1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. دستور وزیر صنعت برای پیگیری تصادف بهبهان!

دستور وزیر صنعت برای پیگیری تصادف بهبهان!

2 بهمن 1400
 • 4

با کذشت ۸ روز از حادثه تصادف زنجیره ای بهبهان، وزیر صنعت با اخذ گزارش فنی اولیه، در نامه‌هایی جداگانه به وزرای راه و شهرسازی و رئیس هیات عامل ایدرو، خواستار بررسی دقیق این حادثه شد.

با گذشت 8 روز از حادثه تصادف زنجیره‌ای خودروها در محور بهبهان به رامهرمز، فاطمی امین  وزیر صمت پس از اخذ گزارش اولیه فنی، در نامه‌هایی جداگانه به وزیر راه و شهرسازی و همچنین رئیس هیات عامل ایدرو، خواستار بررسی دقیق و تعیین عوامل دخیل در بروز حادثه مذکور در کمیسیون ایمنی راه‌های کشور شد.

در جریان تصادف زنجیره‌ای خودروها در خوزستان 5 تن کشته و بیش از 40 تن مصدوم شدند. آن چیزی که در این سانحه موجب حیرت همگان شد، باز نشدن ایربگ‌ حتی یک خودرو بوده است.

کمال هادیانفر رئیس‌پلیس راهور کشور در خصوص این حادثه گفته است: "در حادثه بهبهان، کیسه هوای هیچ خودرویی باز نشد". پس از آن نیز "عین‌ا... جهانی" معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا اعلام کرد که "کیسه هوای هیچ‌یک از 27 مدل خودروی ایرانی در این تصادف باز نشده است".

احمد نعمت بخش نیز به عنوان دبیر انجمن خودروسازان در رابطه با حادثه تصادف بهبهان گفته است: بررسی‌ها نشان می‌دهد در این حادثه 60 خودرو به هم برخورد کردند که باعث فوت  و مجروح شدن  تعدادی از هموطنان شده است.

وی با اعلام اینکه 15 خودروی حادثه دیده در این حادثه متعلق به ایران خودرو و 23 خودرو برای شرکت سایپا بوده است، افزود: در بخش خودروهای سایپا 2وانت نیسان، 3 خودروی پیکاپ، 3 خودروی ال 90 و 15 پراید درگیر حادثه شده‌اند . در مجموع عدم آسیب دیدگی خودروهای ال 90 از روبه رو باعث شده تا ایربگ‌های آنها عمل نکند. از میان 15 خودروی پراید هم 11 خودرو به دلیل سال ساخت تولید فاقد ایربگ بودند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران تصریح کرد: در این حادثه از محصولات سایپا 8 خودرو دارای ایربگ بوده‌اند که چون برخورد از عقب صورت گرفته  ایربگ ها عمل نکرده اند.

نعمت بخش با بیان اینکه در بخش خودروهای شرکت ایران خودرو نیز 15 خودرو درگیر حادثه شده اند، گفت: از میان 15 خودرو 5 خودرو به دلیل سال ساخت فاقد ایربگ بودند. مابقی محصولات شامل سمند ال ایکس، پارس سال، پژو 405 و سمند ای اف سون و سمند سورن هستند که دارای دو ایربگ و تک ایربگ بودند. در مجموع یک خودروی سمند سورن مدل 91 دارای 2 ایربگ با توجه به شرایط برخورد با بازشدن ایربگ ها روبه رو شده است. یک محصول سمند ال ایکس نیز به شدت دچار حریق شده است .

وی افزود: باید این نکته را اعلام کرد که اکثر خودروهای حادثه دیده دارای ایربگ بودند اما در این تصادف از عقب دچار حادثه شده اند و به همین دلیل ایربگ‌ها باز نشده است.البته براساس قوانین اگر سرعت فاصله دو خودرو در حادثه کمتر از 15 کیلومتر باشد ایربگ آنها باز نمی شود. نا گفته نماند  برخی از خودروهای این حادثه بعد از تصادف خاموش بوده اند و طبیعی است که ایربگ عمل نکند.

 در این زمینه مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران نیز از مکاتبه‌ این سازمان با پلیس راهور ناجا خبر داد تا گزارش مربوطه را در اسرع وقت در اختیار این سازمان قرار دهد و علاوه بر آن به آنها اجازه دهند یک تیم تخصصی برای بررسی فنی خودروها در پارکینگ مربوطه اعزام کنند.

پیمان پیرایش تصریح‌کرد: در صورتی که در بررسی‌های فنی محرز شود خودروسازان برخلاف تعهدات‌شان عمل کرده‌اند، به‌طور قطع برخورد قضایی با آنها انجام خواهد شد.

وی در خصوص شائبه‌های طرح شده مبنی بر احتمال دستکاری ایربگ از سوی صاحبان خودروها، اظهار داشت: ایربگ خودرو در سمت سرنشین را می‌توان غیرفعال کرد، زیرا اگر کودک خردسال یا نوزاد در آن بنشیند، باز شدن ایربگ می‌تواند به کودک آسیب بزند.

این مقام مسول سازمان ملی استاندارد اضافه‌کرد: بخشی از ایربگ‌ها تولید داخل هستند، اما برخی از قطعات ایربگ‌ها از خارج کشور تامین می‌شود که در خصوص آن قطعات نیز باید بررسی‌های لازم انجام شودنظرات

 • تاسف تاسف (3 بهمن 1400 ساعت 15:04)

  زرشک..............

  یک نمایش مصخره از با اهمیت بودن مردم برای مسئولین....

  از ماست که بر ماست

  برید ثبت نام فروش خودرو، برید......

  خودتون به درک، بقیه رو هم به کشتن میدید.

 • علی علی (3 بهمن 1400 ساعت 14:10)

  وقتی شخصی مانند نعمت بخش اظهار نظر می کند به طور قطع و یقین در حمایت از ایران خودرو و سایپا خواهد بود اظهارات جانبدارنه و سخیف این شخص در طی چند سال گذشته همواره بر کتمان حقایق و جانبداری یکطرفه به نفع خودرو سازان بوده و هیچگاه منافع مردم برای این شخص اهمیتی نداشته است

 • قلی قلی (3 بهمن 1400 ساعت 13:44)

  فردا دوباره میان ی دروغ ودغلی سر هم میکنن ی سوال خودرو ساز ایرانی چطور شبها سر راحت روی بالشت میزاره البته اگه ی ذره شرف داشته باشه؟؟؟

 • safir1362 safir1362 (3 بهمن 1400 ساعت 11:35)

  سلام.قبلا از این دستورها زیاد داده شده ، امروز و فرداها هم داده میشه ولی خبری از نتیجه درست و درمون نیست که نیست