1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. آشنایی با 11 اشتباهی که انجام آن به خودرو آسیب می رساند

آشنایی با 11 اشتباهی که انجام آن به خودرو آسیب می رساند

18 اردیبهشت 1400
  • 0

برخی اقدامات و البته درست تر بگوییم اشتباهات از سوی رانندگان در حین رانندگی صورت می‌گیرد که متوقف و ترک کردن آن‌ها می‌تواند به افزایش کیفیت خودرو کمک بسزایی کند.
به گزارش پرشین خودرو، انجام برخی کار‌ها و ترک کردن عادت‌ های اشتباه در رانندگی می‌تواند به افزایش عمر موثر خودرو کمک قابل توجهی کند.

در ادامه 11 اشتباهی که انجام آن به خودرو آسیب می رساند را با یکدیگر مرور می کنیم:

 
1- نگه داشتن پدال ترمز هنگام عبور از دست‌انداز‌ها

این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد می‌کند و نحوه صحیح رد شدن از دست‌انداز به این صورت است که باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که تا قبل از رسیدن به دست‌انداز سرعت را کم کرده باشیم و هنگام عبور از دست‌انداز ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.

 

2- بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن

کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن موجب خرابی چرخ‌دنده‌های آن و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی می‌شود.


3- تعویض نکردن به‌ موقع روغن گیربکس

واسکازین یا روغن گیربکس  نیز مانند روغن‌های دیگر نیاز به تعویض دارد که تعویض به‌ موقع آن باعث روان کار کردن گیربکس، سلامت گیربکس و … می‌شود کیلومتر تعویض آن بستگی به نوع روغن و گیربکس اتومبیل و شرایط کارکرد آن دارد.

 

4- تعویض یکبار در میان فیلتر روغن

گاهی دیده شده که افراد فیلتر روغن را یک‌بار در میان تعویض می‌کنند و اکثرا همین افراد از فیلتر‌های با کیفیت پایین استفاده می‌کنند. این کار موجب می‌شود فیلتر عمل تصفیه را نتواند به صورت کامل انجام دهد و منجر به آسیب‌های جدی به موتور اتومبیل می‌شود که بعدا متوجه می‌شویم اگر هربار فیلتر را عوض می‌کردیم و فیلتر مناسب جایگزین می‌کردیم چقدر از هزینه تعمیر موتور و صرف وقت جلوگیری می‌شد.


5- درجا گرم کردن خودرو به مدت طولانی

این کار نه تنها مفید نیست بلکه ضرر زیادی هم به موتور وارد می‌آورد درجا کار کردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز می‌شود و این گرما به موتور منتقل می‌شد که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد. در زمستان بهتر است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کارکند سپس چند کیلومتر اولیه تا گرم شدن ماشین در حد مطلوب را با سرعت پایین طی کرد.


6- پایین آوردن شیشه به جای استفاده کردن از کولر در اتوبان

چندی پیش یک آزمایش در مجله auto crose انگلستان انجام شد و نشان داد اگر یک اتومبیل در اتوبان کولرش روی درجه یک فن روشن باشد مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن 40 درصد باز است کمتر است.


7- خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک

این کار موجب وارد آمدن فشار مضاعف روی دوشاخه کلاچ و گیربکس و ... می‌شود.


8- گرفتن ترمز و کلاچ به صورت همزمان برای نگه داشتن خودرو

این کار خود باعث این می‌شود که متراژ ترمز افزایش پیدا کند، زیرا زمانی که کلاچ درگیر است از نیروی ترمزی موتور نیز استفاده می‌شود و زمانی که کلاچ و ترمز باهم فشار داده می‌شود خود باعث دیرتر ایستادن خودرو می‌شود بهترین کار این است که ترمز را فشار داده و قبل از اینکه خودرو به لرزش بیفتد کلاچ را بگیریم.


9- با سرعت پایین در لاین سرعت حرکت کردن و برعکس

بسیار دیده شده که رانندگانی با سرعت‌های بسیار پایین در لاین سرعت حرکت می‌کنند و در عوض رانندگانی با سرعت‌های زیاد در لاین‌های کناری حرکت می‌کنند که هر دو باعث ایجاد خطرات جبران‌ناپذیری می‌شوند.


10- ریختن آب لوله‌کشی داخل رادیاتور

این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور و واترپمپ و موتور می‌شود و بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر هم شده. بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگذاریم تا سرد شود و دوباره آن را بجوشانیم هرچه دفعات سرد شدن و جوشاندن بیشتر شود آب سالم‌تر می‌شود فقط دقت کنید که بعد از سرد شدن رسوبات در انتهای ظرف است، پس، از ریختن ته آب به داخل رادیاتور خودداری کنید. البته مایع‌های آماده هم در بازار وجود دارد که البته روش اول قابل اطمینان‌تر است.


11- ریختن آب لوله‌کشی داخل منبع شیشه‌شوی

این کار موجب به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع، شلنگ‌ها، نازل و پمپ آب خودرو می‌شود برای تامین این آب هم می‌توان از روش بالا استفاده کرد البته همانطور که اشاره شد مایع‌های آماده هم در بازار وجود دارد.نظرات