1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. وزیر صمت : لزوم طراحی پلتفرم های جدید در صنعت خودرو ؛ ریرا سال آینده وارد بازار می شود

وزیر صمت : لزوم طراحی پلتفرم های جدید در صنعت خودرو ؛ ریرا سال آینده وارد بازار می شود

6 تیر 1401
  • 1

وزیر صمت در حاشیه مراسم رونمایی از کراس اوور جدید ایران خودرو با نام ری را، با اشاره به اینکه محصول جدید ایران خودرو، اوایل سال آینده وارد بازار می شود افزود، این خودرو بر روی پلتفرم تارا توسعه یافته و نیاز است که برای دستیابی به کیفیت بالاتر تولیدات در صنعت خودرو، به پلتفرم های جدید روی بیاوریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم رونمایی از ری را گفت : یکی از نکات مورد نظر رئیس جمهور طی اعلام فرامین 8 ماده ای، جایگزینی خودروهای قدیمی با خودروهای جدید بوده است و محصول جدید ایران خودرو که بر پلتفرم خودروی تارا توسعه یافته، می تواند نشان‌دهنده ظرفیت‌های تولید در خودروسازی کشور باشد.

فاطمی امین در حاشیه این مراسم افزود: ریرا بعد از گذراندن مراحل آزمون جاده ای تا اوایل سال آینده وارد بازار خواهد شد. این خودرو بر روی پلتفرم تارا توسعه یافته است و باید برای دستیابی به کیفیت بالاتر تولیدات به پلتفرم های جدید روی بیاوریم. پلتفرم‌های قدیمی زیادی نیز در کشور وجود دارد که قابلیت توسعه محصول ندارند و اگر به دنبال دستیابی به تولیداتی باشیم که کیفیت بالاتری دارند، باید به پلتفرم‌های جدیدی روی بیاوریم.

 

رونمایی از ری را.jpg

رونمایی از خودروی ری را، روز گذشته تقریبا در سکوتی خبری و با حضور وزیر صمت صورت گرفت. خبر رونمایی از این محصول جدید در هفته های گذشته به رسانه ها اعلام شده بود و سرانجام دیروز با حضور فاطمی امین، رونمایی دیگری از محصولات ایران خودرو پس از چندین رونمایی پی در پی صورت گرفت. وزیر صمت که اخیراً کارت زردی از سوی مجلس یازدهم دریافت کرد، این روزها خبرهای خوبی در زمینه صنعت خودرو اعلام و نوید روزهای خوش در این حوزه می دهد.

فاطمی امین طی این مراسم با اشاره به اینکه اجرا کردن همه فرامین 8 ماده ای رئیس جمهوری مد نظر قرار گرفته، افزود: از همان ابتدای اسفندماه سال گذشته که رییس‌جمهوری در بازدید از گروه صنعتی ایران‌خودرو، این فرامین را صادر کرد، برخی از مفاد آن مانند افزایش طول دوره گارانتی خودروها از ۳۶ به ۶۰ ماه اجرایی شده است.

وزیرصمت ادامه داد که برخی دیگر از فرامین به‌تدریج در حال اجرایی شدن است که از جمله این موارد می توان به کاهش تعداد خودروهای ناقص اشاره کرد که در کف کارخانجات باقی مانده است. به گفته وزیر در بهار سال گذشته تعداد این خودروها  ۱۷۰ هزار دستگاه  بوده که در مدت مشابه سال جاری به میزان کم تر از ۴۲ هزار دستگاه رسیده است.

فاطمی‌امین در ادامه گفت که در یک ماه اخیر، ایران خودرو و سایپا توانسته اند به به رقم صددرصد عبور مستقیم خودرو دست یابند که حاکی از وضعیت قابل قبول تولیدات است. اکنون برنامه‌ریزی برای افزایش ۱.۵ برابری تولید خودرو در سال جاری، انجام شده که در سه ماهه ابتدایی سال جاری، خودروسازان ۹۸ درصد برنامه تولید را اجرایی کرده اند.

وزیر صنعت همچنین گفت: همان طور که مشکلات تولید و تحویل خودرو و محصولات ناقص حل شده، محصولات جدید نیز به‌تدریج رونمایی خواهند شد و تا پایان سال جاری، خبرهای خوبی درخصوص بهبود کیفیت خودروها خواهید شنید.

فاطمی امین در زمینه قرعه کشی اعلام کرد که برای حذف قرعه‌کشی خودرو، باید شکاف بین عرضه و تقاضا کاهش یابد، امسال ۱.۵ برابر سال گذشته تولید خواهیم شد و آیین‌نامه واردات خودرو هم در حال نهایی شدن است که این دو جریان باعث کاهش قرعه‌کشی تا پایان سال خواهد شد.

این عضو کابینه سیزدهم  دولت همچنین از برنامه‌ریزی برای کاهش قیمت تمام شده خودروهای تولیدی تا پایان سال جاری خبر داد که باعث کاهش زیان خودروسازان شده است و در ادامه بهبود فرآیند تولید را به دنبال خواهد داشت.

وی اشاره کرد که سال‌ها پراید و تیبا جای خالی تولید خودروهای اقتصادی متناسب با قدرت خرید مردم را پر کرده بودند، اما این موضوع اکنون به مسدله ای جدی تبدیل شده و تولید خودروهای اقتصادی باکیفیت و سازگار با قدرت خرید عموم افراد جامعه در دستور کارقرار گرفته است.

وزیر صمت در پایان گفت: با همین اهداف عنوان شده، در آیین‌نامه واردات خودرو، مشوق‌هایی برای واردات خودروهای اقتصادی در نظر گرفته شده که شامل در نظر گرفته شدن سقف قیمتی و افزایش تدریجی داخلی‌سازی خودروهاست.

 


نظرات

  • حنیف حنیف (6 تیر 1401 ساعت 16:18)

    چه فایده با قیمت میلیاردی این خودرو بیش از ۹۸ درصد مردم ایران توان خریدش رو ندارند