1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. بیانیه ایران خودرو در واکنش به گزارش خبری 20:30

بیانیه ایران خودرو در واکنش به گزارش خبری 20:30

16 فروردین 1401
 • 5

گروه صنعتی ایران خودرو در واکنش به گزارش خبری 20:30 مورخ 14 فروردین ماه 1401، اظهارات مطرح شده در این گزارش را سبب ایجاد شبهه در افکار عمومی و زیر سوال بردن تلاش صنعتگران کشور دانست و بیانیه ای در پاسخ به آن صادر کرد.

در این گزارش ابتدا مدیر عامل ایران خودرو در مصاحبه با خبرنگار این بخش خبری از خالی شدن تعدادی از پارکینگ های این شرکت و کاهش تعداد خودروهای دپو شده در تعدادی دیگر از پارکینگ ها با تحویل این خودروها به مردم می گوید. اما در ادامه خبر، تصاویری هوایی از جایی که به گفته علی حمزه ای، خبرنگار این بخش خبری، مستقر «در جاده های اطراف تهران» است، پارکینگی پر از خودروهای - به گفته او - متعلق به ایران خودرو نمایش داده می شود.

در ادامه گزارش، سردار هایان فر، رئیس پلیس راهور ناجا اعلام می کند که به درخواست ایران خودرو و سایپا، برای کاهش انباشتگی تولید در پارکینگ هایشان، اجازه انتقال خودرو ها به پارکینگ های حاشیه تا فاصله ۵ کیلومتر صادر شده است.

در بازدید وزیر صمت نیز تعداد خودروهای ناقص که در پارکینگ ایران خودرو وجود دارد، به گفته آقای خطیبی،‌ مدیر عامل این شرکت، ۴۲ هزار مورد اعلام می شود که قرار است تا پایان فروردین به ۱۵ هزار عدد برسد. خبرنگار، گزارش خود را با این جمله به پایان می برد که: «این یعنی از روز بازدید رئیس جمهور، خودروهای تکمیل نشده و دپو شده در ایران خودرو در یک ماه تقریبا نصف شده».   

 

متن بیانیه ایران خودرو در پاسخ به این گزارش خبری به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

از نهم بهمن ماه سال گذشته با روی کار آمدن تیم مدیریتی فعلی ایران خودرو و با اتخاذ رویکردهای جدید و در مقطع زمانی کوتاه، دستاوردهای مهمی برای این گروه صنعتی در حوزه تولید، عرضه و کیفیت خودرو رقم خورده و تداوم پیاده‌سازی رویکردهای فعلی، نوید دستاوردهای مهم دیگری را می دهد. از جمله این دستاوردها، کاهش خودروهای دارای کسری قطعه بوده است.

تعداد این خودروها در روز نهم بهمن ماه، بیش از ۸۰ هزار دستگاه بوده که در حال حاضر کاهش چشم‌گیری یافته و در همین بازه زمانی بیش از ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو به مشتریان تخصیص داده شده است، به گونه ای که در دو ماهه پایانی سال گذشته، حمل و تحویل خودرو به مشتریان رشد ۱۷ درصدی را نسبت به ۱۰ ماهه قبل از آن تجربه کرده است که بر همین اساس، برخلاف عرف بازار در سنوات گذشته، در روزهای پایانی سال ۱۴۰۰، در غالب محصولات نه تنها افزایش قیمت خودرو در بازار اتفاق نیفتاد، بلکه در مواردی شاهد کاهش قیمت نیز بودیم.

کاهش تعداد تعهدات معوق به مشتریان نیز از دیگر دستاوردهای کسب شده است که از ۲۵ هزار دستگاه در روز نهم بهمن ماه سال گذشته، به ۱۵ هزار دستگاه در ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ کاهش یافته است.

