

این مقام مسوول با بیان اینکه در جلسه آینده شورای عالی استاندارد در این زمینه تصمیم‌گیری می‌شود، گفت: اگر این شورا بپذیرد فرصت مجددی به خودروسازان برای هفت استاندارد یاد شده داده می‌شود و اگر نپذیرفت به‌ناچار برخی دیگر از خودروها از خط تولید خارج خواهند شد.

وی در ادامه با بیان اینکه در موضوع انرژی، با احصاء مصرف انرژی، تدوین استانداردهای مربوطه و بازنگری و به‌روزرسانی آنها، سعی شد تا به گونه‌ای عمل شود که مصرف‌کنندگان بتوانند با علم و آگاهی از محصولات به تصمیم‌گیری بپردازند، تصریح کرد: در این راستا دفتر صنایع انرژی‌بر ایجاد شده و اکنون بررسی ۳۴ صنعت که به نظر می‌رسد مصارفی بیش از حد استاندارد داشتند را در برنامه است. منظور صنایعی است که در سه سال گذشته به اندازه ۴۰ میلیون بشکه نفت انرژی مصرف کرده‌اند و آلودگی‌های متعددی را ایجاد کردند. اسامی این صنایع به وزارتخانه های نفت و نیرو اعلام می‌شود تا واحدهای با مصرف زیاد جریمه شده و آنهایی که مصرف بهینه دارند از محل همین جریمه ها تشویق شوند.


استاندارد صنعت ماینینگ ابلاغ شد

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه استانداردهای صنعت ماینینگ تدوین و ابلاغ شده اما اجرای آن‌ها اجباری نیست. اظهار کرد: همچنین با همکاری وزارت کار، استانداردهایی برای حوزه خدمات در دست تدوین است که بعضی اجباری و بعضی تشویقی است.

جلوگیری از ورود بیش از ۲۰۰۰ تن کالای غیراستاندارد به کشور در سال ۹۹

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در ادامه از جلوگیری این سازمان از ورود بیش از ۲۰۰۰ تن کالا و محموله‌ غیراستاندارد به کشور در سال گذشته خبر داد و گفت: این کالاهای غیراستاندارد در قالب ۹۳ محموله شامل ۳۷ محموله مواد غذایی، ۱۳ محموله کالاهای الکتریکی، ۶ محموله لوازم خانگی، هفت محموله منسوجات چرم، ۱۲ محموله قطعات خودرو و ۱۸ محموله شیرآلات بهداشتی بوده است.


تدوین بسته حمایت از تولید

شریعتی همچنین از طراحی بسته‌های حمایت از تولید برای تسهیل شرایط بخش تولید خبر داد و گفت: این بسته ها در راستای حمایت از واردات مواد اولیه، مواد واسطه‌ای و تجهیزات و ماشین‌آلات اجرا می‌شود. پیش از این، همه مواد اولیه و واسطه‌ای آزمون می‌شدند، اما امروز در راستای مانع‌زدایی مقرر شده اگر محصول نهایی تحت کنترل استاندارد است، مواد اولیه و واسطه‌ای مورد استفاده در آن بدون دخل و تصرف این سازمان وارد شود. ماشین آلات خطوط تولیدی برای محصولاتی که تایید استاندارد دارند نیز در راستای حمایت از تولید، به سرعت از گمرکات ترخیص خواهند شد.

وی افزود:  مواد اولیه و واسطه‌ای یاد شده باید مورد تایید وزارت صنعت باشد و علاوه بر آن، سازمان ملی استاندارد ایران به صورت تصادفی اقدام به نمونه‌گیری و کنترل آنها خواهد کرد.


 جدیدترین وضعیت ذرت‌های آلوده

وی در ادامه درباره جدیدترین وضعیت ذرت‌های آلوده، گفت: تاکنون ۷۰ هزار تن از این ذرت‌ها مرجوع شده و به دنبال برگشت دادن بقیه آنها هستیم. سازمان اموال تملیکی حق ندارد بدون کنترل و نظارت سازمان ملی استاندارد، هیچ کالا و محصولی را به فروش برساند.

وی همچنین درخصوص کنترل نازل‌های سوخت مایع افزود: سال گذشته ۱۱۲ هزار و ۳۱۰ مورد از این نازل‌ها (بیش از برنامه) مورد ارزیابی قرار گرفت که ۸۱ هزار و ۵۵۰ مورد آنها قبول و بدون مشکل بود، اما  ۶۶۶۵ مورد آنها عدم انطباق داشته است.

منبع ایسنا


نظرات

  • Fire Fire (2 اردیبهشت 1400 ساعت 18:34)

    تو بی عرضگی خودت رو به اندازه کافی توی خوزستان نشون دادی امثال شماها رو باید به چوب بست و توی شهر چرخوند