1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. دلایل روغن سوزی موتور خودرو و نشانه‌های آن چیست؟

دلایل روغن سوزی موتور خودرو و نشانه‌های آن چیست؟

12 خرداد 1400
  • 0

به دلیل فرسودگی وسایل نقلیه و با افزایش سن خودرو و یا با فشار آوردن بیش از حد به موتور خودرو، روغن موتور بیشتری مصرف می‌شود. سوختن روغن یک مشکل رایج است، اما وقتی از آن چشم پوشی شود، می‌تواند صدمات زیادی به موتور ماشین شما وارد کند.

روغن سوزی در موتور خودرو , اتفاقی به شدت ناگوار و بد برای خودرو و مالکانی است که طرفدار تند رفتن، گاز دادن یا مانور های حرکتی در خیابان‌ها و جاده ها هستند . این به آن معنی است که گاز دادن و فشار آوردن زیاد به خودرو و یا ویراژ دادن بیش از حد حسابی کار دست موتور خودرو می‌دهد و می توان انتظار خرابی های زیادی را داشت.

اگر روغن موتور در محفظه احتراق قرار گیرد، می‌سوزد و باعث تولید دود آبی رنگ در اگزوز می شود. سوختن روغن یک مشکل نسبتاً شایع است و تولیدکنندگان در این مورد راهنمایی یکنواختی ارائه نمی‌دهند، بنابراین آنچه برای موتور یک خودرو طبیعی است می‌تواند برای موتور خودروی دیگر آسیب زا باشد.

به عنوان یک قاعده، اکثر موتور‌های با کمتر از ۸.۰۴۶ کیلومتر نباید بیشتر از یک چهارم لیتر روغن استفاده کنند مگر اینکه تولید کننده میزان مصرف واقعی روغن موتور را اعلام کرده باشد. مشکلات داخلی موتور مانند سوپاپ فرسوده، حلقه‌های پیستون یا هر تعداد دیگر از انواع مختلف مهر و موم می تواند باعث روغن سوزی موتور شوند. هنگامی که یک موتور بیش از 120700 کیلومتر عبور کرد باید انتظار افزایش مصرف روغن داشت.


وقتی روغن اتومبیل می‌سوزانید چه باید کرد؟

اگر دودی که از اگزوز خارج می شود، آبی رنگ باشد این یک علامت است که ماشین در حال سوختن روغن است. هنگامی که روغن به اتاق احتراق روغن نشت می‌کند، یک مشکل جدی دارید که باید در اسرع وقت آن را برطرف کنید. حتی اگر دود خارج شده از اگزوز تغییر رنگ ندهد اما بین هر تعویض روغن، بیش از حد روغن مصرف شود نشان دهنده این است که مشکلی وجود دارد. اگرچه ممکن است یک تنظیم ساده برای رفع مشکل لازم باشد، اما ممکن است به تعمیرات جدی تری نیز نیاز باشد.

با توجه به عدم یکنواختی در مصرف روغن، بهترین روش این است که به طور منظم سطح روغن خودرو را بررسی کنید و اگر خودرو روغن می سوزاند، به دنبال مکانیکی باشید. دانستن مصرف معمول روغن در طی چند سال یا هزاران کیلومتر برای یک موتور خاص، زمینه را برای تعیین زمان مصرف بیش از حد فراهم می‌کند و احتمالاً شما را از ایجاد نشت یا مشکل داخلی آگاه می‌کند. برای جلوگیری از آسیب جدی به موتور اتومبیل، حتی باید نشتی  کوچک روغن را در اسرع وقت کنترل و رفع شود.

مصرف کنندگان ایده‌های خاص خود را در مورد میزان طبیعی دارند و در سال‌های اخیر به دلیل مصرف بیش از حد روغن در برخی از خودروها از جمله آئودی، بی ام و، هوندا، سوبارو و تویوتا از چندین تولید کننده شکایت کرده اند. شکایت گسترده مالکان برخی تولیدکنندگان را مجبور کرده است تا ضمانت نامه‌ها را تعویض کرده یا قطعات موتور را تعویض کنند.

به عنوان مثال، هوندا ضمانت نامه موتور خودرو های خود را در آکورد ۲۰۰۸-۱۱ و ۲۰۱۰-۱۱، ۲۰۱۰ CR-V با موتور‌های چهار سیلندر به هشت سال تمدید کرد. نظرات