1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. لغو واردات خودروهای ایرانی توسط سوریه

لغو واردات خودروهای ایرانی توسط سوریه

24 آبان 1400
 • 2

ظاهراً کیفیت پایین خودروهای ایرانی که صدای اعتراض مشتریان ایرانی را به‌شدت در آورده بود گریبان دو خودروساز بزرگ کشور را گرفت و شرایط صادرات محصولات ایران‌خودرو و سایپا به کشورهای همسایه سخت و سخت تر شد تا جایی که کشور سوریه واردات خودروهای ایرانی به این کشور را ممنوع کرد.

این در حالی است که خودروسازان سرمایه گذاری زیادی در شرکت های سرمایه از جمله سوریه و آذربایجان در جهت صادرات خودرو و قطعه و راه اندازی خط تولید در این کشورها کرده بودند.

دولت سوریه مجوز واردات خودرو ایرانی را لغو و واردات خودرو از ایران را ممنوع کرد.

اقدام صورت گرفته از سوی سوریه در حالی است که افزایش صادرات خودرو یکی از برنامه‌های اصلی وزارت صمت در دولت سیزدهم اعلام شده‌ است. از سوی دیگر ممنوعیت واردات خودرو از سوی این کشور در حالی اعلام شده که از سال‌های گذشته، ایران‌خودرو کارخانه‌ای با سه سالن مجهز در این کشور احداث کرده است.

بررسی‌های اتاق بازگانی تهران نشان می‌دهد که مجوز واردات خودرو ساخت ایران از سوی دولت سوریه، دست‌کم یک‌سال‌ونیم اخیر لغو شده‌است و هیچ خودرو تولید داخل به این کشور اجازه ورود به این کشور را ندارد.

این بررسی نشان می‌دهد که تدوین و اعمال برخی استانداردهای سخت‌گیرانه از سوی دولت سوریه، از جمله دلایل ممنوعیت واردات خودرو و قطعات از ایران بوده‌ است، در حالی که دولت سوریه تعرفه واردات خودرو از ایران را نیز افزایش داده‌است.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با تایید ممنوعیت واردات خودرو و قطعات خودرو ساخت ایران از سوی سوریه، این تصمیم را تنها شامل خودروهای ایرانی ندانست و عنوان کرد که این ممنوعیت برای تولیدات سایر کشورها نیز اعمال شده‌است.

به گفته محمدرضا نجفی‌منش، دولت سوریه در حالی مجوز واردات خودرو از ایران به همراه دیگر کشورها را صادر کرده‌است که نبود ارز کافی و نگرانی از جهش نرخ ارز در این کشور، دلیل اصلی اتخاذ این تصمیم عنوان شده‌است.

وی با اعلام اینکه ایران از سال‌های گذشته، کارخانه تولید خودرو مجهز به سه سالن را در سوریه احداث کرد، یادآور شد که از سال گذشته، مذاکرات میان شرکت ایران‌خودرو با نخست‌وزیر و وزارت صنایع سوریه برای صدور دوباره مجوز واردات خودرو از ایران آغاز شده‌است و ایران‌خودرو در تلاش است تا مقامات و تصمیم‌گیران این کشور را مجاب کند تا با توجه به وجود تنها کارخانه سه سالنی خودرو از ایران در این کشور، اجازه واردات به تولیدات ایرانی داده شود.

به گفته نجفی‌منش، مذاکره‌کنندگان ایرانی همچنین راهکارهایی برای عدم نیاز به نقل‌و‌انتقال ارز جهت واردات خودرو از ایران را به مقامات دولت سوریه ارائه داده‌اند و ایجاد خط اعتباری از طریق بانک توسعه صادرات ایران، از جمله این راهکارها برای تشویق دولت سوریه به واردات مجدد خودرو از ایران است.

براساس این گزارش در حال حاضر خودروسازان ایرانی به دنبال ورود به دیگر بازارهای منطقه از جمله ارمنستان هستند و حتی بازار جمهوری آذربایجان را نیز در دستورکار قرار داده‌اند.نظرات

 • کی سرشون به سنگ میخوره ؟ کی سرشون به سنگ میخوره ؟ (24 آبان 1400 ساعت 16:01)

  کلا وضعیت کشور ما همینطوریه. تا امروز زور و ظلمشون به مردم فلک زده رسیده، پاشون را از مرزا بزارن بیرون، رفتار هایی را تحویل میگیرن که انگار به این دنیا تعلق ندارن.
  حقیقا بعد از روزهای سیاهی، روشنایی و سفیدی میرسد.

 • علی علی (24 آبان 1400 ساعت 11:53)

  سوای بحث کیفیت پایین و بسیار قدیمی بودن لگن‌های ایرانی در برابر لااقل خودروهای چینی و ترکیه‌ای،
  نتیجه انفعال در برابر درخواست‌های مکرر سوریه و همچنین پروپاگاندای رسانه‌ای مبنی بر ساخت رایگان سوریه توسط ایران! و نبود تیم‌های رایزن‌ فعال اقتصادی در این کشور میشه همین.
  وقتی ترکیه و چین با اونهمه تیم اقتصادی در سوریه فعال هستن و فقط ترکیه‌ای که دشمن خونی سوریه هست چند برابر ایران به سوریه صادرات داره، مسلما نمیان آت و آشغالای گرون ایرانی رو به خودروهای باکیفیت‌تر چین و ترکیه ترجیح بدن.