1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. کسب و کار
  4. آشنایی با قانون جدید بیمه شخص ثالث در 1401

آشنایی با قانون جدید بیمه شخص ثالث در 1401

17 خرداد 1401
  • 1
  • 6363

آیا با قانون جدید بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱ آشنا هستید؟ سازمان بیمه مرکزی هر سال قوانین جدید و متفاوتی را برای بیمه شخص ثالث تصویب می‌کند و در اختیار شرکت‌های بیمه قرار می‌دهد. بیمه شخص ثالث بیمه‌ای اجباری است که هر مالک وسیله‌ نقلیه حتماً باید آن را تهیه کند. در این مطلب کوتاه و کاربردی قصد داریم به برخی از سؤالات مهم شما در این حوزه پاسخ دهیم و اطلاعات بسیار مفیدی را پیرامون مقررات جدید بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱ معرفی کنیم.

 

 

قانون جدید بیمه شخص ثالث درباره دیه؛ معرفی تعهدات جانی این بیمه در سال ۱۴۰۱

آیا می‌دانید دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟ در این بخش درباره قانون دیه در بیمه شخص ثالث صحبت خواهیم کرد. دیه یک انسان در قانون جدید که توسط شخص رئیس قوه قضائیه اعلام می‌شود،‌ در ماه‌های حرام برابر با ۸۰۰‌میلیون تومان و در ماه‌های غیر حرام ۶۰۰‌میلیون تومان است. مقدار مبلغ تعهدات جانی و بدنی بیمه شخص ثالث نیز بر اساس همین موضوع برآورد می‌شود. البته به‌یاد داشته باشید که اگر در یک تصادف رانندگی، افراد آسیب‌دیده بیشتر از تعداد سرنشینان یک خودرو باشند، جبران خسارت بر عهده صندوق تأمین خسارات جانی بیمه مرکزی خواهد بود.

 

قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث؛ بررسی امکان انتقال تخفیف بیمه در هنگام فروش خودرو

قانون بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال‌های قبل تفاوت‌های بسیاری کرده است. به‌عنوان‌مثال،‌ در قانون جدید دیگر نمی‌توان تخفیف بیمه را در زمان فروش خودرو انتقال داد و در‌واقع هیچ تخفیفی به خریدار منتقل نمی‌شود. در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث، فروشنده خودرو این امکان را دارد که تخفیف بیمه را تا زمان خرید وسیله‌نقلیه جدید حفظ کند یا آن را به خودروی دیگر خود انتقال دهد. این قانون،‌ در راستای راننده‌محور شدن بیمه شخص ثالث وضع شده است.

 

قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث.jpg

 

امکان انتقال تخفیف خودرو به اعضای درجه یک خانواده در قانون بیمه شخص ثالث ۱۴۰۱

در قانون جدید بیمه شخص ثالث، مالکان وسایل‌نقلیه می‌توانند تخفیف بیمه خودرویشان را به اعضای درجه یک خانواده خود (والدین، فرزندان و همسر) انتقال دهند. همچنین، امکان انتقال این تخفیف میان دو خودروی یک شخص نیز وجود دارد. در چنین مواقعی، مبنای محاسبه تخفیف جدید،‌ مبلغ تخفیف بیشتر خواهد بود و تخفیف‌ها با یکدیگر جمع نمی‌شوند. نکته مهم اینجاست که افراد مختلف فقط می‌توانند تخفیف بیمه را بین دو خودرو با کاربری یکسان خود انتقال دهند.

 

در قانون جدید بیمه ۱۴۰۱، اطلاعات گواهینامه افراد در بیمه‌نامه شخص ثالث ثبت می‌شود

یکی از مهم‌ترین قوانینی که هر راننده‌ای باید با آن آشنا باشد، قانون ثبت اطلاعات گواهینامه در بیمه است. هدف از تصویب این قانون، شخصی‌سازی و راننده‌محور کردن بیمه شخص ثالث در کشور است. بر اساس این مصوبه جدید، در هنگام خرید بیمه، شرکت بیمه‌گذار اطلاعات گواهینامه راننده‌ای که بیشترین استفاده را از خودرو می‌کند، در بیمه ثبت خواهد کرد.

مزیت اصلی قانون ثبت گواهینامه آن است که در ‌صورت تصادف و حادثه، فقط راننده مقصر مشمول قانون می‌شود؛ بنابراین پیشنهاد ما این است که گواهینامه فردی را که بیشترین استفاده از خودرو را دارد در بیمه‌نامه درج کنید.

 

قانون راننده محور شدن بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱

بالاخره بعد از چندین سال بحث درباره قانون راننده محور شدن بیمه شخص ثالث، این قانون در سال ۱۴۰۱ اجرایی شد. بر اساس قانون جدید بیمه، کلیه شرکت‌های بیمه نیز همانند پلیس راهنمایی ‌و‌ رانندگی می‌توانند به اطلاعات رانندگی مالکان وسایل‌نقلیه دسترسی داشته باشند. طبق این قانون، درصد تخفیف بیمه و همچنین فرانشیز با توجه به سابقه رانندگی افراد (رانندگی پرخطر یا کم‌خطر) تعیین می‌شوند.

