1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. خودروسازان بدون تاییدیه سازمان استاندارد اجازه فروش ندارند!

خودروسازان بدون تاییدیه سازمان استاندارد اجازه فروش ندارند!

9 بهمن 1400
 • 3

پس از حادثه تلخ بهبهان و خبرساز شدن باز نشدن ایربگ خودروهای داخلی در این حادثه، مسئولین نهاد های مختلف هر روز به اظهار نظرهای جدیدی می پردازند، در جدید ترین قسمت از این سریال نیز رییس سازمکان ملی استاندارد از لزوم اخذ تاییدیه این سازمان توسط خودروسازان پیش از انجام هر گونه طرح پیش فروش یا فروش فوری خبر داد.
این مقام مسئول همچنین افزود خودرو سازان مکلف شده اند جهت اخذ تأییدیه‌های تطابق و نوع گواهی‌ها بلافاصله پس از هر تغییر سازمان ملی استاندارد را در جریان تغییرات قرار دهند و مسئولیت این کار به عهده شخص مدیرعامل گروه خودرو سازی خواهد بود.

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان این که خودرو‌هایی که بیش از دو ماه در پارکینگ خودروسازان ماندگاری دارند باید قبل از تحویل به مشتری مجدداً بازرسی کیفی شوند گفت: هرگونه پیش فروش جدید خودروسازان منوط به اخذ تاییدیه از این سازمان شد.

مهدی اسلام‌پناه گفت: 10 روز پیش وعده دادیم که کیفیت خودرو‌های داخلی را تغییر دهیم، بر همین اساس 15 تکلیف قانونی جدید تعریف شد که هر کدام در بحث‌هایی نظیر عملکرد، ایمنی و کیفیت خودرو‌های داخلی مؤثر هستند و این تکالیف به امضای خودرو سازان و مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت رسید.

وی گفت: خودرو سازان مکلف شدند که هر خودرویی که بیش از دو ماه در انبار‌ها و یا پارکینگ‌ها ماندگاری داشته باشد مجدد مورد بازرسی قرار دهند و تمام قطعات لاستیکی، پلیمری، شن زدگی، فرو رفتگی و یا آسیب‌های عوامل طبیعی قبل از تحویل به مصرف‌کننده ترمیم شوند.

رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: خودرو سازان مکلف شدند جهت اخذ تأییدیه‌های تطابق و نوع گواهی‌ها بلافاصله سازمان ملی استاندارد را در جریان تغییرات قرار دهند و مسئولیت این کار به عهده شخص مدیرعامل گروه خودرو سازی است.

اسلام پناه گفت: از دیگر بند‌های این تکالیف جدید بحث حصول اطمینان از استمرار نظام کیفیت بود که الزامات آن به عهده خودروسازان است و خودروسازان باید در قبال مصرف‌کننده پاسخگو باشند به طوری که مصرف‌کننده می‌تواند طلبکار تعهدات نظام کیفیت خودرو باشد.

وی افزود: بعد از این باید کیفیت مواد اولیه مصرفی، مواد حدواسط و محصولات نهایی مطابق با نظام استاندارد باشد و کنترل فرآیند توسط خودروسازان انجام شود به طوری که تمام مسئولیت‌های کیفری و حقوقی تخطی از آن به عهده خودرو سازان است.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به پیش فروش خودرو‌ها گفت: خودروسازان مکلف شدند قبل از هر نوع پیش فروش در خصوص کیفیت و مجوز انطباق تولید تأییدیه‌های لازم را از سازمان ملی استاندارد اخذ کنند و چنانچه قبل از اخذ مجوز تبلیغاتی برای پیش فروش انجام دهند حتماً پیش فروش آن‌ها تعلیق خواهد شد.نظرات

 • آری آری (9 بهمن 1400 ساعت 21:20)

  سازمان استاندارد شریک دزد و رفیق قافله است
  مردم می دانند که سازمان استاندارد مسئول مرگ خانواده هایشان می باشد

  حسن روحانی حسن روحانی (10 بهمن 1400 ساعت 10:34)

  آفرین گل گفتی. البته اگه سیبیلشون رو بیشتر چرب کنن مثل سابق بدون بررسی، استاندارد رو میدن. تا یه اتفاقی مثل بهبهان نیفتاده دوباره بحث کیفیت در حاشیه است.

 • کاربر سایت کاربر سایت (9 بهمن 1400 ساعت 19:52)

  یه جوری میگن انگار استاندارد تازه وارد این مملکت شده!
  پس تا الان کجا بوده؟