1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. وزیر صنعت: واردات خودرو بعد از عادی شدن شرایط ارزی کشور

وزیر صنعت: واردات خودرو بعد از عادی شدن شرایط ارزی کشور

10 مهر 1400
 • 3

 در حالی که آزادسازی واردات خودرو تنها یک گام تا عملی شدن فاصله دارد، سید رضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است واردات در شرایط ارزی فعلی کشور اشتباه بوده و بهتر است حداقل تا پایان امسال انجام نشود. این در شرایطی است که پیش از این برخی از نمایندگان عضو کمیسیون صنایع و معادن عنوان کردند طرح آزادسازی واردات خودرو با نظر مساعد دولت و وزارت صمت تدوین و تصویب شده است.

ضد و نقیض گویی در زمینه واردات مجدد خودروهای خارجی با کیفیت به کشور وارد مرحله جدیدی شده است و نظر موافق برخی از نمایندگان مجلس در ظاهر چیزی بر خلاف نظر وزیر صمت می باشد. رفت و برگشت طرح مجلس به شورای نگهبان هم اگر سرانجام نهایی شود ولی وزیر صنعت راضی به اجرای آن نشد تنها اثر منفی بر بازار و بالا رفتن غیر عادی قیمت خودرو در بازار خواهد شد. بهتر است قبل از هر اقدامی کمی بیشتر به طبعات هر تصمیمی که قرار است گرفته شود فکر شود.

طرح آزادسازی واردات خودرو اواخر شهریور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح و با رای بالایی تصویب شد. این مصوبه سپس برای تایید به شورای نگهبان رفت، اما شورا ایراداتی را به آن وارد کرد و مصوبه را به مجلس بازگرداند. حالا مجلسی‌ها قرار است روی رفع ایرادات شورای نگهبان که خیلی هم سخت نبوده و قابل حل به نظر می‌رسد، کار کرده و مصوبه را دوباره به این شورا بفرستند. آن طور که از دل اظهارات کارشناسان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برمی‌آید، مصوبه واردات خودرو با توجه به اینکه شورای نگهبان ایرادات اساسی (مانند مغایرت با سیاست‌های کلی نظام به ویژه اقتصاد مقاومتی) به آن نگرفته، شانس زیادی برای تایید دارد.

 با این حال اما وزیر صمت ازسرگیری واردات خودرو را اشتباه می‌داند، آن هم در شرایطی که برخی نمایندگان مجلس عنوان می‌کنند طرح آزادسازی واردات خودرو موافقت وزارت صمت را داشته است. وزیر صمت اخیرا اعلام کرده است: ‌در شرایط معمولی وقتی تراز تجاری و ارزی کشور متعادل است واردات خودروی خارجی می‌تواند مفید باشد و به نوعی فضای رقابتی ایجاد می‌کند، اما در حال حاضر و حداقل تا پایان سال جاری و تا زمانی که به یک توازن در تراز خارجی برسیم، واردات اشتباه است. به گفته فاطمی‌امین، واردات خودرو در این شرایط، حجم زیادی از منابع ارزی را درگیر و قیمت ارز افزایش پیدا می‌کند و با تورم ایجاد شده از این ناحیه، همه جامعه متضرر خواهد شد.

وی با بیان اینکه وزارت صمت برنامه‌ای ویژه برای صادرات دارد، گفته که ‌ما به دنبال رسیدن به توازن ارزی هستیم و پس از آن، واردات خودرو می‌تواند انجام شود‌‌.

اظهارات وزیر صمت در شرایطی است که به گفته برخی اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، وی در جلسات تخصصی مربوط به طرح واردات خودرو حضور داشته و مخالفتی نیز در این مورد اعلام نکرده است. به گفته آنها، طرح واردات خودرو با توجه به نظر وزارت صمت تدوین شده و این‌گونه نبوده که دولت و این وزارتخانه مخالف باشند و طرح به تایید کمیسیون صنایع برسد. با این حال به نظر می‌رسد وزارت صمت موضع شفافی درباره مساله واردات خودرو ندارد و قاطعانه نمی‌گوید موافق یا مخالف است. اوضاع تولید داخل نیز که چندان مناسب نیست و خودروسازان به دلیل مسائلی مانند کمبود قطعه و ضعف نقدینگی، توان جهش تولید را ندارند و انبوهی از محصولات ناقص نیز روی دست‌شان مانده است.

به اعتقاد کارشناسان، در این شرایط، ازسرگیری واردات خودرو می‌تواند ضمن نزولی کردن قیمت به ویژه در بازار خودروهای خارجی کشور، رقابتی هرچند اندک را ایجاد و به تنظیم بازار‌(حداقل در بخشی از حوزه‌های قیمتی) کمک کند. از طرفی، واردات قرار است در ازای صادرات و بدون انتقال ارز انجام شود، بنابراین در دل این طرح به نوعی تراز تجاری بازار خودرو نیز دیده شده است. تردیدی نیست که تنظیم بازار خودرو نیاز به افزایش عرضه دارد و از آنجا که خودروسازان داخلی فعلا توان جهش تیراژ در ارقام بالا را ندارند، واردات می‌تواند به بهبود عرضه کمک کند.نظرات

 • تنم تنم (10 مهر 1400 ساعت 15:49)

  توفقط یکجا بشین وحرف نزن شما بی هنران حتی اگه حرف نزنین وکاری نکنید نتیجه خیلی بهتری حاصل میشه بارها امثال شما فقط اوضاع راخراب ترکردید اگر یک گوشه ای بشینی وافاضات نکنی قیمتها ریزش میکنه قیمت واقعی خودرو یک ششم این ارقام رعب اور وخنده دارهست باواردات خودرو قیمتها تا۶برابر ریزش میکنه اگه کسی مخالفت کنه یا ذی نفعه یا ترس ازمافیای قدرت داره یا ازاذیت کردن مردم لذت میبره یا هم اینکه کلا پرته

 • محمد محمد (10 مهر 1400 ساعت 15:30)

  احتمالا وزیر صنعت دیدگاه های خائنانه ای دارد
  چون قرار نیست ارز واردات خودرو را دولت تامین کند و حتی باعث میشود بسیاری از پولهای بلوکه شده و دلارهای خانگی به چرخه اقتصاد بازگردند و حتی دولت با کسب عوارض از خودروهای وارداتی عایدات خوبی خواهد داشت که میتواند به پروژه های عمرانی اختصاص دهد ،،با این تواصیف این آقای وزیر یا احمق است یا مثل دولت قبل خائن است

 • Tak Tak (10 مهر 1400 ساعت 14:11)

  بیزحمت میشه بفرمایید کی عادی میشه؟