1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. میزان مالیات خودروهای لوکس چقدر است؟

میزان مالیات خودروهای لوکس چقدر است؟

3 تیر 1401
 • 3

مالیات از خودروهای با ارزش بیش از یک میلیارد تومان یکی از پایه‌های مالیاتی جدید در قانون بودجه سال گذشته و امسال است که بررسی عملکرد سازمان امور مالیاتی در دو ماهه ابتدایی سالجاری، نشان می دهد که معادل ۵ میلیارد و ۵۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان درآمد از انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی گران قیمت حاصل شده است.

بر اساس قانون بودجه سال گذشته، مالکان انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین که در ابتدای سال ۱۴۰۰ مالک خودروی مزبور بوده‌اند، به شرح زیر مشمول مالیات شدند: 
۱) اشخاص حقوقی غیردولتی به ازای هر خودروی با ارزش روز بالاتر از یک میلیارد تومان.
۲) اشخاص حقیقی که مجموع ارزش خودروهای خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال تحت تکفل خود بالای یک میلیارد تومان باشد.  

در این بین، نرخ مالیات سالانه مجموع ارزش روز انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین به شرح زیر است: 

۱_ تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان معادل یک درصد

۲- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان معادل دو درصد 

۳- تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان معادل سه درصد 

۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد معادل چهار درصد

آخرین اعلام سازمان امور مالیاتی حاکی از آن است که حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان مالیات از محل خودروهای لوکس شناسایی شده در سال گذشته وصول شده است.

همچنین، بررسی عملکرد درآمدی سازمان امور مالیاتی در دو ماهه سالجاری نیز نشان می‌دهد که در این مدت معادل ۵ میلیارد و ۵۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان از محل مالیات بر انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی گران قیمت مالیات اخذ شده است.

البته، باید به این نکته توجه داشت که مالیات خودروهای لوکس برای امسال نیز لازم‌الاجراست و طبق گفته مدیر کل طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی خودروهای لوکس برای ابتدای امسال احصا شده‌اند و ناجا باید اطلاعات آن‌ها را به سازمان امور مالیاتی بدهد؛ بنابراین، مشخص نیست که درآمد ۵ میلیاردی سازمان مالیاتی در دو ماهه ابتدایی امسال از خودروهای لوکس به خودروهای شناسایی شده در سالجاری یا سال گذشته مربوط می‌شود.

لازم به ذکر است که برای اخذ مالیات از خودروهای لوکس در سالجاری، مجموع ارزش ملاک نیست و هر خودروی بالای یک میلیارد تومان مشمول مالیات خواهد شد.

 
منبع ایسنا


نظرات

 • حسن حسن (4 تیر 1401 ساعت 07:10)

  چرا تورم رو روی این یک میلیارد اعمال نمیکنین وقتی ماشین ارزون بود هم همین بود چندین بار گرون شد هم همین! برای مکیدن جون مردم همه کار بلدین تا چند وقت دیگه ماشین زیر 1 میلیارد نداریم.

  ... ... (4 تیر 1401 ساعت 12:21)

  برای لاکچری ها و مرفهین سخت است بعد از این همه فرار مالیاتی و سوار شدن روی دوش مردم ، حالا مالیات بدهند

  یه ایرانی یه ایرانی (4 تیر 1401 ساعت 19:52)

  اون کشور هایی که مالیات میگیرن واسه مردمشون خرج میکنن واسه کشورو شهراشون هزینه میکنن نه اینکه مثل ایران معلوم نیست این پول ها کجاو دست کی میره کدوم کشور خرج میشه ایران دست فاسداست که الان ک نمیتونن نفت بفروشن و تحریم هستن دستشونو کردن تو جیب ملت شما فکر کردی وقتی 60 میلیون مالیات بگیرن از کسی که یه زمانی ماشینشو خریده 150 میلون الان شده 2 میلیارد اون طرف اگر هر کاسب باشه رو قیمت اجناسش نمیکشه که پولشو دراره ؟ یا اصلا اینم هیچ طرف میاد این مالیاتو میکشه رو قیمت ماشین وقتی بخواد بفروشه و قیمت ماشین بره بالا قیمت بقیه ماشینا هم میره بالا یه مدت دیگه پراید مدل 99 رو باید 300 میلیون واسش پول بدی ...خیلی چیزای دیگه هم هست که ادمی مثل شما که سرش زیر برفه بهش فکر نمیکنه...