 

قانون خودروی نامتعارف؛ جبران هزینه‌های سنگین خسارت خودروهای لوکس

در سال ۱۳۹۵ یک قانون جدید به نام «قانون خودروی نامتعارف» برای جبران خسارت خودروهای لوکس تصویب شد. حال سؤال اینجاست که خودروی متعارف و نا‌متعارف به چه معنا هستند؟ خودرویی که قیمت آن کمتر از نصف مبلغ دیه در ماه حرام (۴۰۰‌میلیون تومان در سال ۱۴۰۱) باشد، خودروی متعارف است. بر اساس این قانون، اگر خدای نکرده با یک خودروی لوکس (نامتعارف) مانند بی‌ام‌و تصادف و حدود صد میلیون تومان صدمه به آن وارد کنید،‌ میزان خسارت با توجه به خودروی متعارف پرداخت می‌شود.

به بیان‌ ساده‌تر، سقف خسارتی که مالک یک خودروی لوکس می‌تواند از بیمه مقصر حادثه دریافت کند، در سال ۱۴۰۱، چهارصد میلیون تومان است. فرد زیان‌دیده باید باقی خسارت را از طریق بیمه بدنه خودروی خود جبران کند؛ بنابراین پیشنهاد ما این است که حتماً بیمه بدنه نیز برای وسیله‌نقلیه خود تهیه کنید.

 

بیمه شخص ثالث برای خودروهای متعارف و نامتعارف.jpg

 

برابری دیه بانوان و آقایان و بررسی مبلغ فرانشیز در قانون جدید بیمه شخص ثالث

یکی از مهم‌ترین مواردی که در قانون جدید بیمه شخص ثالث در سال جدید اضافه شده، پرداخت دیه و خسارت بدون توجه به جنسیت افراد است. بر اساس این مصوبه، برخلاف سال‌های قبل مقدار دیه بانوان و آقایان با هم برابر شده است.

افرادی که با رانندگی خطرناک خود باعث ایجاد تصادفات می‌شوند، باید به قانون فرانشیز بیمه شخص ثالث توجه ویژه‌ای داشته باشند. بر اساس این قانون جدید، کلیه رانندگان پر‌خطر و حادثه‌ساز موظف‌اند که بخشی از خسارات وارده را از جیب خودشان پرداخت کنند و بیمه مسئولیتی در قبال این موضوع ندارد. با این حال، تهیه انواع بیمه خودرو مانند بیمه بدنه و شخص ثالث، از مهم‌ترین مسائلی است که هر راننده‌ای باید برای حل آن اقدام کند.

 

آیتول، بهترین سامانه هوشمند خرید و تمدید بیمه شخص ثالث خودرو در ایران

در این مطلب قانون جدید بیمه شخص ثالث در 1401 را به‌طور کامل بررسی کردیم. بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است و نداشتن آن در هنگام رانندگی جرمی بزرگ محسوب می‌شود. برای تهیه این بیمه دیگر نیازی نیست که شال‌و‌کلاه کنید و راهی شعبه‌های بیمه شوید. با ورود به سایت آیتول به نشانی itoll.ir می‌توانید فقط با چند کلیک و در کمترین زمان ممکن برای خرید یا تمدید بیمه شخص ثالث خودروی خود اقدام کنید. در این سامانه هوشمند همچنین امکان مقایسه خدمات و مزایای شرکت‌های مختلف بیمه نیز برای کاربران فراهم شده است.

در سایت یا اپلیکیشن آیتول در کنار خدمات خرید و تمدید انواع بیمه و استعلام خلافی خودرو،‌ خدمات دیگری نیز برای کاربران در دسترس است. به‌عنوان‌مثال،‌ اگر فرصت کافی برای انتقال خودرو به مغازه‌های تعویض روغنی و سرویس آن را ندارید، با مراجعه به سایت آیتول می‌توانید از خدمات تعویض فیلترها و روغن ماشین در محل استفاده کنید. کارواش در محل زندگی شما نیز خدمت دیگری است که این مجموعه معتبر برای کاربران خود فراهم کرده است. این سامانه بخش پشتیبانی قدرتمندی دارد که همواره پاسخگوی کاربران خواهند بود. برای ارتباط با کارشناسان پشتیبانی آیتول می‌توانید با شماره تماس ۰۲۱۸۹۵۱۸۰۱۰ تماس بگیرید.

 
نظرات

  • خبر خبر (18 خرداد 1401 ساعت 07:12)

    فقط پول زور و اضافه میگیرین و این قانون حرامزادگان است