1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. کامیون های غول پیکر در جهان+ تصاویر

کامیون های غول پیکر در جهان+ تصاویر

کامیون های غول پیکر در جهان + تصاویر
27 خرداد 1401
  • 0

کامیون‌های بزرگ و قدرتمند اجازه ندارند که در جاده‌ها تردد کنند، قیمت‌های میلیون دلاری دارند و وزن فقط یک لاستیک از آن ها، 5800 کیلوگرم است.

با ویژگی های غول پیکرترین کامیون های جهان آشنا شوید:

"بلاز" (Belaz 75710)

کامیون های غول پیکر در جهان+ تصاویر 2.jpg

شاید کمتر کسی بداند که کامیون‌ بلاروسی "بلاز" (Belaz 75710) قوی‌ترین کامیون جهان است. این کامیون در حالت بار زده ۸۱۰ تن وزن دارد. این کامیون ۲۰ متر طول، ۸ متر ارتفاع و ۹ متر و ۷۵ سانتی‌متر عرض دارد.

کامیون بلاز ۱۱ هزار و ۱۶۵ اسب بخار قدرت دارد و می‌تواند ۴۵۰ تن بار حمل کند. وزن هر لاستیک این کامیون ۵ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم است.

 

بلاز سری ۷۵۶۰۰

کامیون های غول پیکر در جهان+ تصاویر3.jpg

سری ۷۵۶۰۰ کامیون بلاز ساخت بلاروس با طول ۱۵ متر و ۵۰، عرض ۹ متر و ۴۵ و ارتفاع ۷ متر و ۴۷ در میان پنج "اَبَر بارکش‌های" جهان قرار دارد. این کامیون توانایی جابجایی ۳۶۰ تن بار را دارد.

از سری کامیون‌های ۷۵۶۰۰ بلاز مدل‌های ۷۵۶۰۱، ۷۵۶۰۲ و همچنین ۷۵۶۰۳ نیز وارد بازار شده است.

کوماتسو  980E

کامیون های غول پیکر در جهان+ تصاویر4.jpg

کامیون‌های کوماتسوی ژاپن سری 980E در رتبه دوم جای می‌گیرند. این کامیون در میان "اَبَر بارکش‌ها" با ده متر عرض در رتبه نخست قرار می‌گیرد و توانایی حمل بیش از ۳۶۹ تن بار را دارد.

اگر قرار شود کامیون کوماتسوی ژاپنی با ۹ متر و ۶۰ سانتیمتر عرض وارد اتوبان بشود، سه باند آن را اشغال خواهد کرد. این کامیون توانایی جابجایی ۳۲۶ تن بار را دارد.

کوماتسو ژاپنی دارای ۱۶ سیلندر و قدرت ۲۷۰۰ اسب بخار است.

کاترپیلار

کامیون های غول پیکر در جهان+ تصاویر 5.jpg

کارخانه آمریکایی "کاترپیلار" در میان سازندگان کامیون‌های عظیم در رتبه سوم جای می‌گیرد. یک کاترپیلار مدل ۷۹۷ نزدیک به ۵ میلیون دلار قیمت دارد و برای خرید یک دست لاستیک این کامیون باید ۱۶۰ هزار یورو پرداخت کرد.

کاترپیلار کمتر از ۱۰ متر عرض دارد و با قدرت ۴ هزار و ۵۵ اسب بخار توانایی حمل ۳۶۳تن بار را دارد.

کاترپیلار با ۳۵۴۸ اسب بخار قدرت حمل ۲۹۱ تن بار را دارد. عکس مدل ۷۷۵ جی. مدل AC794 در ماه سپتامبر ۲۰۱۶ وارد بازار شد.

کاترپیلار اف ۷۹۵ می‌تواند ۳۱۳ تن بار را جابجا کند. این کامیون ۷ متر ارتفاع دارد که در حالت تخلیه بار ارتفاع آن به ۱۵ متر می‌رسد.

لیب‌هر

کامیون های غول پیکر در جهان+ تصاویر 6.jpg

رتبه چهارم تولید کامیون‌های غول‌پیکر در دنیا در اختیار آلمان است. کامیون‌های مارک لیب‌هر سری ۲۸۰ این مارک بیش از ۴ هزار اسب بخار قدرت دارند.

کامیون‌های مارک لیب‌هر آلمان گنجایش ۳۶۳ تن بار را دارند. باید تصور کرد که این کامیون‌ها به چه قدرتی برای تخلیه چند صد تن بارشان نیاز دارند.

این غول‌های عظیم و پر قدرت آهنی فقط با مجوز مخصوص اجازه عبور از جاده‌ها را دارند، ولی معمولا در معادن تردد می‌کنند و بخشی از سیستم عظیم ماشین‌‌آلات معادن هستند.

 


نظرات