1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. محدودیت های کرونایی جدید؛ قرنطینه جدی یا تکرار ترافیک‌های سنگین؟

محدودیت های کرونایی جدید؛ قرنطینه جدی یا تکرار ترافیک‌های سنگین؟

24 مرداد 1400
 • 2

 ستاد ملی مقابله با کرونا روز گذشته تصویب کرد تا از امروز ساعت ۱۲ ظهر تا صبح شنبه دو هفته آینده (پنجم شهریور ماه) ممنوعیت تردد سراسری و بین استانی اعمال شود و از سوی دیگر نیز تعطیلی همه ادارات را از فردا (دوشنبه ۲۵ مرداد ماه) تا شنبه هفته آینده ۳۰ مرداد ماه اعلام کرد.

اما باید دید با این تعطیلی که البته با روزهای تعطیل ایام تاس۱وعا و عاشورا همزمان شده است، ممنوعیت‌های سفر و ترددهای بین‌ استانی چگونه اعمال خواهد شد و آیا مانند گذشته با سهل انگاری در اعمال این مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مواجه خواهیم بود یا آنکه قرنطینه‌های جدی در استان‌های مختلف کشور اعمال خواهد شد تا نهایتا در پایان این دو هفته شاهد کاهش محسوس تردد وسایل نقلیه مختلف در محورهای مواصلاتی باشیم.

البته در هفته گذشته و بر اساس آنچه از آمارهای رسمی که توسط مرکز مدیریت راه‌های کشور منتشر شده، متوسط تردد روزانه از ۱۵ تا ۲۱ مرداد ماه امسال یک میلیون و ۵۹۴ هزار و ۲۱۰ وسیله نقلیه بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد ودر قیاس با هفته گذشته هفت درصد کاهش داشته است.

اما بر اساس آنچه تحقیقات و بررسی‌های علمی نشان داده هر قدر بتوانیم سفرهای مردم را کاهش دهیم به همان اندازه کمتر با شیوع ویروس کرونا مواجه هستیم و بالعکس. در این میان کمترین میزان تردد در دوران شیوع ویروس کرونا در کشور به روزهای عید سال گذشته باز می‌گردد که بسیاری از مردم داوطلبانه اقدام به لغو کردن سفرهای خود و حتی کنسل کردن بلیت سفرهایشان کردند و نهایتا ترددهای بین استانی تا حدود ۸۰۰ هزار وسیله نقلیه نیز کاهش یافت و پس از آن در آذر ماه سال گذشته با اعمال طرح‌های قرنطینه تحت عنوان ممنوعیت‌های سفر نیز تردد وسایل نقلیه مختلف در محورهای مواصلاتی به حدود یک میلیون دستگاه رسید.

اما پس از آن در هیچ تعطیلات کرونایی و ممنوعیت‌های سفر که از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ماه‌های بعدی تصویب و ابلاغ شد، افت محسوسی در سفرهای مردم رخ نداد و اتفاقا عدم کنترل‌های سختگیرانه در ورودی و خروجی استان‌های مختلف سبب شد تا اغلب در این ایام مردم بیشتر از گذشته به مسافرت بروند.

حالا اما باید دید که کدام سناریو برای تعطیلات و ممنوعیت‌های تردد پیش‌بینی شده قابل تصور است؛ آیا با کنترل‌های سختگیرانه، مردم از سفر منع خواهند شد و مانند نوروز سال گذشته شاهد افت محسوس آمارهای ابتلاء به ویروس کرونا در کشور خواهیم بود یا آنکه مانند تعطیلات کرونایی سابق در سال جاری روز به روز ویروس کرونا بیشتر در جاده‌ها و سفرهای مردم جولان می‌دهد؟

منبع ایسنا


نظرات

 • محمد محمد (24 مرداد 1400 ساعت 22:33)

  با سلام.مگر سفر فقط با خودروی شخصی انجام می شود.اتوبوس قطار هواپیما و سواری بین شهری تاثیری در جابجایی کرنا ندارند.اگر قرار بر لغو سفر باشد. باید تمام سفرها لغو شود.البته شاید چون وسایل نقلیه عمومی قابل جریمه های میلیونی نیستند کسی با آنها کار تدارد

  مهدی مهدی (25 مرداد 1400 ساعت 13:39)

  اینو میگن که کسی سفر نره عقل حکم می کند که وسایل نقلیه عمومی خطرناکه پس نباید سفر رفت ولی اینا نفهم هستن و عقل ندارند اینا نشون میده که تو کشور ما چقدر نفهم و بی عقل وجود دارد