1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اطلاعیه
  4. عکس جریمه خود را در اپلیکیشن پلیس من ببینید!

عکس جریمه خود را در اپلیکیشن پلیس من ببینید!

23 فروردین 1401
  • 0

در طول دوران، همواره جرائم اشتباهی گریبان‌گیر رانندگان و مالکان خودروها میشد، در صورتی که ایشان مدعی می شدند که تخلفی را که منجر به اعمال جریمه شده است اصلاً انجام نداده یا اصلا در آن محلی که برایشان پیامک جریمه ارسال شده، حضور یا تردد نداشته‌اند!

از سوی دیگر اقدام و پیگیری برای حذف این جرائم اشتباهی نیز بسیار زمانگیر تر از آنچه تصور میشد بود و فرایندی بسیار خسته‌کننده داشت تا جایی که باعث می شد بسیاری از افرادی که این‌گونه جرائم برایشان لحاظ شده بود، از پیگیری برای حذف جریمه اشتباهی خود منصرف شوند!

ناگفته نماند که اعمال قطعی جریمه‌های رانندگی منوط به ارسال دو پیامک برای مالک آن وسیله نقلیه است، پیامک نخست به‌معنای جریمه قطعی نیست و در این پیامک ذکر می‌شود که مورد مذکور در حال بررسی است و اگر پیامک دوم حاوی شناسه قبض و نرخ اعمال جریمه برای مالک ارسال شود، بدین معناست که دیگر اعمال جریمه به‌صورت قطعی صورت گرفته است، اما در بسیاری از موارد، پیامک‌های مربوطه از سوی سامانه پلیس برای مالکان وسایل نقلیه ارسال نمی‌شود!

برای بسیاری از افراد پیامک نخست ارسال می‌شود و آن‌ها بر این باورند که این پیامک به‌منزله اعمال جریمه است در صورتی که همان‌طور که اشاره شد، پیامک نخست به‌منزله اعمال جریمه قطعی نیست هرچند پس از ارسال پیامک دوم و اعمال جریمه قطعی نیز راه برای اعتراض به آن باز است.

در همین رابطه با سردار سید کمال هادیانفر؛ رئیس پلیس راهور گفتگو کردیم؛ وی ضمن رد اشتباه سامانه‌ها در بحث اعمال جریمه گفت: بعضاً افراد به ما مراجعه می‌کنند و می‌گویند که به‌طور مثال در شیراز جریمه شده‌اند در صورتی که اصلاً آنجا حضور نداشته‌اند، این موارد قابل بررسی است و این افراد از طریق کمیسیون‌های ماده پنج راهنمایی و رانندگی می‌توانند به این‌گونه جرائم اعتراض کنند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون این امکان وجود دارد که فرد معترض با حضور در مراکز اجرائیات پلیس راهور یا هیئت‌های رسیدگی، تصویر آن خودرویی را که به‌طور مثال در جاده جریمه شده است مشاهده کند.

این مقام انتظامی در پاسخ به این سؤال که به هر حال پیگیری جرائم اشتباهی مستلزم صرف زمان و شاید هزینه باشد و این‌که پلیس چه راهکاری برای تسهیل پیگیری جرائم اشتباهی بدون صرف وقت برای هموطنان درنظر گرفته است، گفت: اکنون امکان مشاهده خلافی خودرو و رؤیت تصویر دوربین در اپلیکیشن پلیس من وجود دارد.نظرات