1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. ترغیب سوریه به واردات مجدد خودرو ایرانی از طریق مبادله کالا با کالا

ترغیب سوریه به واردات مجدد خودرو ایرانی از طریق مبادله کالا با کالا

26 آبان 1400
  • 0

توقف صادرات خودرو به سوریه تبدیل به مشکلی بزرگ برای خودروسازان داخلی بخصوص ایران‌خودرو در جهت تأمین ارز شده است. این کشور که یکی از شرکای تجاری ایران می‌باشد به دلیل مشکلات بی‌شماری که با آنها مواجه است توان پرداخت ارز به دلار را در ازای خرید خودرو و یا قطعات و لوازم یدکی را ندارد و اعلام کرده است که واردات خودرو از ایران را متوقف کرده است. در این بین خودروسازان و قطعه سازان به تکاپو افتاده اند تا راهکاری برای نجات از این بن بست پیدا کنند. در گفتگویی که با محمدرضا نجفی منش داشتیم به بررسی این مسئله پرداختیم که به چکیده آن در ادامه این مطلب اشاره شده است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه با تبادل کالا با ارز کشور سوریه می‌توان مشکل توقف واردات خودرو ایرانی از سوریه را حل کرد، گفت: پیشنهاداتی نیز برای حل این مشکل به مقامات دولت سوریه ارائه شده است.

محمدرضا نجفی منش در مورد ممنوعیت واردات خودروهای تولید ایران به سوریه، گفت: ممنوعیت واردات خودرو به سوریه فقط مربوط به خودروهای تولید ایران نیست و سایر خودروهای وارداتی به این کشور نیز مشمول این ممنوعیت هستند. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: ممنوعیت صادرات خودرو به سوریه به دلیل کمبود منابع ارزی این کشور  است.

وی  با بیان اینکه میزان صادرات خودرو ایرانی به سوریه زیاد نبوده و درآمد حاصل از آن قابل نیز توجه نبوده است، گفت:  اما خودروساز ایرانی صادرکننده به این کشور در تلاش است تا با حل این مشکل صادرات مجدد به این کشور آغاز شود. 

نجفی منش با بیان اینکه با تبادل کالا با ارز کشور سوریه می‌توان این مشکل را حل کرد، افزود: پیشنهاداتی نیز برای حل این مشکل به مقامات دولت سوریه ارائه شده است.

وی گفت: تهاتر کالا بین دو کشور یکی از راهکارهای رفع مشکل منابع ارزی سوریه برای واردات مجدد خودروی ایرانی به این کشور است. 

نجفی با بیان اینکه کشورهای واردات کننده خودروهای ایرانی بلاروس، ونزوئلا، آذربایجان و عراق است، گفت: با معرفی خودروهای جدید شانس بیشتری برای ورود بازارهای بیشتری را خواهیم داشت. 

منبع فارس


نظرات