1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. سالانه ۱ تا ۲ میلیارد دلار از صنعت خودرو به جیب دلالان می‌رود

سالانه ۱ تا ۲ میلیارد دلار از صنعت خودرو به جیب دلالان می‌رود

28 شهریور 1400
  • 2

مدیر عامل اسبق سایپا با بیان این که هر ساله بین ۱ تا ۲ میلیارد دلار پول صنعت خودرو در جیب دلالان می رود گفت: صنعت خودروسازی ما تنها به سرپا نگه داشتن خود توجه دارد و به مقوله بهبود کیفیت و طرح وتوسعه محصول فکر نمی کند.

 سعید مدنی، مدیر عامل اسبق سایپا در مورد قیمت خودرو گفت: آن چیزی که باعث شده صنعت خودرو سازی ما شرایط خوبی راطی نکند و حال خوشی نداشته باشد دولتی بودن صنعت خودرو و در واقع خصولتی بودن آن است.

وی افزود: شرکت های خصولتی بدترین نوع بنگاه داری در دنیا هستند که معایب هر دو بخش دولتی و خصوصی را دارند و بی برنامه گی زیادی در مدیریت این شرکت ها وجود دارد که نمونه آن در صنعت خودروسازی ما مشهود است.

مدنی اظهار داشت: صنعت خودرو سازی در کشور ما علیرغم کم وکاستی ها و حلقه های مفقود این صنعت با زیرساخت های موجود حدود 2 تا 5 درصد تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد که در سال های گذشته این رقم بین 1.5 تا 2 درصد بوده است که تا 5 درصد قابل افزایش است.

وی با بیان اینکه صنعت خودرو سازی از زمانی که دخالت دولت به خصوص در دولت نهم ودهم در این صنعت بیشتر شد، دچارمشکل شده است بیان داشت: در سال 90، یک میلیون و 600 هزار خودرو در کشور تولید می شد که اگر با همان ظرفیت و برنامه پیش می رفت در چشم انداز 1400 ، ظرفیت تولید ما باید به 2 میلیون خودرو در سال می رسید.

وی افزود: صنعت خودروسازی ما به دلیل اینکه تولید خود را با کمک تسهیلات مالی بانک ها انجام می دهد و محصول خود را با قیمتی که دولت تعیین می کند باید بفروشد تنها به سرپا نگه داشتن صنعت توجه دارد و به مقوله بهبود کیفیت و طرح وتوسعه محصول فکر نمی کند.

مدنی اظهار داشت: چسبندگی به دلار در ایران وحشتناک است و قیمت همه کالاها از گوجه، خیار گرفته تا فولاد وپتروشیمی به قیمت دلار بستگی دارد وخودرو سازان مجبورند مواد اولیه گران قیمت وبراساس قیمت دلار را تهیه کنند و با قیمتی که تعیین می کنند بفروشند.

وی تصریح کرد: هر ساله بین 1 تا 2 میلیارد دلار پول صنعت خودرو در جیب دلالان می رود که دولت هم از این موضوع بی اهمیت میگذرد در حالی که اگر این پول ها از طریق حاشیه فروش به جیب خودرو ساز برود بخشی از ضرر خودرو سازان تامین می شود.

منبع تسنیم


نظرات

  • مهدی مهدی (28 شهریور 1400 ساعت 20:45)

    متاسفانه مسئولین نور چشمی ما فقط یاد گرفتند به نفع خودشان و هم صنفانشان ایجاد رانت بکنند و دردی از مردم و کشور را دوا نکنند بلکه دردی بر درد آینده اقتصاد و دین و مردم و جوانان این آب و خاک بیفزایند به نظر میاد مسئولین هنوز درد دل مردم را ذره ای درک نکرده اند گویا این نور چشمان از یک کره و مردم بیچاره و بینوای مستضعف از کره ی دیگر آمده اند به نظر نمیاد کسی دلسوز مردم باشه در دراز مدت کشور را به چن دسته تقسیم نکنید مبادا آمریکا و اسرائیل بدون هیچ سرمایه گذاری به هدف خودشان برسند

  • احد احد (28 شهریور 1400 ساعت 10:41)

    این نشون میده که متولیان مربوطه نان حلال میبرند سر سفره شان. اسم خودرو داخلی که میاد مردم حالشون به هم می خوره به همون اندازه که شما سر میز غذا اسم گ.... رو بیاری. روانی شدیم از حمایت یکطرفه از خودرو ساز و قتل عام خودرو سوار