1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. سر و سامان بازار خودرو با قطع دست مافیا در صنعت خودرو

سر و سامان بازار خودرو با قطع دست مافیا در صنعت خودرو

20 مهر 1400
 • 9

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم گفت: تا دست مافیای از صنعت خودرو قطع نشود، قیمت خودرو سر و سامان پیدا نخواهد کرد. ما دست مافیا پشت صنعت خودروسازی را مشاهده می‌کنیم.

هشتمین طرح پیش‌فروش یکساله محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو در حالی از (چهارشنبه/۱۴ مهرماه) به مرحله اجرا در آمده که از مبلغ پیش پرداخت کاسته شده است؛ دلیل این موضوع می‌تواند مصوبه آخر شورای رقابت مبنی بر "عدم مشمولیت تورم برای پیش‌پرداخت مبلغ خودرو" باشد تا در موعد تحویل خودرو، مبلغ بیشتر باقی‌مانده از وجه خودرو مطابق تورم محاسبه شود.

سید علی موسوی با اشاره به این موضوع گفت: همه عواملی که در بحث قیمت خودرو تأثیر داشته و دارند از مجلس گرفته تا دولت، باید کاری کنند که استفاده ار خودروی با کیفیت و ارزان ایرانی کام ملت ایران را شیرین کند. قیمت های جهشی افزایش خودرو باید دست کم به وضعیت سابق بازگردد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم با اشاره به اقدامات وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازار سیمان گفت: ایشان اتفاقات مبارکی در این زمینه رقم زدند و قیمت سیمان را پایین آوردند. ایشان می‌توانند در زمینه خودرو هم اقدامات جهادی انجام دهند. وقتی کاهش قیمت سیمان را مشاهده کردیم متوجه شدیم که کسانی که شعار می‌دهند که در نظام جمهوری اسلامی ایران قیمت‌ها پایین نمی‌آید، صرفا شعار می‌دهند.

نماینده مردم ملکان در مجلس یازدهم گفت: با روی کار آمدن مدیران انقلابی و جهادی، اراده اصلی نظام تحقق پیدا می‌کند و بازار تحت تأثیر قرار می‌گیرد. همه کالاهای مورد نیاز مردم اعم از خودرو کاهش پیدا خواهد کرد. در ماجرای سیمان هم اتفاقاتی مشخصی رخ داد. در وهله اول، نظارت دقیقی روی تولید و عرضه این محصول به وجود آمد. در وهله دوم، دست مافیا از بازار سیمان قطع شد.

موسوی با بیان اینکه تا دست مافیای از صنعت خودرو قطع نشود، قیمت خودرو سر و سامان پیدا نخواهد کرد، گفت: ما دست مافیا پشت صنعت خودروسازی را مشاهده می‌کنیم. یکی از عوامل بی سر و سامانی قمیت خودرو، مافیا هستند. امیدواریم شاهد یک نظارت جدی و تغییر ساختار در زمینه خودرو باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا طرح واردات مشروط خوروی خارجی می‌تواند در کاهش قیمت خودروی داخلی موثر باشد، گفت: بنده مخالف واردات هستم. به نظرم مقام معظم رهبری ورود لوازم خانگی کره‌ای را ممنوع کردند تا به تکنولوژی و صنعت داخلی اعتماد کنیم. ما باید با اعتماد به داخل و داخلی سازی هم خودروی با کیفیت‌تری تولید کنیم و هم قیمت را تا حد قابل توجهی کاهش دهیم. واردات خودروی خارجی، مشکل کیفیت و قیمت خودروی ما را حل نخواهد کرد. 

منبع ایسنا


نظرات

 • مهرشاد مهرشاد (22 مهر 1400 ساعت 09:48)

  با سلام،بازار و علت گرانی سیمان با خودرو قابل قیاس نیست،مشکلات صنعت خودرو دلایل خاصی دارد.

 • مممم مممم (21 مهر 1400 ساعت 20:35)

  من هیچی سواد ندارم ولی اگر راست میگن ماشین با رنج قیمت 50میلیون وارد کنند ببینند چطور ایران خودرو و سایپا مجبور می شوند قیمت ها را پایین می اید

 • سعید سعید (21 مهر 1400 ساعت 19:54)

  مشکل صنعت خودرو در کشور ما با این شعار ها حل نمیشه...
  واقعا باید دست قطع بشه ...

 • ناصر ناصر (21 مهر 1400 ساعت 17:43)

  انگلستان هم این مشکل را داشته،کیفیت کم قیمت بالا،ولی همت دارند.نگاه کنید به خودرو سازی سپاه،مجلسی ها این آبروریزی را تمام کنید،شرکتهایی هستن از نفت ما بیشتر درمیارن،کسی که موافق عقب ماندگی شایستگی خدمت نداره.

 • ناصر ناصر (21 مهر 1400 ساعت 17:12)

  مسئولین جواب بدید در بسیاری از کشورها با پس انداز ۱۰ ماهه حقوق میتوان به خودروهایی بسیار بهتر از پراید دست یافت، در واقع پرایدی که در ایران یک خودرو حداقلی به حساب می آید نسبت به سطح درآمد از تویوتاهای نظیر کرولا در بسیاری از کشورهای جهان گران قیمت تر و دور از دسترس تر است.

 • حسن حسن (21 مهر 1400 ساعت 12:47)

  یعنی میشه یکی دست خودشو قطع کنه؟

 • Arian Arian (21 مهر 1400 ساعت 00:47)

  چرا خودروهای مورد استفاده دستگاهای دولتی خارجی هستند.چرا خودروهای خود اقایون وزیران نمایندگان مجلس. وبقیه مقامات دولتی خارجی هستند.

 • B z B z (20 مهر 1400 ساعت 21:19)

  دست مافیا قطع بشه؟ جوک گفتین؟ فکاهی بود؟داستان بود یارمان؟ مافیا مثل نهضت همچون جایگاهشو محکم کرده که دیگه تبدیل شده به هایپرابراژدرهای هزاران سرهزاران رنگ رویین تن دهان آتشین اگه مواظب خودمون نباشیم مارو هم بلعیده هضم و جذبمون می‌کنه و...

 • میثم میثم (20 مهر 1400 ساعت 19:10)

  خوبه فهمید دلال هست پشت قیمت خودرو تاثیر میذاره واقعا تا الان نمیدونستید حالا که فهمیدید بزارید بیاد پایین تا فشار به خریدار نیاد