1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. اگر وزیر صمت در عزل و نصب‌ مدیران ارشد ایران خودرو و سایپا دخالت کند برخورد می‌کنیم

اگر وزیر صمت در عزل و نصب‌ مدیران ارشد ایران خودرو و سایپا دخالت کند برخورد می‌کنیم

21 دی 1400
 • 4

با اجرای قانون خصوصی سازی در دو خودروساز بزرگ کشور، میزان سهم دولت در این خودروسازان به پایین ترین سطح خود رسیده است ولی هنوز تمام سیاست گذاری ها و تصمیم گیری های مهم در این دو شرکت زیر نظر مستقیم وزارت صمت و شخص وزیر صنعت انجام می گیرد. این موضوع مخالف با قانون است و نمایندگان مجلس هم نسبت به این ماجرا واکنش نشان دادند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: دخالت‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت در عزل و نصب‌های مدیران ارشد این دو خودروساز وجهه قانونی ندارد و کمیسیون صنایع و معادن با این مسئله برخورد قانونی خواهد کرد.

عزت الله اکبری تالارپشتی با اشاره به سهام ۶ درصدی دولت در ایران خودرو و ۱۷ درصدی در سایپا گفت: دخالت‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت در عزل و نصب‌های مدیران ارشد این دو خودروساز وجهه قانونی ندارد و کمیسیون صنایع و معادن با این مسئله برخورد قانونی خواهد کرد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه سایپا و ایران خودرو حیاط خلوت دولت نیست، گفت: بنده مکرر به وزیر صمت تذکر داده‌ام به این دو خودروساز بزرگ همچون گذشته به منزله حیاط خلوت دولت نگاه نکنید، این نگاه مغایر با منافع ملی و قواعد درست اداره یک بنگاه اقتصادی است.

وی افزود: عدم دخالت دولت در این دوخودروساز، موجب شکوفایی استعدادهایی می ‌شود که از درون و برون می‌توانند به اینها کمک نمایند. دولت باید دراصلاح ساختار سایپا و ایران خودرو کمک کند تا در شرایط مساوی باخودرو سازان بخش خصوصی بتواند رقابت کرده و آنچه که تاکنون بوده نادیده گرفتن ظرفیت‌ها و توان بالای فنی و مدیریتی داخلی این دو خودرو ساز از طرف دولت بوده که همواره نگاه دستوری و هزینه ساز بوده و موجب نارضایتی مردم شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خود را بی‌نیاز از مشورت با مجلس نداند

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گوشزد کرد: در هرصورت وقتی وزیر صمت با کمک کمیسیون صنایع و معادن و نمایندگان مجلس موفق به اخذ رای اعتمادشده، نباید خودش را بی نیاز از مشورت با مجلس و کمیسیون بداند. موفقیت وزیر صمت در بخش عظیم صنعت و معدن و خدمات وابسته که موتور حرکت اقتصاد کشور است در گرو مشورت و همکاری مجلس و اعتنا به نظرات دلسوزانه نمایندگان محترم است.

منبع ایسنا


نظرات

 • مرتضی مرتضی (26 دی 1400 ساعت 20:12)

  اول یکی باید پیدا بشه این وزیر بی کفایت صمت رو عوض کنه که حامی این دوتا شرکت فرغون سازن

 • امیر امیر (21 دی 1400 ساعت 21:05)

  اگه ۶ درصد سهام ایران خودرو و ۱۷درصد سهام سایپا واسه دولت هست پس چرا رانت و پولهای چند هزار ملیاردی از بیت المال در اختیار این دو خودروساز قرار میده که زیان انباشته اونارو کم کنه؟خب درشونو تخته کنه...
  گویا مشکل کسانی هستند که مابقی سهام این شرکتها واسه اوناست....مافیاااا

 • علی علی (21 دی 1400 ساعت 12:49)

  ظاهرا مفت خوری های آقایان خودرو ساز و دوشیدن ملت بد بخت به این خودرو های ساخت مافیا داره تهدید میشه.

 • کاربر سایت کاربر سایت (21 دی 1400 ساعت 01:22)

  زرشک