1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. طراحی قوی‌ ترین موتور پایه گازسوز در ایران‌ خودرو

طراحی قوی‌ ترین موتور پایه گازسوز در ایران‌ خودرو

5 اردیبهشت 1400
  • 2

قوی‌ ترین موتور پایه گازسوز کشور در ایران‌ خودرو طراحی شد بطوریکه محصول دنا پایه گازسوز با یک بار سوخت گیری از پیمایش۴۰۰ کیلومتری برخوردار می شود.

 شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو) در راستای پاسخگویی به نیاز مشتریان، در حال توسعه قوای محرکه پایه گازسوز با بازدهی بالا است؛ قوای محرکه توسعه یافته، خودروی دنا را قادر خواهد کرد تا با یک بار سوخت گیری گاز طبیعی، علاوه بر کاهش آلایندگی و مصرف انرژی، ۴۰۰ کیلومتر مسافت را بپیماید.

قوای محرکه پایه گازسوز ایران خودرو که در محصول دنا به کار خواهد رفت، با خروجی دی‌اکسید کربن ۱۱۸ گرم در هر کیلومتر پیمایش توسعه داده شده است. این خودرو با سطح انرژی +A بهترین محصول تولید داخل از لحاظ مصرف انرژی بوده و احتراق مناسب این سوخت در موتور سبب رسیدن به سطح آلایندگی یورو شش شده است.

به این ترتیب میزان پیمایش خودروهای گازسوز با یک‌بار سوخت‌گیری همواره یکی از دغدغه های مشتریان این نوع محصولات بوده است، مرتفع خواهد شد.

به منظور افزایش مطلوبیت محصول، بیشینه گشتاور تولیدی این موتور نسبت به قوی‌ترین موتور گازسوز ساخت داخل ۱۱۴ نیوتن متر افزایش داشته و به ۲۵۰ نیوتن متر رسیده است. توان این محصول نیز با افزایش ۷۵ اسبی به ۱۷۵ اسب بخار رسیده است. همین موضوع این موتور را تبدیل به قوی‌ترین موتور در میان محصولات بنزینی و گازسوز تولید داخل کرده است.

افزایش قابل توجه توان و گشتاور این پیشرانه، به کمک فناوری پرخوران (توربوشارژ) و عدد اکتان مناسب سوخت گاز محقق شده است. با تولید این موتور، تصور ضعف توان و گشتاور موتورهای گاز سوز از بین رفته و مطلوبیت محصول در سه حوزه مصرف، آلایندگی و قابلیت رانندگی بالا خواهد رفت.

از دیگر نقاط قوت این طرح می توان به جانمایی مخزن گاز در کف خودرو اشاره کرد که حاصل همکاری مشترک ایپکو و مرکز تحقیقات ایران‌خودرو است. مخازن نصب شده در کف خودرو امکان استفاده از تمامی فضای صندوق عقب خودرو را به راننده می دهد و در واقع فضای آن مانند خودروهای بنزینی قابل استفاده است.نظرات

  • العبد العبد (7 اردیبهشت 1400 ساعت 04:29)

    سلام خیلی خوب و عالی است و امیدوارم در ایام عید فطر فروش فوق العاده و فوری و یا پیش فروش قطعی آغاز شود لطفاً و خواهشاً از سایپا و ایران‌خودرو میخواهیم پیش فروش قطعی آغاز کنند و در ضمن قرار بود این موتور سال گذشته در چرخه تولید بیاد اما خبری نشد .....از همه مهمتر یکدفعه مدیران و بزرگان ایران خودرو خیال نکنند خودرویی ساخته اند که همه چیز تمام است و از طرفی قیمت رو چندین برابر افزایش بدهند و حمایت از مصرف کننده اولویت اصلی فروش باشد و قیمت منصفانه باشد با تشکر

  • ایرانی ایرانی (5 اردیبهشت 1400 ساعت 14:35)

    جلب رضایت مشتریان علاوه بر کیفیت محصولات ، نظارت بر قیمت و تحویل و دسترسی آسان نیز می باشد