کارگران پرتلاش گروه صنعتی ایران خودرو با همراهی تامین کنندگان با همت جهادی توانسته‌اند با تکمیل و عرضه خودروها حتی در ایام تعطیل نوروز از جمله روز سیزدهم فروردین عرضه به بازار خودرو را افزایش دهند، به گونه ای که علاوه بر تکمیل و تجاری سازی ۴۵۰۰ دستگاه خودرو در روز سیزدهم فروردین ماه در سایت‌های تولیدی گروه صنعتی ایران خودرو در سراسر کشور، بیش از ۲۰ هزار دستگاه خودرو صرفا در بازه زمانی ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ حمل و تحویل شده است.

این اقدام منجر به تخلیه کامل پارکینگ اصلی ایران خودرو در سایت مرکزی شد. نکته قابل توجه این که براساس رویه‌های جاری ایران‌خودرو، هر گونه انتقال خودروهای ناقص به محوطه خارج از سایت‌های تولیدی ایران‌خودرو ممنوعیت داشته و طرح این موضوع از اساس فاقد مبناست. تمامی خودروهای موجود در پارکینگ های جانبی، خودروهای تجاری شده و با مشتری مشخصند که در انتظار دریافت پلاک انتظامی و طی فرآیند حمل هستند.

افزون بر این، گروه صنعتی ایران خودرو، با هدف افزایش رضایتمندی مشتریان، گارانتی تمامی محصولات تولیدی ۱۴۰۱ را به سه سال یا ۶۰ هزار کیلومتر افزایش داده است.

تیم مدیریتی فعلی گروه صنعتی ایران خودرو که هدف خود را خدمت به مردم قرار داده، در راستای منویات رهبری معظم، حضرت امام خامنه‌ای و اجرای فرامین هشت ماده‌ای رییس جمهوری محترم، رسالت اصلی خود را که همانا افزایش تولید، عرضه خودروی با کیفیت به مشتریان و جلب رضایت آنان است با جدیت دنبال می‌کند و علاوه بر این که تمام همت خود را برای تحقق این هدف به کار بسته، از هر گونه انتقاد سازنده؛ نه مخرب، در جهت تامین منافع مردم و مشتریان استقبال می‌کند.

 

منبع ایکوپرس


نظرات

 • امیر امیر (17 فروردین 1401 ساعت 11:49)

  سلام خودروی ملی... با قطعات چینی... با خودروهای روز دنیا از لحاظ قیمت و کیفیت برابری داره.....

 • حسین شمسی حسین شمسی (17 فروردین 1401 ساعت 08:28)

  لطفا واگذاری ماشین در هر منطقه با نظر مسئولین شهر به افرادی که قبلا ماشین داشته و اکنون توان خرید خودرو از بازار را ندارند یا افرادی که دنبال خرید ماشین برای دلالی نیستند و مستحق دریافت ماشین هستند بدهید تا دست دلالان کوتاه شود پس میشه واگذاری بشرط استفاده نه سود

 • حمید حمید (17 فروردین 1401 ساعت 08:07)

  اول سال 1399 مبلغ 615000000 ریال بابت پیش پرداخت پژوه 207 دنده ای واریز کردیم که آن روز قیمت کارخانه 1230000000 ریال بوده یعنی نصف آن را پرداخت کرده ایم ولی حالا بعد دو سال واریز و انتظار تحویل خودرو گفته اند مبلغ 1445101000 ریال دیگر واریز نمایید که جمعا میشود 2060101000 ریال که قیمت امروز کارخانه 2150000000 ریال است که واریز نصف خودرو و بعد از دو سال توی نوبت حالا کل مبلغ روز کارخانه دارند میگیرند بنابراین پس دو سال توی نوبت و خواب پول ما نزد ایران خودرو چه میشود $ نامردی نیست .

  sdn sdn (17 فروردین 1401 ساعت 12:16)

  همین کارها رو کردی که جوابت نمی دهند. چرا این همه صفر گذاشتی کلی وقت گذاشتم ببینم چند تومان پرداخت کردی خب بنویس 61 میلیون تومان چرا اینقدر می پیچونی

 • حسن حسن (17 فروردین 1401 ساعت 07:46)

  کسری قطعه بهانه ای بیش نیست برای احتکار و گران فروشی اینو دیگه بچه های دبستانی هم میدونن