1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. سامانه ای جدید برای مشاهده اطلاعات سند خودرو معرفی شد

سامانه ای جدید برای مشاهده اطلاعات سند خودرو معرفی شد

3 مهر 1400
 • 3

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به کوتاه شدن زمان تنظیم سند با حذف برگ گواهی تاییدیه نقل و انتقال در دفاتر اسناد رسمی گفت: با تغییرات صورت گرفته، تنظیم سند قطعی انتقال خودرو در دفاتر رسمی سراسر کشور تنها در ۱۵ دقیقه صورت می‌گیرد.

مهدی اقبال با اشاره به بخشنامه روز ۳۱ شهریور معاونت امور اسناد سازمان ثبت مبنی بر عدم نیاز به برگ گواهی تاییدیه برای نقل و انتقال خودرو گفت: در اجرای ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی و نیز تکلیف قانونی مردم در جهت امنیت و بهداشت حقوقی با تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی، کار تنظیم سند قطعی خودرو در کمترین زمان ممکن صورت می‌گیرد.

وی افزود: در این خصوص تدابیر خوبی از سوی سازمان ثبت اندیشیده شده که در گام نخست تمام عملیات سند انتقال خودرو به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و تمام اسناد تنظیمی مردم در سیستم ثبت آنی و بانک‌های اطلاعاتی جامع سازمان ثبت اسناد ذخیره‌سازی می‌شود و در هر دوره‌ای از زمان که استعلامی از اصالت یک سند رسمی صورت گیرد قابلیت پاسخگویی حتی وکالت و یا انتقال قطعی آن سند وجود دارد.

معاون سازمان ثبت اسناد کشور اضافه کرد: همچنین در سامانه اصالت سند نیز ( هم در سایت سازمان ثبت اسناد و هم در سامانه « ثبت من » بر روی تلفن همراه ) مردم می‌توانند اطلاعات سند خودرو و سند وکالت خود را مشاهده نمایند.

اقبال با بیان اینکه ۸۴۰۰ دفتر اسناد رسمی در تمامی نقاط کشور و حتی نقاط محروم فعالیت دارد، تأکید کرد: سردفتران آماده خدمت‌رسانی به مردم هستند تا مردم با نهایت آرامش و امنیت و بهداشت حقوقی لازم در ظرف زمانی کمتر از ۱۵ دقیقه، سند قطعی انتقال خودرو خود را دریافت کرده و در هر مرحله از اصالت آن نیز مطمئن باشند.

وی افزود: در واقع با توجه به اینکه دریافت گواهی تأییدیه نقل و انتقال خودرو از نیروی انتظامی، وقت و زمان زیادی لازم داشت با حذف آن، تنظیم سند قطعی نقل و انتقال به کمترین زمان ممکن کاهش یافته است.

این مسئول ادامه داد: ضمن اینکه اگر دریافت گواهی تأییده از ناجا زمان‌بر می‌شد دفاتر اسناد رسمی تکلیف داشتند تا نسبت به اصالت این تأییدیه استعلام بگیرند که همه این موارد زمان‌بر بود و رفت و آمدهای زیادی نیاز داشت لذا بخشنامه جدیدی مبنی بر حذف این گواهی توسط معاونت امور اسناد سازمان در راستای تسهیل و تسهیل در روند تنظیم سند رسمی خودرو صادر شده است.

به گفته اقبال، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سری اقدامات دیگری هم در راستای تسهیل و تسریع در تنظیم سند رسمی خودرو از جمله در مباحث هزینه‌ای و ریالی انجام داده که بزودی اعلام خواهد شد.نظرات

 • علی علی (3 مهر 1400 ساعت 11:23)

  مردم را آلت دست و بازیچه خود قرار ندهید بالاخره مشخص نشد تنظیم سند را راهنمایی و رانندگی انجام می دهد یا دفاتر ثبت اسناد رسمی، که عملا به سر کیسه کردن مردم مشغول هستند چرا هزینه ای که با مبلغ 500 هزار تومن با تعویض پلاک انجام می شود در دفاتر اسناد رسمی باید 6 میلیون تومن بابت آن پرداخت کرد یعنی معنای خدمت رسانی به مردم توسط دفاتر اسناد رسمی اینگونه است!

 • محمدرضا محمدرضا (3 مهر 1400 ساعت 10:08)

  تلویزیون اعلام کرده نیاز به دفترخانه نیست به هیچ وجه و هرکس اجبار کنه خلاف کرده،،بعد اینا دارن میگن ما سریع تر براتون ثبت میکنیم؟؟؟؟
  نوشته اماده خدمت رسانی به مردمیم،کدوم خدمت؟؟ بخاطر 5 دقیقه کاغذ بازی از مردم 10-20 میلیون پول میگرفتن حالا اسمش شده خدمت رسانی؟

 • حمید حمید (3 مهر 1400 ساعت 09:34)

  واسه اینکه مردم رو بدوشن خیلی زود دست به کار شدن
  ولی مردم دیگه گول نمیخورن... نیازی هم به شما ندارن.. برگ سبز کافیه.. بسه هر چی خوردین