1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. کم شدن سود دلالان در بازار خودرو - شکاف حداقل ۱۰۰ میلیون تومانی خودرو از کارخانه تا بازار

کم شدن سود دلالان در بازار خودرو - شکاف حداقل ۱۰۰ میلیون تومانی خودرو از کارخانه تا بازار

21 آذر 1400
 • 2

با برگزاری مجدد طرح های فروش فوری خودروسازان و افزایش قیمت خودرو در کارخانه و افزایش احتمالی عرضه محصولات تولیدی به بازار فاصله بین قیمت خودرو از کارخانه تا بازار تا حدودی کمتر شد. به عنوان مثال قیمت تیبا صندوقدار در کارخانه حدود 118 میلیون تومان شده است و در بازار حدود 178 میلیون تومان معامله می شود نسبت به قبل، اختلاف قیمت آن حدود 18 میلیون تومان کمتر شده است.

به اعتقاد فعالان بازار با وجود افزایش قیمتها هنوز فاصله قیمتی انواع خودروها از کارخانه تا بازار بیش از ۱۰۰ میلیون تومان است .

در بازار امروز خرید و فروش خودرو خبری از افزایش قیمت‌ها نیست و انواع محصولات داخلی همچنان با قیمت‌های هفته گذشته به فروش می‌رسد. البته برخلاف تمام پیش بینی‌ها بازار واکنش چندانی به افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا نداشت و همچنان با نوسانات نرخ ارز شاهد تغییرات قیمتی است.

برهمین اساس در هفته گذشته که بازار شاهد افزایش قیمت‌ دلار  بود قیمت خودروهای داخلی 2 تا 3 میلیون تومان و خودروهای مونتاژی 5 درصد افزایش پیدا کرد. اما امروز با روند کاهشی نرخ ارز قیمت ها هم تاحدودی به ثبات رسیده است.

به اعتقاد فعالان بازار با وجود افزایش قیمتها هنوز فاصله قیمتی انواع خودروها از کارخانه تا بازار بیش از 100 میلیون تومان است. برهمین اساس می‌توان گفت فقط با افزایش قیمتها سود دلالان از بازار کاهش پیدا کرده است. به عنوان نمونه اگر در محصول پژو 206 تیپ 2 سود 140 میلیون تومانی نصیب دلالان می‌شد با افزایش قیمت‌ها این سود به 120 میلیون تومان کاهش پیدا کرده است.

مشاهدات بازار نشان می‌دهد تقاضای کاذب وجود ندارد و عمده تقاضاهای کاذب در طرح‌های فروش خودروسازان است اگر افزایش عرضه در بازار بوجود آید به طور حتم روند کاهشی قیمت‌ها بوجود خواهد آمد اما نکته مهم اینجاست در این زمینه باید نرخ ارز نیز با ثبات روبرو شود چرا که تغییرات قیمتی در بخش ارز ارتباط مستقیمی را در بازار بوجود می‌آورد.

منبع تسنیم


نظرات

 • حسین حسین (26 آذر 1400 ساعت 10:45)

  مگه دلالان کی ان؟خود مدیرای سرکتها هستن.گوشامون که مخملی نیست.همه هم میدونن اینو

 • عدالت عدالت (21 آذر 1400 ساعت 15:04)

  کاش درک و فهم اندکی وجود داشت که این وضع را درست کنه.
  آخه افزایش قیمت ساختگی کارخانه ها در بازار که به رشد قیمت روزافزون قیمت کارخانه کمک می کنه جز ضرر برای مردم و بزرگ شدن سهامداران و زیرمیزگیران صنعت خودرو چی داشته؟
  حتی اگه قراره وارداتی انجام بشه باز هم همون خودروسازان و زیرمیزی گیران سودش را خواهند برد.