1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. بالاخره هزینه ثبت سند خودرو با خریدار است یا فروشنده؟

بالاخره هزینه ثبت سند خودرو با خریدار است یا فروشنده؟

17 خرداد 1400
  • 2

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در ارتباط با زمانی که بین خریدار و فروشنده توافقی برای پرداخت هزینه ثبت سند خودرو نباشد توضیحاتی ارائه کرد.

علی خندانی در گفتگویی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هزینه ثبت سند خودرو با چه کسی است، اظهار کرد: هزینه‌ها در قانون کامل مشخص است. اگر خریدار و فروشنده توافق با هم داشتند که هزینه را توافقی پرداخت کنند که دیگر بحثی نیست.

وی افزود: یعنی خریدار و فروشنده در مبایعه نامه‌ای که می‌نویسند قرار می‌گذارند هزینه به عهده فروشنده یا خریدار باشد و یا اصلاً نصف نصف باشد، اینجا مشخص است و حرفی دیگر باقی نمی‌ماند.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران ادامه داد: اگر توافقی ایجاد نشد، در بحث خودرو عمدتاً هزینه ثبت سند با فروشنده است. قانون مالیات‌ها و حق الثبت می‌گوید کسی که مالک است باید هزینه‌ها را پرداخت کند.

خندانی خاطرنشان کرد: در قانون مالیات‌ها تاکید شده که حق الثبت با فروشنده است مگر اینکه خریدار و فروشنده توافق دیگری داشته باشند که این را نمی‌توان بر اساس دو اتحادیه یا دو گروه با هم قانون را تغییر داد.

وی گفت: برخی از شهرستان‌ها نوشته بودند از این به بعد هزینه تنظیم سند با خریدار است که این تصمیم غیرقانونی است. قانون تکلیف را مشخص کرده است، یا توافق است و در صورت عدم توافق با فروشنده است.نظرات

  • خلق خدا خلق خدا (20 خرداد 1400 ساعت 16:34)

    بله پول زور. وقتی برگ سبز هست مردم بیگناه از کجا بیارند چپ و راست پول به حضرات بدند.

  • امیرحسین امیرحسین (17 خرداد 1400 ساعت 17:12)

    سلام :بعهده هیچ کدام نیست، من دو تا سند زدم و هیچ موردی پیش نیومد ، فقط پول زوریه که سر دفترداران میخان از مردم بگیرند