1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. تصادفات و حوادث
  4. کاهش تصادفات خودرویی با راه اندازی سامانه سرعت متوسط

کاهش تصادفات خودرویی با راه اندازی سامانه سرعت متوسط

19 تیر 1400
  • 2

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: راه اندازی سامانه سرعت متوسط در جاده‌ها باعث کاهش تصادف و سرعت غیرمجاز رانندگان می‌شود.

سردار کمال هادیانفر در حاشیه بازدید از پاسگاه پلیس راه عوارضی تهران - قم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از جدی‌ترین مسایل در حوزه حمل و نقل، کاهش تصادف هاست، افزود: رابطه سرعت با تصادف یک رابطه معنادار است به گونه‌ای که از سالانه ۱۷ هزار فوتی حوادث رانندگی در جاده‌ها و شهر‌ها و ۳۶۵ هزار معلول و مجروح به طور متوسط ۱۲ درصد از این آمار مربوط به سرعت غیرمجاز است.

وی گفت: پلیس راهور در طول ۲۳۶ هزار کیلومتر راه‌های کشور و هزار و ۲۴۰ شهر ایران مستقر است، اما نسبت واحد‌های گشت با جغرافیای ایران قابل مقایسه نیست و پلیس در چند سال اخیر ناگزیر به استفاده از فناوری‌های روز و دوربین‌های هوشمند شده است.

سردار هادیان فر گفت: آنچه مشکل ایجاد می‌کند رانندگی شرطی برخی افراد در جاده هاست و برخی رانندگان وقتی با خودروی گشت پلیس یا دوربین‌های جاده‌ای مواجه می‌شوند، سرعت خود را کم می‌کنند.

سردار هادیانفر تصریح کرد: اما با راه اندازی سامانه‌ای که از سال گذشته با هدف هوشمندسازی و حفظ جان مردم ایجاد شد، علاوه بر اعمال قانون سرعت لحظه ای؛ متوسط سرعت خودرو‌ها نیز در طول مسیر محاسبه می‌شود.

وی گفت: این سامانه در طول محور‌های تهران - شیراز، تهران - مشهد، تهران - تبریز و تهران - همدان (که به زودی نهایی می‌شود) فعال است و بقیه محور‌های اصلی نیز تا پایان نیمه نخست امسال به این سامانه متصل خواهد شد.

رئیس پلیس راهور ناجا افزود: براساس این سامانه متوسط سرعت مسیر بین دو شهر محاسبه می‌شود برای مثال زمان طی مسیر محور تهران تا قم یک ساعت و سی دقیقه محاسبه شود و اگر خودرویی کمتر از این زمان به قم یا تهران برسد ولو اینکه دوربین‌های لحظه‌ای تخلفی برای آن خودرو ثبت نکرده باشد، متوسط سرعت این خودرو اعمال قانون می‌شود و اگر زودتر از زمان مشخص شده به مقصد برسد ۶۰ هزار تومان جریمه خواهد شد.

سردار هادیانفر گفت: با هوشمندسازی دوربین‌ها به دنبال کاهش سرعت خودرو‌ها در سراسر کشور هستیم، زیرا مرگبارترین عامل تصادفات، سرعت زیاد است.

وی با بیان اینکه این سامانه ۱۰۰ درصد بومی است، افزود: این سامانه با همکاری پلیس، سازمان راهداری و سه شرکت دانش بنیان راه اندازی و تاکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار مورد سرعت لحظه‌ای و ۳۴۰ هزار مورد سرعت متوسط در سه محور تهران - مشهد، تهران - شیراز و تهران - تبریز اعمال قانون شده و به صورت پیامک به اطلاع رانندگان رسیده و خوشبختانه هیچ خطایی نداشته است.

سردار هادیانفر ابراز امیدواری کرد با بهره مندی از این سامانه در سراسر جاده‌های کشور شاهد کاهش تصادف و مرگ و میر ناشی از آن باشیم.

وی افزود: ۳۴ درصد تصادفات در جاده‌های کشور رخ می‌دهد و ۷۰ درصد کشته‌ها مربوط به تصادفات جاده‌ای است که با راه اندازی این سامانه شاهد کاهش تصادف و سرعت بالای خودرو‌ها خواهیم بود.نظرات

  • سید سید (19 تیر 1400 ساعت 19:45)

    درجاده ها دیده میشود که ماشینهای گران قیمت با سرعت زیاد و غیر مجاز در حال تردد هستند این نشان میدهد که جریمه نمیتواند جلو سرعت این گونه خودروها را بگیرد چون برای مالکین اینگونه خودروها پرداخت جریمه برایشان اهمیتی

  • کاربر سایت کاربر سایت (19 تیر 1400 ساعت 12:32)

    خیلی کار خوبی کردن دیگه اون سری از آدم هایی که تند میرفتن و سر دوربین سرعتشون رو کم میکردن دیگه نمیتونن این کار رو انجام بدن