1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. مقصد نا مشخص و مبهم بازار خودروهای وارداتی در ایران

مقصد نا مشخص و مبهم بازار خودروهای وارداتی در ایران

1 مرداد 1400
 • 1

این رکورد انتظاری هیچ آینده قابل پیشبینی ندارد اما آنچه از شرایط بر می آید این است که فروشندگان به مراتب بیشتر از خریداران خودرو هستند. 

این حقیقت که خودرو ارزان می شود و احتمالا با روی کار آمدن دولت جدید و توافق برجام نرخ دلار و در پی آن قیمت خودروها کاهش پیدا می کند موجب شده تا شاهد ورود خودروهای جدید صفر کیلومتر به بازار باشیم که سال ها  از سوی مالکان به عنوان سرمایه نگهداری می شد. 

این خودروها که حداکثر متعلق به سال های 2018 و معدود آزراهای وارداتی با مدل 2019 هستند تا کنون مانند یک خودرو کلکسیونی در وضعیت صفر کیلومتر دست به دست می شدند و یا در جایی رسوب کرده بودند اما با پیشبینی احتمالا کاهش قیمت ها از غارهای سرمایه ای بیرون آمده اند و به جمع فروشندگان متعدد در این بازار اضافه شده اند.

ورود صفرکیلومترهای تازه به بازار کمی گرمای این بازار را بیشتر کرده اما این موضوع به معنی افزایش رونق خرید و فروش نیست بلکه ممکن است موجب انباشت آن ها در بازار شود. 

منطق حکم می کند که در چنین شرایطی با افزایش عرضه، قیمت ها به سمت نزولی شدن حرکت کند اما دبیر انجمن واردکنندگان خودرو معتقد است که هیچ تغییری در قیمت خودرو  وارداتی حتی با ورود دلار به کانال بیست هزار تومان نیز بوجود نمی آید.

وارداتی ها این روزها در جاده ای بی مقصد در بازار خودرو حرکت می کنند. مجلس به شدت به دنبال آزادسازی واردات خودرو و قوه قضاییه به شدت مخالف این موضوع است. تقابلی که بی شباهت به موضوع سند خودرو و برگ سبز نیست که در نهایت نمی توان نتیجه و حکم قطعی برای آن متصور شد. 

در شرایط کنونی نه می توان تاثیر قبل توجه توافق برجام روی نرخ دلار را پیشبینی کرد و نه احتمال آزادسازی واردات خودرو لذا با انتخاب نگاه خوشبینانه، تحرکات جدید بازار نشان دهنده امید عموم مردم به تحولات مثبت در آینده بازار خودروهای وارداتی است.نظرات

 • وطن وطن (1 مرداد 1400 ساعت 10:29)

  بحث خودرو نشان از یک بی کفایتی و یک فساد خیلی گسترده در صنایع خودرویی که صد در صد گروهی از حامیان دولتی / مجلسی و حکومتی را به همراه دارد که نسبت به کاهش قیمت خودرو نه تنها اقدام نمی کنند بلکه سنگ اندازی نیز می نمایند.
  آیا کشور که شعارمان /اعتقادمان اسلام است این بود
  شاید بلای طبیعی را نتوان بطور کامل پیشگیری کرد اما صنعت خودرو و یا سیمان و فولاد نشان از فساد گسترده و سازمان یافته است .