1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. رونمایی از خودروی خورشیدی و گرانقیمت « Lightyear 0 »

رونمایی از خودروی خورشیدی و گرانقیمت « Lightyear 0 »

رونمایی از خودروی خورشیدی و گرانقیمت « Lightyear 0 »
29 خرداد 1401
  • 0

هفته گذشته، طی یک نمایش آنلاین بین المللی، استارت‌آپ خودروهای برقی خورشیدی Lightyear از طرح آماده تولید نهایی اولین وسیله نقلیه خود، Lightyear 0، که قبلاً Lightyear One نامیده می‌شد، رونمایی کرد. پس از شش سال توسعه، Lightyear 0 قبل از اولین تحویل در پاییز امسال برای سفارش در دسترس است.

Lightyear یک استارت آپ برقی مستقر در هلند است که در وسایل نقلیه الکتریکی خورشیدی (SEVs) تخصص دارد. از همان ابتدا، این شرکت قول مسافت 450 مایل را با یک بار شارژ از اولین وسیله نقلیه خود داده است - یک پرچمدار فوق کارآمد SEV که در ابتدا Lightyear One نام داشت.

آزمایش نمونه اولیه Lightyear One منجر به تحقق چندین نقطه عطف مهم شد. تابستان گذشته، خودروساز هلندی نمونه اولیه ای را به نمایش گذاشت که با یک بار شارژ مسافت 441 مایل را ارائه می کرد و پس از آزمایش دوام اکتبر گذشته، لایت یر ادعا کرد که نمونه اولیه SEV آن استاندارد جدیدی را در بازده خودروهای الکتریکی برای 946 مشتری که قصد دارد به آنها بفروشد، تعیین می کند.

در ژانویه، لایت یر شواهد بیشتری از کارایی SEV آینده خود در میدان آزمایش بریجستون در اروپا ارائه کرد. در حالی که مدت‌ها منتظر ورود اولین مدل SEV لایت‌یر بودیم، در اولین طراحی تولید رسمی آن، بیش از آنچه پیش‌بینی می‌کردیم، به دست آوردیم.

این خودرو با قیمت ۲۶۳ هزار دلار وارد بازار خواهد شد. خودرویی که نمونه اولیه آن در سال ۲۰۱۹ معرفی شد و با توجه به اطلاعات و تصاویر منتشر شده، تغییر چندانی در نسخه نهایی این خودروی مجهز به انرژی خورشیدی اعمال نشده است.  

در واقع، Lightyear 0 یک خودروی هیبریدی غیرمعمول محسوب می‌شود که از یک باتری ۶۰ کیلووات ساعتی به همراه پنل‌های خورشیدی روی سقف، کاپوت و در صندوق عقب بهره می‌برد. این پنل‌های خورشیدی به صورت خودکار و هر زمانی که خودرو زیر نور خورشید قرار می‌گیرد، شارژ می‌شوند و فرقی نمی‌کند که خودرو در حالت پارک و یا در حالت حرکت باشد.  

با این حال، نباید روی توان خورشیدی این خودرو حساب چندانی باز کرد و می‌بایست بیشتر به عنوان یک منبع انرژی کمکی برای پیمودن مسیر در نظر گرفته شود. به گفته شرکت سازنده، این پنل‌ها می‌توانند در روزهای آفتابی، برق مورد نیاز برای پیمودن ۴۴ مایل (۷۰ کیلومتر) را تامین کنند.

این در حالی است که باتری Lightyear 0 قادر است با یک بار شارژ، تا ۳۸۸ مایل (۶۲۴ کیلومتر) را بپیماید. با این حال، این خودرو برای آنهایی که مسیرهای کوتاهی را در طول روز طی می‌کنند یا آنهایی که به ندرت از خودروی خود استفاده می‌کنند، گزینه مناسبی برای خرید باشد.

شرکت Lightyear ادعا می‌کند که افراد به طور میانگین در روز ۲۲ مایل (۳۵ کیلومتر) در رفت و آمد هستند و این خودرو می‌تواند نیاز آنها به پیمودن این مسافت در طول روز را بدون نیاز به شارژ تامین کند.  

به ادعای این شرکت، دارندگان خودروی Lightyear 0 می‌تواند در سال بین ۳۷۰۰ تا ۶۸۰۰ مایل (۵۹۵۶ در ۱۰۹۴۳ کیلومتر) را با استفاده از انرژی حاصل از پنل‌های خورشیدی آن طی کنند.  

طبق اعلام این شرکت، خودروی Lightyear 0 با قیمت تقریبا ۲۶۳ هزار دلار وارد بازار خواهد شد و تنها ۹۴۶ دستگاه از آن تولید می‌شود. شرکت Lightyear برای آنهایی که توان پرداخت چنین مبلغی را ندارند، محصول ارزان‌تر دیگری را در نظر دارد که قرار است با قیمت ۳۳ هزار دلار و از سال ۲۰۲۵ وارد فاز تولید شود.

 
منبع الکترک


نظرات