1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. اطلاعیه شورای رقابت: خودروسازان مجوزی برای افزایش قیمت محصولاتشان ندارند

اطلاعیه شورای رقابت: خودروسازان مجوزی برای افزایش قیمت محصولاتشان ندارند

19 آبان 1400
 • 4

در ادامه خبری که ساعاتی پیش منتشر کردیم با عنوان « افزایش قیمت کارخانه تیبا 2 هاچبک بدون کسب مجوز » شورای رقابت اطلاعیه ای را برای تنویر افکار عمومی منتشر کرده است که در ادامه مشاهده خواهید کرد. بعد از اعلام افزایش قیمت محصولات سایپا که ظاهرا مجوزی برای این کار از شورای رقابت هم اخذ نشده بود و سوالات زیادی را در ذهن کارشناسان و خبرنگاران حوزه صنعت خودرو ایجاد کرده بود ، شورای رقابت بلافاصله نسبت به این موضوع واکنش نشان داد.

البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که شورای رقابت هنوز نه رییس دارد و نه اعضا و خیلی بهتر است هرچه سریعتر نسبت به روشن شدن تکلیف این شورا اقدام شود که این موضوع هم به نفع خودروساز است و هم مشتری.

شورای رقابت اعلام کرد هرگونه اظهار نظر اشخاص حقیقی و حقوقی در رابطه با وضعیت بازار خودرو و نحوه قیمت‌گذاری و فروش خودرو باید منطبق بر قوانین مصوب باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، شورای رقابت در قالب اطلاعیه ای اعلام کرد: هرگونه اظهار نظر اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصا در رابطه با وضعیت بازار خودرو و نحوه قیمت‌گذاری و فروش خودروهای داخلی و انحصاری، لزوما ‌بایستی منطبق بر قوانین مصوب و با تاکید بر ملاحظات مربوط به حفظ آرامش در بازار باشد.

در متن این اطلاعیه آمده است:

از آنجاییکه هرگونه اظهار نظر اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصا در رابطه با وضعیت بازار خودرو و نحوه قیمت‌گذاری و فروش خودروهای داخلی و انحصاری، لزوما ‌بایستی منطبق بر قوانین مصوب و با تاکید بر ملاحظات مربوط به حفظ آرامش در بازار و توجه به شرایط خاص کشور و پرهیز از آثار و تبعات منفی آن صورت گیرد، قطعا طرح مباحث غیر مصوب و یا اظهارات غیر مسئولانه می‌تواند موجب بروز تبعات سوء در بازار خودرو و نهایتا منجر به تلاطم در بازار و تشدید برخی عدم تعادل‌ها گردد. متاسفانه اظهارنظر برخی اشخاص حقیقی و حقوقی، موجب ایجاد تلاطم در بازار و بعضا افزایش قیمت انواع خودرو در کشور گردیده است؛ لذا به اطلاع هم‌میهنان عزیز می‌رساند:

خودروسازان کماکان موظف هستند که خودروهای مورد تعهد را براساس جدول و زمانبندی تعهد شده و با قیمت‌های مصوب شورای رقابت تحویل خریداران نمایند و کلیه مصوبات شورا بایستی توسط خودروسازان اجرا گردد و هرگونه اظهارنظرِ معطوف به افزایش قیمت خودروهای انحصاری طبق قانون، منوط به مصوب شدن آن در شورای رقابت خواهد بود. لازم به ذکر است که آخرین تغییرات قیمتی شورا در چارچوب دستورالعمل تنظیمی مصوب شورای رقابت در نیمه اول سال 1400 بوده است.

لذا با توجه به اینکه براساس ماده 58 قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی، تشخیص انحصاری بودن بازار صرفا و صراحتا جزو اختیارات شورای رقابت می‌باشد، مادامیکه شرایط انحصاری در بازار خودروهای مشمول دستورالعمل‌های شورای رقابت تداوم داشته باشد و امکان تعیین قیمت‌ و تحمیل شرایط قراردادی غیر‌منصفانه از سوی انحصارگر وجود داشته باشد، کماکان کلیه دستورالعمل‌های مصوب "شورای رقابت" برای بنگاه‌های ذی‌ربط و خودروهای مشمول دستورالعمل، لازم‌الاجرا خواهد بود. بدیهی است عدم رعایت دستورالعمل‌ها و ضوابط قیمت‌گذاری و فروش مصوب شورای رقابت توسط واحدهای تولیدی، تخطی از اجرای قوانین مصوب تلقی شده و پس از رسیدگی نسبت به احقاق حقوق مصرف‌کنندگان اقدام خواهد شد.

منبع تسنیم


نظرات

 • حبیب حبیب (19 آبان 1400 ساعت 22:44)

  چرا نماینده های مجلس سکوت کرده اند!!!!!یعنی!!!سکوت نشانه رضایت است یا با هماهنگی قبلی قیمت خودروها افزایش یافته

 • م.س م.س (19 آبان 1400 ساعت 17:50)

  مسخره ترین سازمانها در ایران :
  - سازمان حمایت از مصرف کننده
  - شورای رقابت
  بیشتر شبیه جوک هستند تا سازمان

 • افسرده افسرده (19 آبان 1400 ساعت 07:42)

  وزارت صمت و شورای رقابت واقعا آلت دست دلالان و مافیا هستند
  متاسف واسه مردم کشورم با این وضعیت گرونی خودرو
  آرزو شده خرید خودرو واسه مردم مملکتم
  نه ب خودرو

 • Meyti Meyti (18 آبان 1400 ساعت 20:25)

  چرت میگه همه قیمتها امروز افزایش پیدا کرده زهی خیال باطل یاد روحانی افتادم بنزین گرون شد گفت من صبح فهمیدم!!