1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. اولین خودروی پرنده مجوز گرفت

اولین خودروی پرنده مجوز گرفت

7 بهمن 1400
  • 0

بالاخره رویای پرواز با خودروهای پرنده در حال محقق شدن است. اداره هوانوردی آمریکا (FAA) اولین مجوز پرواز برای یک خودروی پرنده را در جهان صادر کرد. این خودروی پرنده که متعلق به شرکت چینی ترافوجیا است و ترنزیشن (به معنی گذار) نام گذاری شده است، توانایی پرواز با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت را در ارتفاع ۳ کیلومتری از سطح زمین دارد و البته همزمان می توان آن را در خیابان و بزرگراه هم راند.

اگر چه هنوز تا تجاری شدن این محصول فاصله بسیاری وجود دارد و شاید حدود یک سال زمان ببرد تا برای استفاده عمومی مجوز بگیرد. یک دلیل اصلی آن، پاس کردن استانداردهای ایمنی است. شرکت سازنده امیدوار است که مجوز تولید این خودروی پرنده با ظرفیت دو سرنشین را برای سال ۲۰۲۲ دریافت کند. گفتنی است که علاقه‌مندان به نشستن پشت این خودروی پرنده هم گواهینامه رانندگی و هم به گواهینامه خلبانی احتیاج دارند.

راننده این خودرو یا به عبارتی همان خلبان، می‌تواند خودرو را در کمتر از یک دقیقه از حالت پرواز به حالت رانندگی دربیاورد. همچنین می توان این خودروی پرنده را در فرودگاه‌های کوچک یا حتی بزرگراه‌ها فرود آورد.

قرار بود که این خودروی پرنده در سال ۲۰۱۵ آماده شود اما عرضه آن ابتدا تا سال ۲۰۱۸ و بعد نیز تا ۲۰۱۹ به تعویق افتاد. در حال حاضر اعلام شده است که این خودرو برای سال ۲۰۲۲ آماده فروش خواهد بود.

«کوین کولبرن» مدیر «ترافوجیا» تلاش‌های جانانه تیمش را طی این یک سال شیوع بیماری کووید-۱۹ ستود. وی گفت: تیم ما متمرکز باقی ماند، سیستم کیفی ما را بهبود بخشید، جنبه‌های مهم طراحی را تکمیل کرد، خودروی پرنده را ساخت، ۸۰ روز آزمایش پرواز را انجام داد، ۱۵۰ سند فنی تحویل داد و ممیزی اداره هوانوردی آمریکا را با موفقیت پشت سر گذاشت.

terrafugia-flying-car.jpg

این خودروی پرنده مجهز به یک موتور ۱۰۰ اسب بخاری با حداکثر سرعت پرواز ۱۶۰ کیلومتر در ساعت و برد حدود ۶۵۰ کیلومتر در هر پرواز در ارتفاع سه کیلومتری است. موتور پروازی این خودروی پرنده را می‌توان با بنزین سوپر یا سوخت هواپیما پر کرد، در حالی که موتور حالت رانندگی آن یک موتور هیبرید-الکتریکی است. از ویژگی‌های دیگر آن می‌توان به ترمزهای دیسکی هیدرولیک در هر چهار چرخ، اتاق از جنس فیبر کربن سخت و یک چتر اشاره کرد. وزن این وسیله نقلیه تقریباً ۵۹۰ کیلوگرم و طول بال آن حدود هشت متر است.

همانطور که گفته شد بال‌های این خودروی پرنده قابلیت جمع شدن دارند تا امکان رانندگی در جاده و نگهداری آسان در پارکینگ برای آن فراهم شود. این خودروی پرنده در سال ۲۰۱۸ حدود ۴۰۰ هزار دلار قیمت گذاری شده بود. ٰ

شرکت های دیگری نیز نمونه‌های اولیه ای از خودروهای پرنده‌ ساخته اند که از جمله آنها می توان از «اوبر»، «کیتی هاوک» و «بی‌ام‌و» نام برد.

terra1.jpg

شرکت «ترافوجیا» در حال تولید چندین مدل خودروی پرنده دیگر از جمله یک مدل چهار نفره موسوم به TF-X است که یک خودروی پرنده هیبریدی-الکتریکی با قابلیت برخاست و فرود عمودی است. این خودروی پرنده قرار است نیمه خودران و دارای کنترل‌های رایانه‌ای باشد. سیستم خودران این مدل قادر خواهد بود به طور خودکار از ترافیک هوایی، شرایط هوایی بد و محدودیت فضای هوایی خودداری کند.

گفتنی است شرکت «ترافوجیا» در سال ۲۰۱۷ توسط شرکت چینی «جیلی»، شرکت مادر «ولوو» خریداری شد.

منبع ایسنا


نظرات