1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. کدام مدل خودروها مشمول معاینه فنی شدند؟

کدام مدل خودروها مشمول معاینه فنی شدند؟

5 مرداد 1401
  • 0

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اعلام کرد که پیامک انقضای معاینه فنی برای رانندگان ارسال می شود.

سیدرضا مفیدی با تأکید بر این موضوع که مطابق قانون یکی از مدارک مورد نیاز که هر خودرویی بایستی به همراه داشته باشد، گواهی معاینه فنی معتبر است، اعلام کرد: در بعضی مواقع مالکان خودروها به دلیل فراموش کردن مهلت اعتبار گواهی معاینه فنی جریمه می شوند که طبق درخواست مشتریان، ستاد معاینه فنی با هدف تأمین نیاز و خدمت رسانی شایسته  و مضاعف به شهروندان یک خدمت ویژه را به واحد مدیریت امور مشتریان اضافه کرده است. بر این اساس، ۱۰ روز قبل از انقضا معاینه فنی، پیامک یادآوری زمان اعتبار گواهی معاینه فنی به مراجعه کنندگان، به مراکز معاینه فنی شهر تهران در سال گذشته ارسال می شود.

مفیدی از رانندگان خواست که جهت اطلاع رسانی دقیق و اطمینان از ارسال موفق پیامک ها، اطلاعات مربوط به شماره تماس را به صورت صحیح به متصدیان پذیرش خودرو در مراکز معاینه فنی بیان کنند.

مفیدی همچنین اضافه کرد: علاوه بر ارسال پیامک اطلاع رسانی زمان انقضاء معاینه فنی، در راستای مدیریت امور مشتریان، ظرفیت پذیرش از طریق نوبت دهی اینترنتی در مراکز معاینه فنی ۱۰۰ درصد افزایش یافته و در حال حاضر شهروندان متقاضی جهت استفاده از این خدمات به سهولت  می توانند نسبت به اخذ نوبت و مراجعه با تعیین وقت قبلی اقدام کنند.

وی با بیان اینکه همچنین با توجه به اهمیت  مدیریت صف و به حداقل رساندن معطلی و همچنین ارتقاء کیفی ارائه خدمات به شهروندان به صورت آزمایشی پذیرش مرکز معاینه فنی دماوند از ساعت ۱۴ لغایت ۱۵ صرفاً از طریق نوبت دهی اینترنتی انجام می شود. وی در ادامه گفت: این سامانه در حال حاضر از طریق سامانه تهران من و سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران به نشانی https://inspection.tehran.ir/ در دسترس است.

مفیدی اضافه کرد: علاوه بر الزامات و ضوابط  تعیین شده دوره های معاینه فنی برای وسایل نقلیه، مطابق قانون گواهی معاینه فنی یک خودرو تا زمانی دارای اعتبار است که خودرو دارای نقص فنی که موجب کاهش ایمنی در عبور و مرور و یا انتشار بیش از حد مجاز گازهای آلاینده هوا و یا آلودگی بیش از حد مجاز صدا شود نباشد.

این مقام مسئول در ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اضافه کرد: بعضی رانندگان بعد از دریافت معاینه فنی، نسبت به تغییر وضعیت ظاهری خودرو و نصب تجهیزات غیر استاندارد مانند گارد و یا لامپ های زنون و هدلایت اقدام می کنند که این خودروها توسط پلیس متوقف و بلافاصله معاینه فنی باطل می شود.

مفیدی درنهایت در ارتباط با خودروهای مشمول معاینه فنی اضافه کرد: براساس قانون وسایل نقلیه شخصی و دولتی از زمان تولید به مدت چهارسال از انجام معاینه فنی معاف می باشند. بنابراین وسایل نقلیه شخصی و دولتی تولید مرداد ماه ۱۳۹۷ و ماقبل مشمول معاینه فنی بوده و لازم است که جهت اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام نمایند. طبق قانون، معاینه فنی برای تمامی وسایل نقلیه ضروری بوده و موتورسیکلت ها نیز شامل این قانون محسوب می شوند.

 
منبع ایسنا


نظرات