1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. اتحادیه نمایشگاه‌داران تهران: نوسان ۱ تا ۵ میلیونی قیمت‌ خودرو در بازار

اتحادیه نمایشگاه‌داران تهران: نوسان ۱ تا ۵ میلیونی قیمت‌ خودرو در بازار

23 مهر 1400
  • 1

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران، ضمن تاکید بر اینکه تا بازار ارز برای مدتی در ثبات نسبی قرار نگیرد، به سبب بالا و پایین شدن قیمت خودروها مشتری هم تمایلی برای معاملات نخواهد داشت، از ادامه رکود در بازار خودرو خبر داد و اعلام کرد که طی هفته‌ اخیر هم علیرغم نوسانات کاهشی بازار ارز و به‌تبع کاهش مقطعی قیمت‌ خودرو، باز هم مشتری در بازار وجود نداشت.

بازار خودرو در سردرگمی عجیبی بسر می برد و باعث شده به دلیل قابل پیش بینی نبودن آینده قیمت ها در بازار تعداد معاملات به شدت کاهش یابد و رکود عمیقی بر بازار حاکم گردد. طوریکه نه خریدار جلو می آید و نه فروشنده جرات می کند با کاهش قیمت اعلامی خودروی خود را بفروش برساند.


سعید موتمنی، از سایه رکود بر بازار خودرو خبر داد و اظهار کرد: تا زمانیکه ثبات نسبی در قیمت‌ها که به دنبال ثبات بازار ارز ایجاد می‌شود، وجود نداشته باشد، بازار خودرو در رکود باقی خواهد ماند. ضمن اینکه علاوه بر نوسانات ارزی، بحث‌های مثبت و منفی در مورد آینده بازار خودرو و افزایش یا کاهش قیمت خودرو، بر بازار اثر روانی خواهد داشت. اما چنانچه نرخ ارز برای چند هفته در قیمت  و کانال مشخصی ثبات داشته باشد، معاملات در بازار خودرو هم از سر گرفته خواهد شد.  

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران ادامه داد: بطور مثال زمانی که مشتری می‌بیند در ابتدای هفته، ارز در کانال ۲۸ هزار تومان و سپس در کانال ۲۷ هزار تومان هم قرار گرفت، نمی‌تواند تصمیم بگیرد که خرید خود را انجام دهد یا منتظر کاهش احتمالی بیشتر قیمت‌ها بماند. بنابراین در نتیجه نوسانات ارز و همچنین مشخص نبودن آزادسازی یا ادامه ممنوعیت واردات، مشتری خرید خود را به تعویق می‌اندازد و منتظر آینده بازار است.

وی در رابطه با روند یک هفته اخیر بازار خودرو گفت: با توجه به اینکه نرخ ارز در این هفته نوسانات کاهشی داشته است، قیمت‌ خودرو نیز ابتدا در مسیر نزولی حرکت کرد اما همچنان خریداری در بازار وجود نداشت، در حالیکه فروشنده زیاد است.  

 روند قیمت‌ها در بازار نشان می‌دهد که خودرو در اواسط هفته کمی ارزان‌تر از ابتدای هفته شد اما قیمت‌گذاری‌های صورت گرفته در آگهی‌های فروش روزهای چهارشنبه و پنجشنبه نشان از نوسان‌های اکثرا افزایشی یک تا پنج میلیون تومانی نسبت به ابتدای هفته (شنبه/۱۷ مهرماه) دارد و تنها در دو خودرو سمند LX و پژو ۲۰۶ تیپ ۲ کاهش یک میلیون تومانی قیمت نسبت به ابتدای هفته دیده می‌شود. کوییک دنده ای هم رشد قیمت 2 میلیون تومانی را تجربه کرده است.

منبع ایسنا


نظرات

  • بهرام بهرام (24 مهر 1400 ساعت 13:03)

    بازار ملک و خودرو از دسترس طبقه متوسط خارج شده و تا تعادل برقرار نشه،آش همین آش و کاسه همین کاسه ست.