1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اطلاعیه
  4. ابلاغ دستورالعمل جدید آگهی‌های اینترنتی فروش خودرو

ابلاغ دستورالعمل جدید آگهی‌های اینترنتی فروش خودرو

29 آبان 1400
  • 1

تابه‌حال دو مرتبه به علت درج قیمت‌های عجیب و غریب که باعث بر هم خوردن نظم بازار خودرو در کشور شده بود، دستور داده شد که از درج قیمت در آگهی‌های اینترنتی فروش خودرو در وب‌سایت های داخلی جلوگیری به عمل بیاید. به عنوان مثال در سال ۹۷ عده‌ای در برخی از کانال‌های تلگرامی با قیمت‌سازی‌های کاذب سعی در بالا بردن قیمت بعضی از خودروها داشتند. اگرچه منع درج قیمت تا حدودی در جلوگیری از روند این قیمت‌سازی‌ها در بازار موثر واقع شد، اما عدم نمایش قیمت‌ها در آگهی‌های اینترنتی باعث نارضایتی بسیاری از کاربران شد.

برای بار اول این منع درج قیمت تا حدودی مؤثر بود، ولی در دومین باری که در سال ۹۹ این اقدام تکرار شد نتوانست در ایجاد آرامش در بازار خودرو و کنترل قیمت خودرو نقش موثری را ایفا کند. از دلایل اصلی عدم موفقیت این سیاست در کنترل قیمت خودرو در بازار، افزایش ناگهانی قیمت ارز و کاهش عرضه خودرو به دلیل شیوع کرونا در سال ۹۹ بود.  

برای حل این مشکلات و نظم بخشیدن به آگهی‌های اینترنتی، وزارت صمت تصمیمات جدیدی را اتخاذ کرده است. قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی طی نامه‌ای خطاب به روسای مرکز امور اصناف و بازرگانان و اتحادیه کشوری صنف کسب و کارهای مجازی، دستورالعمل ساماندهی آگهی‌های الکترونیکی خودرو را ابلاغ کرد.

بر این اساس با توجه به تاثیرگذاری درج آگهی های غیر واقعی خودرو و قیمت سازی‌های صوری بر اذهان عمومی و ایجاد فضای تشتت و نگرانی عمومی از گرانفروشی، سکوهای درج آگهی خودرو موظف شدند روی تمامی بسترهای الکترونیکی خود اعم از وب سایت و نرم افزار موبایل، شش قابلیت مهم را ایجاد کنند.

بر این اساس امکان احراز هویت آگهی‌دهندگان، امکان احراز صلاحیت کسب و کاری آگهی‌دهندگان، امکان احراز وجود خودروی آگهی شده، اختصاص نشان مجزا BADGE، اطلاع رسانی به کاربران و ایجاد امکان مرتب سازی و فیلتر کردن، نمایش مجموع تعداد آگهی های منتشر شده توسط یک آگهی دهنده و اعلام روش نظارت و قیمت خودرو این قابلیتها خواهند بود که باید توسط سکوهای درج آگهی خودرو اجرایی شوند.

در این ابلاغیه تاکید شده است که مرکز امور اصناف و بازرگانان(وزارت صمت) ضمن پیگیری اجرای الزامات فوق توسط سکوهای درج آگهی خودرو در مهلت های تعیین شده، عملکرد سکوها را ارزیابی و به صورت مداوم گزارش دهد.

همچنین مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (وزارت صمت) نحوه عملکرد سکوها در خصوص مفاد این ابلاغیه را در رتبه بندی کسب و کار الکترونیکی لحاظ خواهد کرد.

طبق این ابلاغیه، در صورت تخلف از الزامات فوق برابر قوانین و مقررات، دادستانی کل کشور با متخلفان برخورد قانونی خواهد کرد.

منبع شاتا


نظرات

  • نمت نمت (29 آبان 1400 ساعت 14:17)

    زودتر هرکاری که میتونید بکنید قیمت ماشین باید ۵برابرکم بشه واقعا فقط دور خودتون میچرخید تنها هنرتان هم حرف زیاد زدن به جای کارعملی هست