1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. خودروسازان داخلی خیال نکنند نور چشمی هستند

خودروسازان داخلی خیال نکنند نور چشمی هستند

29 شهریور 1400
 • 5

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ضمن حمایت از تصمیم مجلس درخصوص واردات خودرو با تاکید بر اینکه خیلی از خودرو سازان داخلی خیال نکنند نور چشم هستند، گفت: نمی شود که آب، برق، گاز و اینگونه هزینه های تولید خودرو ساز داخلی ما با ریال محاسبه شود اما محصول آن به دلار در بازار عرضه شود.

حجت الاسلام حسن نوروزی با اشاره به تصمیم مجلس درخصوص آزادسازی واردات خودرو عنوان کرد: در کشور ما جلوی واردات خودرو گرفته می‌شود، از آن سو مدیریت ایران خودرو و سایپا به دست مدیرعامل دولتی سپرده و - به قول یکی از این مسئولین وزارت صمت پیش از دولت آقای رییسی- تلاش می‌شود چاله های مالی وزارت صمت با درآمدهای ایران خودرو پر شود.

وی افزود: در کشور ما که فقط یک خودرو تولید نمی شود، ایران خودرو، سایپا و چندین خودروساز دیگر فعالیت می‌کنند که مدیرعامل آن ها از سوی دولت تعیین می‌شود، ده ها مرکز مربوط به خودرو هم داریم که برای بخش خصوصی است، بخش خصوصی اکنون از این تصمیم مجلس ناراحت نیست، چرا که وارد رقابت خواهد شد، یعنی تلاش می‌کند با کاهش هزینه ها خودرو صادر کند و در خارج از کشور با خودروی خارجی به رقابت بپردازد، بنابراین تولید و واردات خودروی برقی، هیبریدی و امثالهم به میزان معقول چه ایرادی دارد؟

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تاکید کرد: خیلی از خودرو سازان داخلی خیال نکنند نور چشم هستند، شنیده ام ایران خودرو ۳۵ هزار میلیارد تومان بدهی دارد، آن وقت ما برای او رقیبی نیاوریم و خودرویی هم وارد نکنیم! آن وقت تعدادی خودروی خارجی هم توسط افراد نورچشمی وارد و با قیمت های میلیاردی فروخته شود؟چرا باید  اینگونه عمل شود؟

نوروزی عنوان کرد: من معتقدم باید به میزان معقول به واردات خودرو بپردازیم و از آن سو هزینه خودروی داخلی را کاهش دهیم، نمی شود که آب، برق، گاز و اینگونه هزینه های تولید خودرو ساز داخلی ما با ریال محاسبه شود اما محصول آن به دلار در بازار عرضه شود.

این نماینده مجلس در پایان تصریح کرد: وزیر صمت باید هرچه سریعتر اختیار ایران خودرو و سایپا را به دست خود سرمایه‌داران اصلی آن ها بسپارد تا مدیر عامل آن را تعیین کنند و دولت صرفا ناظر باشد تا به میزان معقول خودرو وارد، صادر و تولید شود، قطعا ما در کمیسیون حقوقی و قضایی در خصوص تصمیم مجلس درباره واردات خودرو، آمادگی لازم برای همکاری با کمیسیون صنایع و معادن مجلس را داریم.

منبع ایسنا


نظرات

 • محسن محسن (29 شهریور 1400 ساعت 23:58)

  مگر خودرو سازان نور چشمی نیستند؟
  در طول ۴۰ سال هرکاری خواستند کردند
  هر کیفیتی که خواستند به خورد مردم دادند
  ماشین را برای دوسال بعد پیش فروش کردند و به قیمت زمان تحویل حساب کردند
  و ...

  دیگه چه کاری باید انجام بشه تا ما مطمئن بشیم کسی نور چشمی است ؟

 • ازگارد ازگارد (29 شهریور 1400 ساعت 22:36)

  فعلاً که هستند

 • Reza Reza (29 شهریور 1400 ساعت 22:13)

  اولش همه میان خط و نشان می کشن بعد که سهم داده شد و معلوم شد کت تنه کیه ، واردات خودرو ممنوع می شه و هزار تا کارشناس میاد ۱۰۰ هزار دلیل میارن که در این مقطع درست نیست ... و روز از نو روزی از نو

 • Reza Reza (29 شهریور 1400 ساعت 22:13)

  اولش همه میان خط و نشان می کشن بعد که سهم داده شد و معلوم شد کت تنه کیه ، واردات خودرو ممنوع می شه و هزار تا کارشناس میاد ۱۰۰ هزار دلیل میارن که در این مقطع درست نیست ... و روز از نو روزی از نو

 • حسن حسن (29 شهریور 1400 ساعت 19:46)

  خودروسازها فکر نمیکنن نور چشمی هستن بلکه مطمئن هستن
  با این حجم حمایت و فضای بسته برای حکمرانی دو خودروساز فکر نکنم جای شکی هم باشه؟