1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. معرفی تریلر هوشمند دنیای ماموت در نمایشگاه خودروی تهران

معرفی تریلر هوشمند دنیای ماموت در نمایشگاه خودروی تهران

1 خرداد 1401
  • 0

برای اولین بار در کشور، شرکت دنیای ماموت که پیش از این به عنوان بزرگترین کاربری ساز تجاری کشور شناخته می شد، در حاشیه چهارمین نمایشگاه خودروی شهر آفتاب تهران به معرفی تریلر هوشمند جدید خود پرداخت. این تریلر هوشمند با امکاناتی جالب توجه، به جایی و حمل ایمن تر بار کمک کرده و امکان نظارت دقیق بر ناوگان را فراهم خواهد کرد.

به گزارش Car.ir، محمد مومنی مدیرعامل شرکت دنیای ماموت در کنفرانس خبری که به منظور معرفی این تریلر هوشمند برگزار می شد با اشاره به حضور پر رنگ شرکت دنیای ماموت به عنوان یک کاربری ساز در نمایشگاه خودرو، دلیل این اتفاق را نیاز مبرم تمامی خودروهای سنگین تجاری از کامیونت تا کشنده به یک شرکت کاربری ساز مانند دنیای ماموت دانست، ایشان با اشاره به حضور کاربری سازان متعدد در بازار کشور، دنیای ماموت با سهم 90 درصدی از این بازار را بازیگر اصلی این حوزه نامید.

05.webp

وی در ادامه افزود که علاوه بر خودروهای تجاری صفر کیلومتر تولید داخل، خودروهای تجاری دست دوم وارد شده به بازار کشور هم نیاز به کاربری سازی دارند و این موضوع نشان دهنده اهمیت فعالیت شرکت های کاربری سازی مانند دنیای ماموت است. مدیرعامل دنیای ماموت به قدمت 30 ساله این شرکت در این حوزه بیان کرد که این شرکت توانایی تامین و تولید تمامی کاربری های مورد نیاز در بازار کشور شامل تریلرهای خاص حمل گاز مایع تا تریلرهای حمل خودرو را دارد.

مومنی همچنین رویکرد ماموت طی 30 سال فعالیت را همواره رویکردی مدرن و البته ایمن نامید، ماموت سالها پیش برای اولین بار تریلری با محور بالنی را به بازار ایران عرضه کرد و همچنین چند سال قبل نیز با نصب سیستم توزیع هوشمند نیروی ترمز بر روی تریلرها EBS، به رفع مشکلات قیچی شدن تریلرها هنگام ترمز گیری در محور های لغزنده کمک شایانی کرده است.

04.webp

مومنی رانندگی خودروهای سنگین را جزو مشاغل سخت دانست و اظهار کرد: امروزه این صنف در حال عبور از دنیای سنتی به عصر دیجیتالیست؛ عبور از این مرحله دو اثر مهم دارد که یکی ایمنی و رفاه بیشتر راننده و دیگری امکان استفاده از تکنسین برای کنترل هوشمند و آنلاین ناوگان حمل بار شرکت هاست.

دنیای ماموت در همین راستا شرکت شتاب تک را به عنوان بازوی اصلی ماموت برای سرمایه گذاری در زمینه تکنولوژی ها و نوآوری ها با برگزاری یک رویداد استارتاپی در سال 1398 تاسیس کرد.اولین اقدام و گام مهم این شرکت نیز استارت پروژه ای برای هوشمندسازی تریلرها و تولید تریلر هوشمند بوده که همین تریلر هوشمند دنیای ماموت نیز ایده همین شرکت بوده که به لطف دنیای ماموت اجرایی شده است. در ادامه توانایی پیاده سازی این سیستم هوشمند بر روی کشنده ها، کامیون ها و پیکاپ ها نیز اجرا شود که فعلا در مرحله تحقیق و توسعه است.

06.webp

دنیای ماموت در گام نخست یک تریلر هوشمند با هدف ایمن سازی، حمل با کیفیت تر و بهتر بار و امکان کنترل تریلر از راه دور برای اولین بار در ایران طی نمایشگاه خودرو تهران 1401 رونمایی کرد. تریلر هوشمند دنیای ماموت امکان مسیریابی و هواشناسی، کنترل ارتفاع تریلی به همراه امکان ذخیره سازی، امکان موقعیت یابی آنلاین، مانیتورینگ دما و رطوبت یخچالی به همراه امکان آلارم دهی، نمایش دما و میزان فشار باد تایرها، تعیین سرویس های دوره ای به همراه آلارم دهی، نمایش میزان وزن بار تریلر و نحوه توزیع وزن بار روی اکسل ها و کنترل محور اول را دارد. تمامی این قابلیت ها برای اولین بار است که روی یک تریلر در بازار ایران لحاظ می شود و همه این امکانات به وسیله یک وب اپلیکیشن از روی یک تلفن همراه هوشمند یا هر وسیله دیگری قابل کنترل است.

این وب اپلیکیشن هر چند وقت یکبار بروزرسانی می شود تا قابلیت های جدیدی به آن افزوده شود. ضمن اینکه رابط کاربری بسیار ساده ای دارد و هر فردی امکان کار کردن با این وب اپلیکیشن را دارد. نکته مهم در خصوص این هوشمندسازی این بوده که تنها محدود به مکان یابی نیست. بلکه دارای عملگرهای متعددی است که به وسیله همین وب اپلیکیشن قابل کنترل هستند.

مدیرعامل دنیای ماموت اظهار کرد که قرار است ابتدا این تریلر از ماه آینده به صورت آپشنال به بازار عرضه شود و پس از دریافت نظرات مشتریان به طور گسترده به بازار عرضه شود. وی اظهار کرد که این تریلر هوشمند در مقایسه با رقبای اروپایی دارای همان استانداردها و کیفیت بوده و قیمتی به مراتب پایین تر دارد. مومنی بیان کرد که ماموت هم اکنون صادرات گسترده ای به کشورها اروپایی و سایر نقاط دنیا هم دارد. دنیای ماموت قصد دارد که این هوشمندسازی را در آینده به سایر سگمنت های خودروهای تجاری اعم از کامیونت، پیکاپ و کامیون هم اجرا شد.

عدم نظارت پلیس روی تریلرهای بی کیفیت و ناایمن

مومنی ضمن اشاره به ماهیت مستقل کشنده و تریلر بیان کرد که هر کامیون کشنده دارای یک پلاک جداگانه از تریلری بوده که به آن متصل می شود. هر تریلری که توسط ماموت فروخته می شود دارای پلاک، سند و برگ سبز جدا از کشنده بوده و کاملا استاندارد است. وی اشاره کرد که نزدیک به 700 کارگاه تولید تریلر در کشور فعالیت می کنند که بسیاری غیراستاندارد و ناایمن هستند.

جالب است بدانید که یک تریلر که مانند خودرو دارای استاندارد بوده و تریلر هوشمند ماموت قادر به پاس کردن همان استانداردهای 85 گانه ای بوده که برای خودروها نیز درنظر گرفته شده است. به عنوان مثال شلگیر یا گل پاش پشت چرخ های یک تریلر استاندارد باید قابلیت جذب آب داشته باشد و یک تریلر باید دارای محافظ هایی در قسمت های کناری و عقب باشد در در صورت بروز سانحه و تصادف، خودرو به زیر تریلر نرود. اصالت یک تریلر با پلاک و برگ سبز کمپانی آن مشخص می شود و تریلرهای غیر استاندارد فاقد این موارد هستند.

منبع car.ir


نظرات