1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. مصرف سوخت خودروهای داخلی، سه برابر استاندارد جهانی است

مصرف سوخت خودروهای داخلی، سه برابر استاندارد جهانی است

22 خرداد 1401
  • 1

مدیر هماهنگی و نظارت بر عملیات شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در زمینه افزایش میزان تولید و مصرف بنزین هشدار داد و با اعلام اینکه اکنون برنامه ای برای واردات بنزین وجود ندارد، راهکار وضعیت فعلی را مدیریت مصرف اعلام کرد.

سعید مداح مروج گفت: درحال حاضر برنامه‌ای برای واردات بنزین وجود ندارد و به دنبال اصلاح و مدیریت مصرف هستیم و قرار نیست که بنزین وارد کنیم؛ زیرا اگر قرار باشد مصرف سوخت بنزین با روال کنونی ادامه پیدا کند، وارد جاده بی پایانی می‌شویم، پس بالزامی است که زیرساخت‌ها اصلاح شود و خودروها متناسب با استاندارد روز دنیا تولید شوند.

وی افزود: متوسط مصرف خودروها در داخل نزدیک سه برابر مصرف استاندارد جهانی است؛ اگر این شرایط اصلاح شود، ناوگان حمل و نقل شهری و مترو توسعه پیدا کند و شرایط رو به بهبود باشد، نیازی به واردات پیدا نمی‌کنیم؛ اما اگر قرار باشد با همین رویه پیش برویم، احتمال واردات بنزین برای سال آینده دور از ذهن نیست. هرچند این اتفاق امسال رخ نخواهد داد، ولی ممکن است سال آینده شاهد واردات بنزین باشیم.

مدیر هماهنگی و نظارت بر عملیات شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با اشاره به آخرین آمار تولید و مصرف بنزین، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۹ متوسط مصرف معادل ۷۶ میلیون لیتر در روز بوده که این رقم در سال ۱۴۰۰ به ۸۶ میلیون لیتر در روز رسیده است.

وی ادامه داد: امروز که در نیمه دوم خردادماه سال ۱۴۰۱ هستیم،‌ می‌توانیم بگوییم متوسط مصرف در نیمه اول این ماه، حدود ۱۰۲ میلیون لیتر در روز بوده، اما به طور کلی در سال ۱۴۰۱ از ابتدای سال تاکنون متوسط مصرف در حد ۹۶ میلیون لیتر در روز بوده است.

مداح مروج با اشاره به آخرین وضعیت تولید نیز گفت: باتوجه به این‌که در حال حاضر تعمیرات تاسیسات را در دست اجرا داریم، متوسط تولید حدود ۹۵ میلیون لیتر در روز است و زمانی که دوره تعمیرات به پایان برسد، این عدد به حدود ۱۰۲ میلیون لیتر می‌رسد و می‌توان گفت اگر روند مصرف بنزین به همین‌حالت پیش برود، اکنون میزان تولید و مصرف در حالت سر به سر قرار دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا عرضه گازوئیل با مشکل مواجه شده است گفت: وضعیت عرضه گازوئیل خوب است و اکنون تولید نفت‌گاز استاندارد در حد ۴۴ میلیون لیتر است و از آخر امسال به بعد، حدود ۱۶ میلیون لیتر نفت‌گاز استاندارد هم توسط پالایشگاه اصفهان تولید می‌شود و تولید پالایشگاه تبریز نیز طی چندماه آینده از ۲.۵ به پنج میلیون لیتر برسد؛ به این ترتیب کل مصرف نفت‌گاز کشور که حدود ۵۵ تا ۶۰ میلیون لیتر است، با نفت‌گاز استاندارد تامین می‌شود.

 
منبع ایسنا


نظرات

  • ناشناس ناشناس (23 خرداد 1401 ساعت 07:52)

    احمق ها برنامه ریزی تخصیص بودجه برای افزایش جمیعت یعنی افزایش مصرف برق آب بنزین مواد غذایی و . . . . .