1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروهای آتی بازار
  4. ورود رانا پلاس نیمه اتوماتیک ایران خودرو در ابتدای سال 1401 به بازار خودرو

ورود رانا پلاس نیمه اتوماتیک ایران خودرو در ابتدای سال 1401 به بازار خودرو

ورود رانا پلاس نیمه اتوماتیک در ابتدای سال 1401 به بازار
30 آبان 1400
  • 0

رانا در بین خودروهای اقتصادی در بازار ایران کمتر مورد اقبال عمومی قرار گرفته بود و این امر باعث شد که ایران‌خودرو بعد از حدود 8 سال از تولید این خودرو، در سال 1399 اقدام به معرفی و عرضه رانا پلاس کرد. رانا پلاس در بازار خودروی ایران عموماً یکی از محصولاتی است که کمترین فاصله قیمتی را بین کارخانه تا بازار دارد و این نشان می‌دهد که خیلی مورد توجه خریداران و هم افرادی که دنبال سود هستند نیست. 

اخیراً شرکت ایران‌خودرو دو تغییر در این خودرو ایجاد کرده است که شامل سقف شیشه‌ای و گیربکس 6 دنده دستی است که این مدل با نام رانا پلاس سقف شیشه ای شناخته می شود. طبق اعلام شرکت نسخه نیمه اتوماتیک این خودرو هم در بهار سال 1401 روانه بازار خواهد شد.

حمیدرضا حاجی اسماعیلی، عنوان کرد: نظر به استقبال بازار از خودروی رانا پلاس گیربکس دستی با موتور TU5، در مرحله نخست این پروژه، تجهیز راناپلاس به گیربکس شش سرعته دستی با موتور ارتقا یافته TU5 پلاس در دستور کار قرار گرفت که ضمن تجهیز آن به سقف شیشه‌ای، استفاده از فرمان برقی نیز با هدف کسب حداکثری رضایت مشتری به این خودرو افزوده شد. در مرحله دوم نیز، طراحی و توسعه رانا پلاس شش سرعته نیمه اتوماتیک (AMT) با موتور TU5 پلاس در حال انجام است.

وی با اشاره به پروژه طراحی و تولید رانا پلاس نیمه اتوماتیک (AMT)، تولید انبوه این محصول را در سه ماهه اول سال آینده پیش‌بینی و تصریح کرد: تاکنون چندین دستگاه از این محصول به عنوان نمونه اولیه برای انجام کالیبراسیون تولید شده که در ادامه آزمون‌های ارزیابی طراحی نیز بر آن اعمال خواهد شد.

مدیر پروژه رانا پلاس نیمه اتوماتیک، بهبود در بخش تعویض دنده محصول را از جمله تفاوت با نوع رانا پلاس دانست و گفت: مکانیزم تعویض دنده راناپلاس AMT به صورت چرخشی بوده که ضمن سادگی در عملکرد و استفاده توسط راننده، دارای طرح جدید و جذابی است. هم چنین قابلیت تعویض دنده به صورت دستی توسط راننده از طریق افزودن بازوهایی در دو طرف پشت غربیلک فرمان فراهم شده تا در صورت نیاز استفاده شود. این قابلیت با هدف کاربرد راحت‌تر و جذابیت بیش تر در رانندگی در برخی خودروهای لوکس اتوماتیک تحت عنوان «تیپ‌ترونیک» تعبیه می‌شود.

به گفته وی، در ارتقای این خودرو یعنی رانا پلاس از پنج دنده به شش دنده و سپس به شش دنده نیمه اتوماتیک AMT، با توجه به ارتقای عملکرد موتور از TU5 معمولی به TU5 پلاس، مزیت‌هایی برای محصول ایجاد شده که سبب راحتی و رضایت بیشتر در رانندگی خواهد شد.

 نظرات