1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. مازراتی پروجکت 24؛ فوق اسپرت جدید و منحصر به فرد با 730 اسب بخار

مازراتی پروجکت 24؛ فوق اسپرت جدید و منحصر به فرد با 730 اسب بخار

2 مرداد 1401
  • 0

مزراتی با اعلام اینکه در حال کار روی هایپرکاری پیست محور است همه ما را سورپرایز کرد. این خودرو بر اساس MC20 شکل می‌گیرد و پروجکت ۲۴ نام دارد و تنها به تعداد ۶۲ دستگاه تولید خواهد شد. هایپرکار ویژه مزراتی جانشین معنوی مزراتی MC12 شکل گرفته بر اساس فراری انزو محسوب می‌شود و به خاطر گرامی داشت تاریخچه غنی این خودروساز ایتالیایی در موتور اسپرت تولید خواهد شد.

1.webp

مزراتی سه اسکچ طراحی رسمی را به منظور پیش‌نمایش هایپرکار خود منتشر کرده است. پانل‌های بدنه پروجکت ۲۴ از فیبر کربن ساخته می‌شوند و برخی قطعات بدنه نیز از فیبرهای طبیعی تولید خواهند شد. ارتباط این هایپرکار با MC20 فقط از شکل کلی سقف مشخص می‌شود و غیر از این بخش همه‌چیز جدید طراحی می‌شود. حتی شیشه‌ها نیز مختص پروجکت ۲۴ هستند زیرا به خاطر کاهش وزن از لکسان ساخته شده‌اند.

از آنجایی که طراحان برای این خودرو محدودیت‌های قوانین خودروهای جاده‌ای را ندارند به همین خاطر ظاهری خشن و گیرا را با وجود LED های نازک روی سپر، اسپلیتر مشابه خودروهای فرمول یک، ورودی بزرگ روی کاپوت، رکاب‌های جانبی گیرا، آینه‌های مسابقه‌ای و بال عقب بزرگ در نظر گرفته‌اند. نمای عقب هم پذیرای چراغ‌های LED الهام گرفته از نشان نیزه سه شاخ مزراتی شده است. از دیگر موارد برجسته این بخش می‌توان به دو خروجی اگزوز در ارتفاعی بالا و دیفیوزر مسابقه‌ای اشاره کرد. مزراتی می‌گوید آئرودینامیک بخش جلو و عقب پروجکت ۲۴ قابل تنظیم بوده و داون فورس بالایی تولید می‌کند. نهایتاً باید به رینگ‌های ۱۸ اینچی فورج کاری شده با قفل در مرکز اشاره کنیم که از پوشش‌های آئرودینامیک خاصی سود می‌برند. لاستیک‌های چسبنده و مناسب پیست هم این رینگ‌ها را همراهی می‌کنند.

2.webp


فعلاً اسکچ های کابین پروجکت ۲۴ در دسترس نیست اما انتظار جوی موتور اسپرت مانند و خالی از تجهیزات غیرضروری را داریم. درست همانند یک خودروی مسابقه‌ای، پروجکت ۲۴ از رول کیج مورد تایید فیا، آتش‌خاموش‌کن و باک سوخت ویژه سود خواهد برد. این هایپرکار به فرمان فیبر کربنی چندکاره با نمایشگر یکپارچه، صندلی مسابقه‌ای برای راننده با شش نقطه اتصال ایمنی، پدال شیفتر، پدال‌ها و ستون فرمان قابل تنظیم، سیستم تهویه مطبوع، سیستم جمع‌آوری داده‌ها و سوئیچ‌های تنظیم ترمز ضد قفل و کنترل کشش مجهز خواهد شد. از جمله تجهیزات سفارشی نیز می‌توان به مواردی همچون صندلی اضافی برای سرنشین، نمایشگر بهینه‌سازی عملکرد رانندگی، دوربین دید عقب، دوربین داخل خودرو، ضبط داده‌های تلمتری و پایش فشار باد لاستیک‌ها اشاره کرد.

پروجکت ۲۴ از شاسی مونوکوک فیبر کربن سبک‌وزن و مشترک با MC20 سود می‌برد اما آپگریدهای ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته شده تا هماهنگی بیشتری با پیست داشته باشد. پیشرانه ۶ سیلندر ۳ لیتری توئین توربوی مزراتی اینجا قدرت ۷۳۰ اسب بخاری تولید می‌کند که نسبت به خروجی ۶۲۱ اسبی MC20 استاندارد بهبود محسوسی را نشان می‌دهد. قدرت بیشتر به همراه وزن کمتر از ۱۲۵۰ کیلومتری منجر به خلق نسبت قدرت به وزن ۱.۶۹ کیلوگرم بر اسب بخار خواهد شد.

3.webp


نیروی تولیدی هم از طریق گیربکس ۶ سرعته سکونشئال به اکسل عقب فرستاده می‌شود و کلاچ مسابقه‌ای و دیفرانسیل لغزش محدود مکانیکی نیز تکمیل کننده این مجموعه هستند. سیستم تعلیق دوبل جناغی پروجکت ۲۴ به‌صورت ویژه طراحی شده و از دامپرهای قابل تنظیم و آنتی رول بار سود می‌برد. هایپرکار مزراتی همچنین به ترمزهای تهویه دار برمبو CCMR با کالیپرهای مسابقه‌ای و سیستم خنک کاری ترمز ویژه مجهز خواهد شد. مزراتی قیمت پروجکت ۲۴ را اعلام نکرده اما حدس می‌زنیم تمامی ۶۲ دستگاه آن به زودی فروخته شوند. مالکان این هایپرکار که فقط اجازه تردد در پیست را دارد به سرویس‌های مختلفی از جمله پشتیبانی از حضور در پیست و… دسترسی خواهند داشت.

4.webp

 
منبع پدال


نظرات