1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. از کجا بفهمیم دینام خودرو نیاز به تعمیر دارد؟

از کجا بفهمیم دینام خودرو نیاز به تعمیر دارد؟

24 مهر 1400
  • 1

دینام، یکی از اجزای حیاتی سیستم شارژ برق خودرو است. این قطعه به همراه باتری، این اطمینان را ایجاد می کند که خودرو  به درستی کار می کند و مشکلی در روند  کار وجود ندارد. دینام یکی از اجزای اصلی خودرو برای کار کردن می باشد که قیمت به نسبت بالایی هم دارد و در صورتی که خراب شود و نیاز به تعویض پیدا کند باید فکر هزینه بالای خرید یدکی دینام را بکنید.

اگر دینام خودرو خراب شود معمولا با تعویض ذغال و در حالت بدتر با تعویض پآفتومات درست می شود. ذغال هزینه بالایی ندارد ولی حتما تا حد امکان نسخه اصلی و یا باکیفیت آن را خریداری کنید. این موضوع در مورد خرید آفتومات در نسخه متفرقه و غیر اصلی اهمیت بیشتری را دارد.

ماشین برای انجام همه کار‌ها، از روشن کردن رادیو تا چرخاندن موتور به باتری نیاز دارد. اگر باتری یا دینام در خودرو خراب شده باشد می تواند مشکلات زیادی را برای شما ایجاد کند. 


اهمیت دینام و باتری

دینام یک جزء ضروری است که باتری خودرو را کاملا شارژ نگه می‌دارد. همانطور که موتور کار می‌کند، دینام مانند یک ژنراتور عمل می‌کند تا برای رادیو، برف پاک کن‌ها، چراغ‌های جلو و موارد دیگر برق تولید کند و بدون دینام یا باتری، ماشین نمی‌تواند هیچ یک از این کار‌ها را انجام دهد.

وسایل نقلیه مدرن همچنین از برق برای راه اندازی خودرو استفاده می‌کنند، بنابراین اگر باتری خودرو خالی شده باشد خودرو دیگر نمی تواند حرکت کند. 

اجازه ندهید باتری تمام شده و یا دشارژ شود و یا اینکه دینام خودرو خراب شده و شما را در کنار جاده گیر بیندازد. در اینجا برخی از علائم مهم بد کارکردن دینام وجود دارد که باید مراقب آن‌ها باشید.

نشانه‌هایی که خبر از تعمیر دینام خودرو می دهند: 

روشن شدن نشانگر هشدار چراغ باتری، مشکل در راه اندازی خودرو، چراغ‌های جلو کم رنگ یا کم نور از نشانه هایی هستند که می گویند دینام خودرو نیاز به تعمیر دارد. 

خاموش و روشن شدن سیستم صوتی اتومبیل در حین حرکت

در صورتیکه خودرو دزدگیر داشته آلارم آن روشن شده و آژیر به صدا درمی آید.

در صورت جدا کردن سرباتری، خودرو کامل خاموش شود (توصیه می شود از این روش استفاد نکنید زیرا آسیب زیادی به ECU خودرو وارد می کند)

هریک از این علائم ممکن است ناشی از فرسوده شدن باتری یا مشکل در دینام باشد، بنابراین از یک مکانیک حرفه‌ای بخواهید خودرو را بررسی کند. 


روش‌های پیشگیری از خرابی دینام

 برای پیشگیری از خرابی دینام خودرو رعایت نکات زیر توصیه می‌شود:

از باتری‌هایی که دارای ظرفیت بیشتر (آمپرساعت حداقل ۶۵ آمپر ، البته نوع خودرو و حجم موتور هم مهم می باشد) است، استفاده کنید؛ دور فن کولر را حتی الامکان در پایین‌ترین درجه آن قرار دهید. در صورتی که مدت زمان توقف طولانی است، با فشار دادن پدال گاز، دور موتور را تا حدود ۲۰۰۰ دور در دقیقه به صورت متناوب بالا ببرید.

استفاده همزمان و به مدت طولانی سیستم صوتی تصویری و روشنایی خودرو می تواند به دینام آسیب بزند.

 نظرات

  • سورنا سورنا (24 مهر 1400 ساعت 10:23)

    استفاده از باطری با آمپر بالاتر از حد استاندارد خودرو باعث آسیب زدن به قطعات برقی و کابل کشی و یا به اصطلاح وایرینگ ماشین میشه