1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. سرانجام طرح واردات خودروهای خارجی در کمیسیون صنایع نهایی شد

سرانجام طرح واردات خودروهای خارجی در کمیسیون صنایع نهایی شد

سرانجام طرح واردات خودرو در کمیسیون صنایع نهایی شد
24 آبان 1400
 • 2


با جدی‌ات نمایندگان مجلس و پیگیری‌های کمیسیون صنایع و معادن سرانجام طرح واردات خودروهای خارجی به کشور نهایی شد. در مسیر این طرح مخالفت‌هایی انجام شد که از مهمترین نفراتی که موافق به مرحله اجرا رسیدن این طرح نبودند، فاطمی امین وزیر صمت بود که دلایلی برای مخالفت خود داشت از جمله نبود منابع ارزی لازم در کشور در شرایطی که هنوز مذاکرات هسته‌ای نهایی نشده است و مشخص نیست که چه زمانی تحریم‌ها برداشته می‌شود، به همین دلیل بازگشایی مجدد واردات خودرو به ایران به صلاح نمی‌باشد. با رایزنی‌هایی که انجام گرفت سرانجام موافقت وزیر صنعت اخذ شد با این شرط که اجرای این طرح به ابتدای سال بعد یعنی فروردین 1401 موکول شود.

نمایندگان مجلس و بیشتر کارشناسان حوزه صنعت خودرو اعتقاد دارند که برای مهار قیمت خودرو در بازار و رفع انحصار موجود در بازار خودروی کشور ازسرگیری مجدد واردات خودرو بسیار مفید و راهکار عملی مناسبی است که در کوتاه مدت هم جواب مثبت به همراه خواهد داشت.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به رفع ایرادات طرح ساماندهی صنعت خودرو، گفت: کمیسیون صنایع و معادن هفته گذشته اصلاحات طرح واردات مدیریت‌شده خودرو را نهایی و این مصوبه را برای بررسی به صحن علنی ارسال کرد.

سید جواد حسینی کیا با اشاره به رفع ایرادات طرح ساماندهی صنعت خودرو در کمیسیون متبوعش، گفت: پس از اینکه شورای نگهبان به مصوبه قبلی مجلس درباره واردات خودرو ایراداتی وارد کرد، کمیسیون صنایع و معادن پس از برگزاری جلسات متعدد با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان خودروسازان، قطعه‌سازان و بانک مرکزی و اعضای شورای نگهبان، هفته گذشته اصلاحات این طرح را نهایی و در نتیجه مصوبه کمیسیون را برای بررسی به صحن علنی مجلس ارسال کرد.

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی در تشریح اصلاحات انجام گرفته از سوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، توضیح داد: براساس مصوبه کمیسیون، هر فرد حقیقی و یا حقوقی می‌تواند به ازای صادرات خودرو، قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه یا از طریق ارز اشخاص با منشأ خارجی مورد تائید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به واردات خودرو نسبت به تنظیم بازار اقدام کند.

وی با اشاره به نهاد تصمیم‌گیر برای تعیین تعداد خودروهای وارداتی، اضافه کرد: شاخص کیفیت و مصرف سوخت خودروهای وارداتی و نیز سقف تعداد مجاز واردات آن‌ها (متناسب با مابه التفاوت تولید داخل و تقاضای موثر آن‌ها طی یک سال گذشته)، سالانه با پیشنهاد وزارت صمت و با تائید هیات وزیران تعیین می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: هرچند باید از تولیدات داخل حمایت کرد اما در حال حاضر که تولید داخل توان پاسخ به نیاز بازار را ندارد، باید این تقاضا را با عرضه خودروهای وارداتی تامین کرد، این موضوع موجب شد که کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اصلاح طرح ساماندهی صنعت خودرو، واردات مدیریت شده این کالا را کلید بزند.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: با واردات مدیریت شده، بازار تعدیل خواهد شد و حتی خودروسازان نیز برای تولید خودروهای باکیفیت‌تر تشویق می‌شوند.نظرات

 • یوسف صحرایی یوسف صحرایی (24 آبان 1400 ساعت 07:47)

  تنها راه جلوگیری از خون خواران خودروساز همین است تا به دست و پای مردم بیفتن و اشغالهای خودشون را با قیمت واقعی به مردم بدن

  مهدی مهدی (24 آبان 1400 ساعت 16:29)

  البته خیلی هم نباید خوش بین بود. چرا که در صورت واردات طوری قیمت ها رو دوباره بالا میبرند که خدایی نکرده آب تو دل خودروساز تکون نخوره. یعنی خودروی وارداتی رو چند برابر میکنن.