1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. در صورت انقضای گواهینامه، بیمه نامه معتبر است؟

در صورت انقضای گواهینامه، بیمه نامه معتبر است؟

13 تیر 1401
  • 0

اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی طی انتشار اطلاعیه ای اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر عدم اعتبار رانندگانی که تاریخ اعتبار گواهینامه‌های آنان سپری شده را نادرست و شبهه افکنی خواند.

این اطلاعیه بیان می کند:
برخی از فعالان فضای مجازی با استناد به ماده 7 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی این شائبه را مطرح کرده اند که در صورت سلب اعتبار گواهینامه به دلایلی نظیر گذشتن از حد نصاب نمره منفی یا تاریخ انقضای آن اعتبار بیمه نامه نیز منقضی می شود که چنین ادعایی صحت ندارد.
طبق این اعلامیه صرفاً راننده مسبب حادثه فاقد گواهینامه رانندگی در ماده 15 قانون بیمه اجباری مشمول بازیافت خسارت است و سایر موارد مرتبط باگواهی نامه مثل انقضای مدت اعتبارگواهی نامه مشمول این حکم نیست.
ضمناً فقدان تناسب گواهی نامه با نوع وسیله نقلیه نیز مشمول حکم ماده ١٥ و از موارد بازیافت کل خسارت از مسبب محسوب می گردد. با این توضیح که فاقدین گواهی نامه پایه یک نمی توانند با وسایل نقلیه ای که رانندگی با آنها مستلزم داشتن گواهی نامه پایه یک است رانندگی نمایند و در صورت ارتکاب و وقوع خسارت کل خسارت از آنان دریافت می‌شود.

 



نظرات