1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. آیین‌نامه واردات خودرو در چه مرحله ای است؟

آیین‌نامه واردات خودرو در چه مرحله ای است؟

28 خرداد 1401
 • 1

 دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می گوید : آیین‌نامه واردات خودرو در مرحله تدوین قرار دارد، ولی هنوز نهایی نشده است.
طبق ماده ۴ قانون ساماندهی صنعت خودرو که توسط محمدباقر قالیباف ابلاغ شد، وزارت صمت باید آیین‌نامه واردات خودرو را تنظیم و تصویب کند.

آیین‌نامه واردات خودرو در حال تدوین است و هنوز به مرحله نهایی نرسیده است. آیین‌نامه‌ای که در آن شرایط و نحوه واردات خودرو، قیمت‌ها، حجم موتور، همچنین عوارض تعیین شده برای واردات تعیین خواهد شد.

در این رابطه، امروز مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اعلام کرد : دستورالعمل واردات خودرو در حال حاضر به طور کامل نهایی نشده است. با این حال، تاکنون تماسی با اعضای این انجمن نیز گرفته نشده و نظرخواهی مورد نیاز نیز انجام نشده است.

دادفرهمچنین بیان کرد: مطابق مواد ۲، ۳ و ۵ قانون تسهیل کسب‌وکار، در تدوین این دستورالعمل باید آرا و نظرات انجمن واردکنندگان خودرو، انجمن خودروسازان، انجمن قطعه‌سازان و همچنین انجمن اسقاط خودرو اخذ شود.

 نحوه اسقاط خودرو به ازای واردات می بایست تغییر کند

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو معتقد است: اگر تغییری در تعداد خودروهای اسقاطی به ازای واردات هر دستگاه خودرو داده نشود، واردات هیچ تاثیری در کاهش قیمت‌ها نخواهد داشت.

مهدی دادفر ادامه داد: همچنین در سال‌های گذشته اجبار استاندارد آلایندگی یورو ۶ برای واردات در نظر گرفته شد. هرچند تا دو سال نیز خودروهایی بر مبنای همین استاندارد به کشور وارد شد، اما نتیجه آن شاتون زدن و بروز نقص فنی در خودروها به دلیل نبود بنزین با کیفیت یورو ۶ در کشور بود.

دادفر خاطرنشان کرد: این مورد بر مبنای قانون هوای پاک در نظر گرفته شد، در حالی که خودروهای دارای استاندارد یورو ۶ به معنای خودروهایی به‌روز و مدل بالاست که از قیمت‌های بالایی برخوردارند.

 قیمت خودرو در سطح جهانی تغییر می یابد

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه به افزایش قیمت جهانی خودروهای خارجی اشاره کرد و گفت: این مساله بیشتر متاثر از کمبود چیپست‌ها (قطعات الکترونیکی) ناشی از کرونا و همچنین کمبود مواد اولیه موردنیاز است.

مهدی دادفر بیان داشت: از سال ۲۰۱۲ تا پیش از پاندومی کرونا، کمپانی‌ها افزایش قیمت آنچنانی در تولیدات خود نداشتند، اما در دو سال گذشته قیمت‌ها با رشد همراه شده است.

 



نظرات

 • محمد محمد (29 خرداد 1401 ساعت 20:06)

  واردات خودرو فقط باید زیر 12 هزار دلار باشد و گمرگی زیر 5 درصد و حداکثر هم 1500 سی سی
  که حداقل بتواند کیفیت خودرو داخلی بیشتر کند
  اول هم به خانواده فاقد خودرو تألق گیرد سپس به زوجین ازدواج کرده از سال 1400